piątek, 24 Styczeń 2020
Home / GRYFICE / Rewolucja w gryfickiej Radzie Powiatu. Pierwsza sesja inauguracyjna pełna niespodzianek. Czarny piątek dla niektórych radnych

Rewolucja w gryfickiej Radzie Powiatu. Pierwsza sesja inauguracyjna pełna niespodzianek. Czarny piątek dla niektórych radnych

To był prawdziwy „Black Friday” w Powiecie Gryfickim. I bynajmniej nie za sprawą szaleństwa wyprzedaży w sklepach. Czarny piątek w sali domu kultury w Karnicach przejdzie do historii wyborów samorządowych, które dla wielu okazały się wielkim zaskoczeniem. Obóz rządzący w poprzedniej kadencji, na czele z Kazimierzem Saciem, byłym starostą przechodzi do ławki dla opozycji.

Akcja piątkowej sesji weszła na wysoki poziom emocji od pierwszych chwil. Pierwszy strzał z przysłowiowego rewolweru padł już podczas wręczania zaświadczeń o wyborze na radnego. Przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej Ryszard Niemczuk rozdał zaświadczenia, pomijając radnego elekta Stanisława Hołubczaka. Swoją decyzję uzasadniał tym, że w jego ocenie doszło do złamania art. 23 Ustawy O Samorządzie Powiatowym, który mówi, że radny nie może łączyć pracy w jednostce, w której zdobył mandat. W tym wypadku chodzi o Starostwo Powiatowe.

Stanisław Hołubczak to wieloletni sekretarz Powiatu Gryfickiego, który zdobył mandat startując ze swojego komitetu. – Aktualnie z radnym elektem nie został rozwiązany stosunek pracy, nie został złożony wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego – próbował przekonywać przewodniczący KWP, Ryszard Niemczuk, którego celnie punktował sam zainteresowany przedstawiając pismo od dyrektora delegatury Krajowego Biura Wyborczego Waldemara Gorzyckiego.

„Działając z upoważnienia Komisarza Wyborczego w Szczecinie uprzejme informuję, że radny Powiatu Gryfickiego pan Stanisław Hołubczak nadesłał dzisiaj skan swojego wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego na okres Kadencji Samorządu Powiatu Gryfickiego do dnia 21 października 2023 roku opatrzony pieczęcią kancelarii ogólnego Starostwa Powiatowego w Gryficach z data 5.11. 2018 rok. W tym stanie rzeczy sytuacja przewidziana w artykule 24 Ustawy o Samorządzie Powiatowy w stosunku do tego radnego nie zachodzi a w konsekwencji komisarz nie znajduje podstaw do wygaszenia mandatu radnego. W inauguracyjnej sesji Powiatu Gryfickiego pan Stanisław Hołubczak winien otrzymać zaświadczenie o wyborze i złożyć ślubowanie.

Tymczasem były już starosta Kazimierz Sać, a w ślad za nim Marek Gołuchowski, przewodniczący rady poprzedniej kadencji grzmieli, że nic im nie wiadomo o tym, aby radny otrzymał urlop bezpłatny. M.Gołuchowski rady przekonywał, że  nie ma wniosku o urlop bezpłatny, a pracownice urzędu rzekomo twierdzą, że nigdy do kancelarii Starostwa Powiatowego taki dokument nie wpłynął, mimo, że radny Stanisław Hołubczak dysponuje kopią pisma, opatrzonego podpisem i pieczątką.

– Jest mi bardzo przykro, że zostałem wmanipulowany w kolejną akcję pracowników starostwa, pracowników to za dużo może powiedziane, bo jest wielu pracowników, którzy rzetelnie pracują i nie zajmują się polityką. Pan przewodniczący Powiatowej Komisji Wyborczej uzurpuje sobie prawo do wydawania zaświadczeń bądź nie wydawania zaświadczeń. Pan przewodniczący komisji wyborczej jest od tego, aby wręczać zaświadczenia wybranym radnym. Przygotowałem dla Państwa Dziennika Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego, w którym jednoznacznie komisarz wyborczy stwierdził, że zostałem wybrany radnym Powiatu Gryfickiego – tłumaczył Stanisław Hołubczak, który ostatecznie złożył ślubowanie na radnego, mimo, że Ryszard Niemczuk, zastępujący go na czas nieobecności również sekretarz powiatu – odmówił mu wydania zaświadczenia.

Po ślubowaniu, rada przystąpiła do wyboru przewodniczącego. Zgłoszono trzy kandydatury: Marka Gołuchowskiego, który pełnił tę funkcję w poprzedniej kadencji, Agnieszkę Mackojć, nową radną reprezentującą KWW Ziemia Gryficka oraz Joannę Duzinkiewicz z KW Prawo i Sprawiedliwość. Ostatecznie przewodniczącą została Agnieszka Mackojć, zdobywając poprawcie dziewięciu radnych. Na wiceprzewodniczące Rady Powiatu wybrano Renatę Teresę Korek, dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, radną wielu kadencji, również przewodniczącą rady oraz Joannę Duzinkiewicz, która debiutuje w tej kadencji.

 

Sprawdź także

Decyzja lokalizacyjna dla rurociągu Baltic – Pipe

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał decyzję lokalizacyjną dla polskiej części rurociągu podmorskiego Baltic Pipe. Decyzja …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.