Home / BROJCE / Najważniejsze wyzwanie w samorządzie przede mną! – rozmowa z Artur Łąckim, radnym Sejmiku Wojewódzkiego, kandydatem Koalicji Obywatelskiej

Najważniejsze wyzwanie w samorządzie przede mną! – rozmowa z Artur Łąckim, radnym Sejmiku Wojewódzkiego, kandydatem Koalicji Obywatelskiej

Rozmowa  z Artur Łąckim, radnym Sejmiku Wojewódzkiego, kandydatem nr 1 na liście Koalicji Obywatelskiej.

Puls Miasta: Podsumujmy w telegraficznym skrócie mijającą kadencję i jej znaczenie dl regionu, w tym również Powiatu Gryfickiego

Artur Łącki: Wiele dobrego wydarzyło się w tym czasie, sporo projektów. Kluczowy sukces to, że udało się doprowadzić do remontów niemalże całej infrastruktury komunikacyjnej. Część projektów jest już zakończona, niektóre są jeszcze w fazie realizacji. Do końca 2020 roku drogi wojewódzkie powinny zostać zmodernizowane, a także rozpocznie się kilka nowych inwestycji. By województwo miało szanse na przyspieszenie rozwoju musimy budować kolejne drogi, obwodnice miast. Mowa tu m.in. o Gryficach. Gryficka inwestycja jest w fazie projektowej. Jej powstanie jest ściśle połączone z budową drogi eS6 oraz węzła komunikacyjnego w Kiełpinie. Stąd decyzja, że prace zostaną rozpoczęte od strony południowej, tak by wyjść w rejonie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Bez dojazdu do danego terenu niemożliwy jest jego rozwój. Jeśli myślimy, aby Powiat Gryficki rozwijał się nie tylko w obszarze usług, to dobre skomunikowanie z budującą się właśnie trasą S6 jest niezbędne.

P.M.: Kilka dni w szpitalu wojewódzkim w Gryficach wmurowano akt erekcyjny w związku z potężnym przedsięwzięciem, jakim jest rozbudowa szpitala. Duże zmiany w placówce, a jednocześnie pracownicy, szczególnie pielęgniarki otrzymały podwyżki na najniższym poziomie.

A r t u r Ł ą c k i : Istotnie to potężna inwestycja szacowana na 35 mln złotych, która otrzymała 80% dofinansowanie ze środków unijnych w ramach RPO województwa zachodniopomorskiego. Zmiany obejmą przebudowę tzw. „budynku 90-łóżkowego”. Dotarły do mnie faktycznie informacje dotyczące pracowników, a szczególnie pielęgniarek – o tym, że przyznano im zbyt małe podwyżki. Fakt jest taki, że Rada Społeczna szpitala, której jestem przewodniczącym, podjęła uchwałę, aby dyrektor placówki znalazł środki na podwyżkę dla pielęgniarek w kwocie 300 złotych. Okazuje się jednak, że wzrost płac w takim zakresie o jakim mówimy, nie może odbyć się w jednym rzucie, bo to mogłoby zachwiać stabilnością szpitala. W tej chwili pielęgniarki dostały podwyżkę 100 zł, a pozostali pracownicy techniczni po 200 zł. Jeśli tylko pojawią się nowe środki, dyrektor wie, że w pierwszej kolejności musi dać pracownikom podwyżki. Oprócz tego mamy pielęgniarki kontraktowe, też nie zapominamy o nich. Wiem, że też powinniście dostać większe pieniądze. Będziemy starali się je znaleźć. Pielęgniarki podpisywały kontrakt, który trudno zmienić w trakcie jego trwania. Będzie to możliwe przy podpisywaniu nowych kontraktów, niestety niektóre z będą odnawiane dopiero za rok. Szukamy wyjścia z sytuacji, nie zapomnimy o Was.

P.M. Przed samorządowcami kadencja trwająca tym razem 5 lat. Dużo wyzwań, nowa perspektywa unijna. Co będzie kluczowe w tym kolejnym rozdaniu?

Artur Łącki: Zależy mi jako radnemu województwa, by kontynuować projekty rozpoczęte w mijającej właśnie kadencji. Główny cel to inwestycje w obszarze transportu. To, co jest kluczowe dla rozwoju zarówno pasa nadmorskiego, ale także dla części w głębi powiatu – to dokończenie sieci dróg. Ludzie muszą tu przecież dojechać. Od dłuższego czasu towarzyszy mi pewna idea. Mowa o połączeniu koleją Trzebiatowa i Kamienia Pomorskiego. Ale nie kolejką wąskotorową, a skomunikowanie tych obszarów koleją na tzw. szerokich torach. Pas nadmorski jest niejako wyłączony z sieci komunikacji kolejowej. Dlaczego Międzyzdroje tak wspaniale się rozwinęły? Przed laty niczym się nie wyróżniały, były taką samą miejscowością jak Rewal czy Niechorze. Otóż to połączenie kolejowe było tą arterią, którą napływa klient. To była przewaga tego miejsca, do którego można było dojechać w parę godzin np. z Warszawy. Pas nadmorski nie jest obecnie dostępny dla ruchu dalekobieżnego. Myślę, że czas odtworzyć trasę kolejową Trzebiatów – Kamień Pomorski, zwłaszcza, że w obszarze tzw. inteligentnych kierunków rozwoju województwa zachodniopomorskiego kolej jest  priorytetem. Powinniśmy także budować nowe trasy tam, gdzie ich nie ma. Jeśli zatem wyborcy zaufają mi i ponownie otrzymam mandat to będzie moja najważniej za praca do wykonania w następnej kadencji.

Puls Miasta/Gryfickie.info

Sprawdź także

Nadmorska Kolej Wąskotorowa pojedzie z WOŚP

Już dzisiaj, 12 stycznia, Nadmorska Kolej Wąskotorowa wyruszy w trasę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.