sobota, 20 Lipiec 2019
DCIM100MEDIADJI_0020.JPG
Home / POWIAT / Obywatele będą mieli głos? Nowa inicjatywa uchwałodawcza dla mieszkańców Trzebiatowa

Obywatele będą mieli głos? Nowa inicjatywa uchwałodawcza dla mieszkańców Trzebiatowa

Pod koniec marca rada miejska przyjęła uchwałę dotyczącą możliwości wnoszenia inicjatyw obywatelskich. To otwiera nową ścieżkę dla mieszkańców, którzy otrzymują dobre narzędzie do walki o swoje sprawy. Pytanie czy skuteczne? To okażę się w chwili, gdy pojawi się pierwsza, tego typu inicjatywa. Na razie trzebiatowianie dostają zielone światło!

Długo czekali!

Mieszkańcy długo czekali uchwałę, która daje szanse na wnoszenie tzw. inicjatyw obywatelskich. To dobre narzędzie do pobudzania aktywności, które daje szanse na kreowanie otaczającej nas rzeczywistości. Trzebiatowscy radni zapalili zielone światło dla pomysłu. Od końca marca w gminie Trzebiatów wchodzi w życie uchwała o tzw. wykonaniu inicjatywy obywatelskiej. – Ta decyzja pobudza do działania, pokazuje lokalnej społeczności, że można brać sprawy w swoje ręce – uważają jej inicjatorzy. Wśród nich jest Jacek Wolski, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, a także sołtys Nowielic. – Wierzę w sens aktywności obywateli, która wymaga od każdej ze stron zaangażowania, ale także dobrej woli, dołączamy do gmin, które już dawno wprowadziły takie rozwiązania – tłumaczy.

Pomysł podoba się również radnym jak i burmistrzowi. – Dopuszczenie takiej inicjatywy do głosu jest szansą na to, by mieszkańcy mogli mocniej akcentować swoje potrzeby. Pokazuje także, że aby przekonać innych do obywatelskiego projektu, trzeba podjąć wysiłek, wypromować pomysł. Takie narzędzie daje nie tylko poczucie sprawczości, ale także ma walor ożywiający społeczność – uważa Józef Domański.

Jak się do tego zabrać?

Nowo przyjęta uchwała określa zasady wnoszenie inicjatyw obywatelskich. By, doszło do przyjęcia propozycji, musi zawiązać się tzw. Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, który przygotuje projekt uchwały, będzie odpowiadał za jego promocję oraz zbierze co najmniej 200 podpisów pod wnioskiem. Komitet musi zawiązać się z grupy minimum dziesięciu osób. Następnie tenże zawiadamia przewodniczącego rady o powstaniu a także o działaniach, które zamierza podjąć. Jeśli zostaną spełnione wszystkie wymogi formalne, komitet rozpoczyna promocję projektu, informuje mieszkańców o miejscach, w których będą mogli zapoznać się z uchwałą, a także gdzie będą zbierane podpisy. Gdy komitet zbierze minimalną, wymaganą liczbę głosów (200 głosów), przedkłada projekt uchwały przewodniczącemu rady. Następnie zostanie sprawdzona zostanie liczba podpisów. Jeśli wszystkie wymogi zostaną spełnione, przewodniczący wprowadza projekt do porządku obrad rady, a także przekazuje go do zaopiniowania komisjom stałym rady. W czasie prac komisji komitet reprezentuje pełnomocnik, to on ma prawo brać udział w dyskusjach nad przedstawioną przez obywateli propozycją. Rada może zdecydować o oddaleniu projektu, może go przyjąć lub odrzucić w głosowaniu.

Puls Miasta/Gryfickie.info

Sprawdź także

Święto Policji. Uroczyste obchody w Gryficach

15 lipca w Domu Kultury w Gryficach, odbyła się uroczysta zbiórka z okazji obchodów Święta …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.