sobota, 17 Sierpień 2019
Home / HISTORIA / Członkowie Grupy „Nałęcz” budują kolejny pojazd

Członkowie Grupy „Nałęcz” budują kolejny pojazd

Pomimo natłoku prywatnych obowiązków, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” z Trzebiatowa odnajdują czas, aby realizować i kreować swoje pasje. Aktualnie pracują nad budową pojazdu opancerzonego, który w czasie Kampanii Wrześniowej służył niemieckiej armii. Budują już drug pojazd samodzielnie – od podstaw, bazując na wiedzy i źródłach historycznych.

Prężna grupa pasjonatów

– Nasza Grupa działa już od 6 lat. Do swojej dyspozycji mamy, tak uważam, bardzo atrakcyjny sprzęt, który w dużej mierze wzbogaca nasze rekonstrukcje. Bo przecież musimy być tego świadomi ile wnosi do widowiskowości pojazd opancerzony czy też armata – zaznacza Jerzy Nowak, opiekun Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz”, która działa w ramach koła zainteresowań Klubu Wojskowego w Trzebiatowie. Aktualnie GRH ma do dyspozycji pojazdy: GAZ 69 w wersji transportowo – terenowej, samochód terenowy UAZ, cztery motocykle w tym jeden wystylizowany na motocykl niemiecki BMW, armatę przeciwpancerną 57 mm i replikę armaty pułkowej wykonaną na potrzeby rekonstrukcji z okresu działalności Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy. W zeszłym roku członkowie GRH samodzielnie stworzyli pojazd BA- 64 – radziecki pojazd rozpoznawczy. Aktualnie pracują nad budową pojazdu opancerzonego, który w czasie Kampanii Wrześniowej służył niemieckiej armii „Sd.Kfz 222”. – Sprzęt jest konieczny w czasie rekonstrukcji. To właśnie on wzbogaca nasze widowiska. Nasza Grupa liczy 84 członków, ale dobrze wiemy, że nie każdy może być z nami na każdej inscenizacji. Tych, na których możemy liczyć zawsze jest około 44. Wszystko co robimy, robimy samodzielnie. Nie bazujemy na innych grupach. Tworząc nowe eksponaty – właśnie w ten sposób pracujemy, uczymy się historii i to jest nasze hobby, a dodatkowo jest to atrakcyjne dla mieszkańców Trzebiatowa, Powiatu Gryfickiego – wyjaśnia Nowak, który zdradza, że budowany pojazd będzie główną atrakcją rekonstrukcji wybuchu II Wojny Światowej. – W tym roku będziemy obchodzili okrągłą rocznice wybuchu wojny. Chcemy właśnie w ten sposób uatrakcyjnić nasze widowisko, które będzie trwało dwa dni. Będziemy pamiętali o obronie Poczty Polskiej w Gdańsku i ogólnych walkach w czasie Kampanii Wrześniowej. Nowy pojazd pojawi się jednak już w czasie rekonstrukcji Powstania Warszawskiego, a może, jak wszystko pójdzie dobrze w czasie święta trzebiatowskiej jednostki wojskowej – wyjaśnia.

Napięty grafik

Członkowie Grup Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” mają bardzo napięty grafik i już dzisiaj mają zaplanowane wydarzenia na najbliższe miesiące. Pierwszy raz będziemy mogli ich zobaczyć już jutro – 1 marca w czasie żywej lekcji historii związanej z działalnością Żołnierzy Wyklętych. Aktywny udział wezmą również w czasie biegu „Tropem Wilczym”, który 3 marca odbędzie się również w Trzebiatowie. 4 marca pojawią się w Resku, aby tam upamiętnić ofiary walk o te ziemie w 1945 r. 17 marca ich ułani, ale nie tylko, obecni będą w czasie świętowania Zaślubin z Morzem, które w 1945 r. miały miejsce w Mrzeżynie. W kwietniu zapraszają na bieg „Nałęcza”- Stanisława Komornickiego, patrona Grupy, honorowego Mieszkańca Trzebiatowa, który zginął w czasie Katastrofy Smoleńskiej. W maju Grupa przygotuje rekonstrukcję Przewrotu Majowego oraz walk kończących II Wojnę Światową. W czerwcu udadzą się do Francji, aby tam upamiętnić D-Day czyli lądowanie wojsk alianckich na plażach Normandii. W sierpniu tradycyjnie odbędzie się rekonstrukcja Powstania Warszawskiego, a we wrześniu walki rozpoczynające II Wojnę Światową.

Ludzie dobrej woli

– Nasza działalności jest zupełnie darmowa, co nie oznacza, że nie potrzebujemy pieniędzy. Pracujemy w ramach koła zainteresowań Klubu Wojskowego w Trzebiatowie i dzięki wojsku możemy funkcjonować. Dlatego dziękuję dowódcy 7 Brygady Obrony Wybrzeża płk Rafałowi Ostrowskiemu oraz dowódcy 3 Batalionu Legii Akademickiej w Trzebiatowie ppłk Sylwestrowi Kowalskiemu. Podziękowania kierujemy również w stronę Piotra Dąbrowskiego, który umożliwił nam montaż poprzedniego pojazdu. Jego doświadczenie i wsparcie jest dla nas bardzo ważne każdego dnia. Zawsze możemy liczyć na wsparcie burmistrza Józefa Domańskiego, który zawsze ma dla nas dobre słowo i zawsze wyciąga w naszym kierunku pomocną dłoń. Dziękujemy również Radnym Trzebiatowa, bo są naprawdę świadomi tego co robimy. Wiedzą, że nasza praca jest wykonywana dla dobra mieszkańców. Co nas bardzo cieszy, odezwał się do nas nowy Starosta pan Chmielowicz. Jesteśmy otwarci na współpracę z każdym dla dobra nas wszystkich – podkreślił Jerzy Nowak.

Sprawdź także

Bieg Latarnika w Niechorzu

W najbliższą sobotę 17 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich. Z tej okazji w Niechorzu …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.