Home / BROJCE / „Chcę dopilnować naszych spraw” – rozmowa z Zygmuntem Dziewguciem, wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa

„Chcę dopilnować naszych spraw” – rozmowa z Zygmuntem Dziewguciem, wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa

Rozmowa z Zygmuntem Dziewguciem, wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, kandydatem do Sejmiku z list PSL nr 1.

PULS MIASTA: Przed dwoma tygodniami rozmawialiśmy o tym, czym zajmuje się Sejmik Województwa, gdzie widać wojewódzkie inwestycje i dlaczego obwodnica to „być albo nie być” dla Gryfic.

Zygmunt Dziewguć: Zauważacie Państwo wokół siebie mnóstwo inwestycji, które zrealizowano ze wsparciem środków Urzędu Marszałkowskiego. Oczywiście na poziomie gmin czy powiatów to z reguły działania wspólne z samorządami. Większość z nich finansowana jest z Regionalnego Programu Województwa. Warto zwrócić uwagę na majątek wojewódzki, który każdego dnia użytkujemy na co dzień w przestrzeni publicznej, czasem nie zdając sobie sprawy, że należy właśnie do województwa. W Gryficach to choćby potężna jednostka – szpital wojewódzki, drogi wojewódzkie. Wokół samego miasta są cztery takie trasy: z Płotów, Kamienia, Trzebiatowa, Brojc czy Niechorza. Cały region nie ma szans rozwoju bez dobrej infrastruktury komunikacyjnej. Z tego powodu województwo inwestuje w potężny projekt związany z budową drogi ekspresowej S6. I dlatego ważne jest, by miasta zlokalizowane w jej zasięgu zostały włączone w sposób naturalny w ten krwioobieg. Dlategotak istotna dla Gryfic jest kwestia obwodnicy.

P.M.: To przysłowiowe ostatnie „5 minut” dla miasta

Zygmunt Dziewguć: To trzecia i ostatnia już szansa na obwodnicę dla Gryfic. Gdyby nie to, że przed 4 lat nie było woli, a wniosek wojewódzki został odrzucony przez pewne działania niektórych radnych gminy, poprzedniej kadencji, dziś jeździlibyśmy po tej obwodnicy. W 2010 roku wartość tej inwestycji była szacowana na 60 mln, w 2014 na 80 mln. Wówczas także był szansa na rozpoczęcie tej budowy. Czekaliśmy tylko na stosowną uchwałę rady gminy. Wówczas nie zostało to zrobione, a pieniądze przepadły. W tej kadencji samorząd gminy zapalił zielone światło, jest już uchwała, wykonano dobry grunt pod to przedsięwzięcie. Niestety wciąż jeszcze mamy dyskusję mieszkańców m.in. ulic Kościuszki, że budowa obwodnicy powinna zaczynać się od ulic Starogrodzkiej. Obwodnica Gryfic miałaby być realizowana w trzech etapach. Z uwagi na budowę drogi ekspresowej S6 oraz węzła komunikacyjnego w Kiełpinie, zdecydowano, że w pierwszej kolejności rozpoczęte zostaną prace w rejonie ulic Piastów i Niechorskiej, czyli od strony południowej, tak by wyjść w rejonie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zlokalizowanej w rejonie wylotu na Trzebiatów. Obwodnica dla Gryfic to priorytet i kłótnie w tej chwili, z której strony ma się zaczynać nie tworzą dobrego klimatu. To przedsięwzięcie ma charakter prorozwojowy dla miasta, właśnie poprzez fakt rozwoju strefy ekonomicznej, która musi być dobrze skomunikowana z budującą się drogą S6. Jeśli teraz z uwagi na spory zaprzepaścimy tę szansę, miasto straci możliwości rozwoju.

P.M.: Jakby Pan dziś odpowiedział na pytanie: dlaczego szósta kadencja? Dlaczego ponownie do Sejmiku Województwa

Zygmunt Dziewguć: Mam poczucie, że wszystkie sprawy ważne dla powiatu gryfickiego a także parę innych projektów nie zostały jeszcze doprowadzone do finału. To przekonanie pcha mnie dalej, do kolejnej pracy. Jestem zmotywowany, by nie rzec wściekły! I tę moją furię chcę przekuć na konkret! Jestem mieszkańcem Gryfic i zdaję sobie sprawę, że bez obwodnicy to miasto nie ma szans na rozwój! To są ogromne pieniądze, to jest 100 mln! Takich pieniędzy nie ma w gminnym budżecie i nigdy nie będzie! Teraz jest ten czas, by zawalczyć o to przedsięwzięcie. Od kilku lat notujemy duży spadek ludności w Gryficach. Co za tym stoi? Fakt, że nie ma oferty dla ludzi, by tu zostali, żadnej motywacji, żadnej szansy na budowę np. swojego biznesu. Na Gryfice należ spojrzeć w kategoriach przyszłości – tego, jak to miasto będzie rozwijało się za 5, 10, 20 lat! A nie tylko, co jest potrzebne wyłącznie dla nas.

Puls Miasta/Gryfickie.info

Sprawdź także

Nadmorska Kolej Wąskotorowa pojedzie z WOŚP

Już dzisiaj, 12 stycznia, Nadmorska Kolej Wąskotorowa wyruszy w trasę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.