poniedziałek, 19 Sierpień 2019
Home / POWIAT / Będziesz chciał budować dom w rejonie wiatraków? Zobacz, jakie zmiany wprowadził ustawodawca!

Będziesz chciał budować dom w rejonie wiatraków? Zobacz, jakie zmiany wprowadził ustawodawca!

Od ubiegłego roku obowiązują nowe zasady lokalizacji domów oraz budynków z funkcją mieszkalną w pobliżu elektrowni wiatrowych. Teraz dom musi znajdować się w odległości równej lub większej, niż wysokość wiatraka.

W lipcu ubiegłego roku weszła w życie ustawa o odnawialnych źródłach energii wprowadzająca ważne zmiany dla osób, które będą planowały zabudowę mieszkaniową w sąsiedztwie wiatraków. Ustawodawca ustalił, że będzie można budować w odległości równej lub większej od dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli (wliczając elementy techniczne, w szczególności wirnik wraz z łopatami – całkowita wysokość elektrowni wiatrowej).

Na terenie gminy Trzebiatów są planowane nowe lokalizacje wiatraków. Analiza terenów pokazuje, że siedem z nich wyklucza możliwość budowy domów oraz obiektów z funkcją mieszkalną. Wszystko z powodu odległości, która nie jest większa, niż wymagana ustawą dziesięciokrotność wysokości istniejących lub planowanych elektrowni wiatrowych (zgodnie z zapisami w planach miejscowych). Nie spełniają warunku miejscowości: Roby, Bieczyno, Bieczynko, Sadlno, Kłodkowo, Mirosławice  oraz w obrębie Trzebiatów – 8.

Czy można obejść ten zapis? Na razie obowiązują tzw. przepisy przejściowe. Wynika z nich, że inwestor może wystąpić o warunki zabudowy dotyczące lokalizacji domu lub budynku z funkcją mieszkalną w odległości mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości elektrowni w okresie do 36 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 15 lipca 2019. Decyzja ta da podstawę do uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy.

Można również uchwalić miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego na starych zasadach, pod warunkiem, że uda się to w czasie 72 miesięcy od dnia wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 15 lipca 2022 roku. Jak przekonują urzędnicy, dla osób, które będą chciały budować we wskazanych rejonach to ostatni dzwonek na wystąpienie o warunki zabudowy lub uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Gryfickie.info

Sprawdź także

Piknik Zielny w Gąbinie

Park Edukacji i Rekreacji „Mandragora” w Gąbinie zaprasza na drugą edycję Pikniku Zielnego, który odbędzie …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.