Home / Bez kategorii / Upadłość ZBK – zobacz, co działo się przez 3 lata i jak wspólnoty mogą walczyć o swoje

Upadłość ZBK – zobacz, co działo się przez 3 lata i jak wspólnoty mogą walczyć o swoje

Przed Sądem Rejonowym Szczecin-Centrum toczy się właśnie postępowanie odwoławcze. Sąd jesienią ub. roku odmówił zatwierdzenia układu, czyli nie zgodził się, by spółka była w tzw. upadłości układowej. Sąd wykazał, że wspólnoty nie miały właściwej reprezentacji, ponieważ w ich imieniu występował ZBK (sam upadły), który z jednej strony zarządza ponad 140 wspólnotami, z drugiej jest im winien ponad 500 tysięcy złotych. Takie działanie w ocenie sądu stoi w sprzeczności z interesami tychże przedmiotów.

Trwa postępowanie odwoławcze. Jaki scenariusz może rozegrać się w najbliższym czasie w Trzebiatowie i co mogą zrobić wspólnoty, by chronić swoje interesy?

  1. Sąd oddali zażalenie ZBK na swoją decyzję i ogłosi upadłość całkowitą. Wówczas ZBK będzie musiał w całości zwrócić długi wierzycielom, w tym wspólnotom. W tej sytuacji spółka będzie zmuszona oddać ponad 500 tysięcy, zamiast 15% z tej kwoty, którą zgłosiła do postępowania układowego, a o której członkowie wspólnot (prywatni właściciele lokali) nie mieli pojęcia.
  2. Mimo, że ZBK zobowiązał się do oddania 1 mln złotych, które zagarnął w imieniu wspólnot i nie przekazał do ZWIK, po ogłodzeniu upadłości spółka wodociągowa będzie miała prawo wystąpić o należności do wierzycieli, ale wówczas musiałaby zażądać zwrotu długu nie tylko od wspólnot, ale również od gminy, do której należą przecież mieszkania komunalne. W tej sytuacji ZWIK mógłby również umorzyć dług.
  3. Możliwe i bardzo prawdopodobne jest, że sąd oddali zażalenie, ale nakaże przeprowadzenie całej procedury upadłościowej z możliwością układu od nowa. Wówczas ZBK będzie próbował podczas pozyskać od członków wspólnot (właśnie rozpoczęto pierwsze spotkania) nowe pełnomocnictwa do reprezentowania przed sądem. Ponadto, jeśli wspólnoty nie sprzeciwią się, zgłosi ponownie wariant umorzenia aż 85% wobec ZWIK i wspólnot.  Jeśli wówczas sąd ponownie nie oddali postępowania, wspólnoty odzyskają zaledwie 15% środków, które winien im jest ZBK.

Jesteś członkiem wspólnoty? Prywatnym właścicielem we wspólnocie? Jeśli szukasz pomocy prosimy o kontakt z naszą redakcją tel. 607 814 443.

Sprawdź także

Piknik Rodzinny w Trzebiatowie za nami. Zobacz zdjęcia

Na Stadionie Miejskim w Trzebiatowie odbył się V Piknik Rodzinny – Bądź zdrowy i trzymaj …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.