poniedziałek, 16 Wrzesień 2019
Home / HISTORIA / Zaślubiny Polski z Morzem w Mrzeżynie

Zaślubiny Polski z Morzem w Mrzeżynie

W 74. rocznice Zaślubin Polski z Bałtykiem żołnierze złożyli uroczyste ślubowanie trwania na straży polskiego morza, podobnie jak uczynili to ułani, którzy przybyli do Mrzeżyna 17 marca 1945 r.

17 marca 1945 roku zastępca dowódcy 1. Samodzielnej Warszawskiej Brygady Kawalerii z I Armii Wojska Polskiego rotmistrz mjr Stanisław Arkuszewski, wraz z delegacją kawalerzystów z 2 i 3 pułku ułanów, dokonał uroczystości Zaślubin Polski z Morzem. Po wygłoszeniu słów „Morze przyrzekamy Ci wierność po wsze czasy…”, dwaj ułani st. ułan Kobyliński i ułan kapral Sochaczewski otrzymali od mjr Arkuszewskiego dwa pierścienie, które wjechawszy konno do morza, rzucili przed siebie. W obchodach, które odbyły się 17 marca na odnowionym placu przy Pomniku Zaślubin w Mrzeżynie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, pocztów sztandarowych szkół z terenu gminy Trzebiatów, oraz ugrupowani politycznych. Obecni byli również pasjonaci z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz”, uczestnicy 9. Rajdu Zaślubin.

 

Sprawdź także

Dożynki wojewódzkie w Trzebiatowie. Prezentujemy program

14 września w Trzebiatowie odbędą się Dożynki Wojewódzkie. W tym dniu za udane zbiory dziękować …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.