sobota, 17 Sierpień 2019
Home / GRYFICE / Dzień Dawcy Szpiku w gryfickim „Miłoszu”

Dzień Dawcy Szpiku w gryfickim „Miłoszu”

Będzie to już kolejna odsłona rejestracji potencjalnych dawców szpiku w naszym powiecie.  Tym razem, akcja przeprowadzona zostanie w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych im. Czesława Miłosza w Gryficach.

14 marca między godziną 9:00 a 15:00 potencjalni dawcy rejestrować się będą w Sali sportowej gryfickiego „Miłosza”. Akcja  ta polega na rejestracji potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych i jest skierowana do osób w przedziale wiekowym  między 18 a  55 rokiem życia. Rejestracja w bazie dawców to bezinteresowny gest, który często jest ostatnią szansą na życie Pacjenta cierpiącego na białaczkę lub inny nowotwór krwi. W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież i dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.  Jedynie 25% Pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na Dawców niespokrewnionych. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wziąć udział w zorganizowanej w szkole akcji, wypełnić formularz i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie „bliźniaka genetycznego”. Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi

Osoba do kontaktu: Dorota Faerber –  koordynator akcji.

Sprawdź także

Trwa budowa świetlic wiejskich w Baszewicach, Borzyszewie i Rzęsinie

W grudniu tego roku zostaną oddane do użytku trzy świetlice wiejskie, na budowę których gmina …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.