poniedziałek, 19 Sierpień 2019
Home / BROJCE / Nauczyciele stają solidarnie do walki! W Powiecie Gryfickim większość szkół przyłączyła się do referendum

Nauczyciele stają solidarnie do walki! W Powiecie Gryfickim większość szkół przyłączyła się do referendum

Większość placówek szkolnych i przedszkolnych na terenie Powiatu Gryfickiego, a i samej gminy Gryfice weszło w spór zbiorowy. Przeprowadzone referenda pokazują, że w większości jednostek ponad 90% nauczycieli deklaruje przystąpienie do strajku, planowanego na 8 kwietnia. – W wielu placówkach referenda zakończyły się 98 a nawet 100 % poparciem – mówi Irena Nowak, prezes oddziału międzygminnego ZNP na terenie gmin Gryfice i Brojce.

Referenda w całej Polsce

Do 25 marca na terenie całej Polski odbywały się referenda w szkołach, podczas których nauczyciele, pedagodzy oraz pracownicy administracji zdecydują czy 8 kwietnia przystąpią do strajku. Bezterminowy protest może utrudnić przeprowadzenie egzaminu gimnazjalnego i ośmioklasisty. Wedle szacunków nawet ¾ placówek w całej Polsce weźmie udział w akcji protestacyjnej, zaś 80 proc. szkół jak szacuje ZNP jest w sporze zbiorowym. Na terenie powiatu jak na razie referendum przeprowadzono w pięciu placówkach. W ZSP im. Czesława Miłosza 100% głosujących było za protestem, w SP nr 4 – 93%, SP nr 3 – 98%, SP w Prusinowie – 100%, Waniorowo – 85%, SP Trzygłów – 98%, Górzyca – 100%, SP Brojce – 86%, w Przedszkolu Miejskim nr 2 – 100%. – Placówki, które weszły w spór zbiorowy z terenu powiatu miały czas na przeprowadzenie referendum do 25 marca. Jak się okazuje w województwie zachodniopomorskim do referendum przystąpiło 666 placówek, z czego 651 jest za strajkiem – dodaje Irena Nowak.

Środowisko staje się solidarne

Najpierw były próby rokowań i mediacji z rządem. Nauczyciele przedstawili pakiet zmian, jakich oczekują od rządzących. Wśród nich jest żądanie 1000 złotych podwyżki netto, ale także oczekiwania związane ze zmianą podstawy programowej, która dziś sprawia, że w szkole się już „nie uczy, a realizuje program”. – Bój nie toczy się wyłącznie o wynagrodzenia, a o zmiany w podstawie, o odbiurokratyzowanie systemu. Walczymy godność środowiska, o to, by do zawodu chcieli przychodzić młodzi ludzie. Nie chcemy strajku, wierzymy, że uda nam się rozwiązać tę sprawę bez tego ostatecznego działania. Wciąż jesteśmy otwarci na rozmowy z premierem – mówi Irena Nowak, prezes oddziału międzygminnego ZNP na terenie gmin Gryfice i Brojce, a także części powiatu. – Jestem bardzo zadowolona z wyników głosowania. Chcę bardzo podziękować nauczycielom jak i dyrektorom szkół, które obejmujemy swoim działaniem. To referendum pokazało, że budzi się w nas międzyludzka solidarność, że podziału, które są duże w środowisku przestają mieć znaczenie, zacierają się, to nie jest walka wyłącznie o wynagrodzenia do bój o godność i honor – dodaje w rozmowie z Pulsem Miasta.

Puls Miasta/Gryfickie.info

Sprawdź także

Artystyczne spotkania przyjaciół Gryfice – Rybokarty

Trwają ostatnie przygotowania do wakacyjnych spotkań fotografików oraz artystów malarzy, organizowanych w ramach jubileuszowej, XX …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.