Home / BROJCE / Policyjna akcja „Znicz”

Policyjna akcja „Znicz”

Już niedługo dzień Wszystkich Świętych. Nad bezpieczeństwem osób odwiedzających groby bliskich oraz w rejonach nekropolii czuwać będą funkcjonariusze, którzy od 31 października rozpoczną akcję „ZNICZ 2019”. Aby ten okres zadumy minął bezpiecznie i spokojnie, przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Dzień Wszystkich Świętych to kolejny w tym roku okres wzmożonego ruchu na drogach. Duże natężenie ruchu pieszego i kołowego oraz parkujących pojazdów w okolicach cmentarzy, niesie za sobą nie tylko zagrożenia związane ze zdarzeniami drogowymi, ale również występowania zdarzeń kryminalnych takich jak kradzieże torebek, portfeli oraz włamań do pojazdów.

W celu zmniejszenia wypadków drogowych, poprawienia stanu bezpieczeństwa na drogach oraz zapobiegania kradzieżom i włamaniom do pojazdów, policjanci w dniach od 31 października do 4 listopada 2019 roku, przeprowadzą wzmożone działania pod nazwą „ZNICZ 2019”.

Co zrobić, żeby poprawić bezpieczeństwo na drodze?

– przede wszystkim pamiętajmy, aby wsiąść za kierownicę będąc trzeźwym;

– ściągnijmy nogę z gazu;

– wystrzegajmy się ryzykownych manewrów;

– zadbajmy o stan techniczny pojazdu (ogumienie, hamulce, poziom płynów eksploatacyjnych);

– pamiętajmy o wypoczynku;

– prędkość z jaką się poruszamy dostosujmy do natężenia ruchu i warunków atmosferycznych;

– pamiętajmy o zapięciu pasów bezpieczeństwa oraz fotelikach lub siedziskach dla najmłodszych;

– przewożony bagaż powinien być prawidłowo zamocowany, tak by nie ograniczał widoczności i nie przemieszczał się w pojeździe w czasie jazdy;

– pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja! Nie pozostawiajmy w samochodzie wartościowych przedmiotów (laptopów, tabletów, telefonów komórkowych itp.), zamykajmy auta, mieszkania po ich opuszczeniu;

– samochody parkujmy zgodnie z przepisami, w miejscach do tego wyznaczonych.

Wybierając się pieszo w okolice nekropolii pamiętajmy aby korzystać z chodnika, a w przypadku ich braku – z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Przebieganie lub wychodzenie zza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie. Przypominamy także o obowiązku korzystania z odblasków przez pieszych, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Co zrobić, aby nie paść ofiarom złodzieja ?

– nośmy przy sobie tylko niezbędne rzeczy;

– jeżeli musimy mieć przy sobie więcej pieniędzy, to nie trzymajmy ich w jednej kieszeni lub portfelu. Porozkładajmy je w kilku miejscach np. w wewnętrznych zamykanych kieszeniach;

– nie nośmy przy kartach bankomatowych numerów PIN;

– zwracajmy uwagę na tzw. sztuczny tłok, unikajmy go przy wsiadaniu do środków komunikacji miejskiej;

– torebkę, saszetkę, bagaż nośmy przy sobie, blisko ciała i w zasięgu wzroku;

– nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów na ławce, przy nagrobku, nawet na krótką chwilę;

– trzymajmy dziecko za rękę i nie pozwólmy, by zanadto się oddaliło, ponieważ w tłumie może się bardzo łatwo zgubić;

– włóżmy dziecku do kieszeni kartkę z numerem telefonu do siebie, z danymi umożliwiającymi szybkie odszukanie rodziców;

Jeśli staniesz się ofiarą przestępstwa natychmiast powiadom Policję nr tel. 112. Nie zacieraj śladów i staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ujęciu sprawcy.

ZKS KMP/fot archiwum

Sprawdź także

Nadmorska Kolej Wąskotorowa pojedzie z WOŚP

Już dzisiaj, 12 stycznia, Nadmorska Kolej Wąskotorowa wyruszy w trasę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.