Home / GRYFICE / Igora czeka na swój pierwszy krok! Zobacz jak możesz pomóc

Igora czeka na swój pierwszy krok! Zobacz jak możesz pomóc

Po wypadku spał trzy dni. Lekarze podłączyli obolałe ciało do respiratora, by móc naprawić to, co zniszczył wypadek. Po wybudzeniu rodzina usłyszała, że nie będzie chodził. Ale on nie  wpuścił do umysłu tej myśli. Nie pomylił się. Okazało się, że rdzeń nie jest przerwany. Igor Bereżański ma 24 lata. W połowie grudnia uległ wypadkowi na motorze. Dziś już wie, że ma szanse stanąć na nogi. Przednim jednak  długa walka, w której mogą tylko pomóc ludzie o wielkich sercach.

Nie czułem nóg

To miała być zwykła, grudniowa środa. Powrót do domu, może jakaś telewizja, spotkanie z dziewczyną, obiad. Jeden z pierwszym zimowych dni, który odmienił życie Igora. Wracał z pracy. 17.12 taką zapamięta godzinę. Lekka szarówka, śliska nawierzchnia. Od „Laslandu”, gdzie pracuje jako mechanik, do zakrętu ze zjazdem na Trzeszyn (trasa w kierunku Cerkwicy) może ze dwa kilometry. Maszyna nabiera prędkości. Na łuku drogi pod koła wpada lis. Igor zaczyna hamować i uderza barierkę. Stop-klatka. Obraz znika. Nie wie, ile czasu mija od wypadku. Nie może oddychać, boli go całe ciało, jak ryba wyjęta z wody łapie zachłannie powietrze. Nie czuje nóg, próbuje poruszać palcami. Jako pierwsze zatrzymują się dwie kobiety, jak się później dowie pielęgniarki. Po chwili dołącza do nich strażak. Ktoś powiadamia pogotowie. – Czy nic się nikomu nie stało? Czy byłem sam? – pierwsze pytania z trudem udaje się wymówić. – Ten strażak wiedział, co robi. Zdjął mi kask, nie pozwolił się ruszać, wszyscy bali się, że mam jakiś krwotok wewnętrzny. Czekałem godzinę na karetkę. Leżąc na mokrej trawie myślałem jaki byłem głupi wsiadając na motor –opowiada Igor, sprawnie wyjeżdżając wózkiem ze szpitalnej windy. W gryfickim szpitalu jest od 12 grudnia. W kilka godzin po jednej z dwóch operacji lekarze nie dawali wiele nadziei.–  Powiedzieli, że przeżyję, ale nie będę chodzić. To była straszna diagnoza – wspomina Igor, który przespał trzy dni w śpiączce farmakologicznej. Lekarze uśpili umęczone ciało, tak by móc naprawić to, co zniszczył wypadek. Chłopak miał uraz kręgosłupa piersiowego i żeber, zmiażdżone dwa kręgi, niedowład nóg, stłuczenie płuc.

Wstań i pójdź

Na szczęście pierwsze rokowania nie potwierdziły się. Okazało się, że rdzeń nie został przerwany, ale nadal jest bardzo silny obrzęk, konieczne było wstawienie dwóch implantów w kręgosłup. Przed Igorem tytaniczna praca, by mógł stanąć na nogi. – Lekarze powiedzieli, że będą chodził, ale to wymaga czasu. Ćwiczę na zajęciach dwa razy dziennie. Samodzielnie przechodzę z łóżka na wózek, staram się wzmacniać mięśnie, ale walka wciąż trwa – opowiada Igor. Niedługo będzie musiał opuścić szpitalne mury i rozpocząć wielomiesięczną rehabilitację. Marzy, by zakwalifikować się do programu rehabilitacji neurologicznej w kamieńskim uzdrowisku. Aby rodzina mogła udźwignąć koszty leczenia potrzebne są środki. Dlatego bliscy i przyjaciele Igora postanowili  poruszyć ludzkie serce prosząc o wsparcie. – Zbieramy pieniądze na leczenie syna za pośrednictwem zbiórkowego Pomagam.pl. Do tej pory udało nam się zgromadzić ponad 28 tysięcy. Grupa znajomych zorganizowała na FB licytacje na rzecz Igora, można również przekazywać datki w ramach 1% – mówi pani Danuta Bereżańska, mama chłopaka. – Początkowo zadawałam sobie ciągle pytanie dlaczego nas to spotka? Tyle mieliśmy marzeń, planów, byliśmy w trakcie budowy domu, dla całej rodziny. Nadzieja jednak wróciła. Jest szansa, żeby Igor stanął na nogi, a to za sprawą tak wielkiej rzeszy ludzi, którzy wsparli nas w tej trudnej sytuacji i wspierają nadal, wpłacając datki na leczenie naszego syna, za co im z całego serca dziękuję – dodaje mama Igora.

 2 lutego w Gminnym Klubie Kultury w Cerkwicy odbędzie się zbiórka na rzecz Igora pod hasłem „Wstanę, pójdę”. Początek godzina 11.00. W programie kiermasz, loteria fantowa, Zumba z Sandrą. Od 19.30 dyskoteka dla 18 i DJ FOKUS. Igor spotka się z uczestnikami akcji.

 Osoby, które chciałyby wesprzeć zbiórkę na rzecz Igora mogą wpłacać datki za pośrednictwem profilu www.pomagam.pl/igor_berezanski także wchodząc na FB https://www.facebook.com/ events/138976410335848/. Można też przekazać 1%: KRS 0000270809 w rubryce informacje uzupełniające należy wpisać: Bereżański, 10798.

 

Sprawdź także

Decyzja lokalizacyjna dla rurociągu Baltic – Pipe

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał decyzję lokalizacyjną dla polskiej części rurociągu podmorskiego Baltic Pipe. Decyzja …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.