Home / TRZEBIATÓW / Widmo 20% podwyżki na horyzoncie!

Widmo 20% podwyżki na horyzoncie!

W maju wejdzie w życie 20% podwyżka kwoty bazowej w mieszkaniach komunalnych w gminie Trzebiatów. – Czynsz wzrośnie średnio od 70 do nawet 150 złotych. Dlaczego w jednym roku taki skok? – pytają mieszkańcy. Burmistrz broni się tłumacząc, że to podwyżka jednorazowa, ale w skali dwuletniej. – To najmniejszy ruch jaki można było zrobić! A przez dwa lata czynsz nie będzie już rósł, więc w skali roku to 10% – mówi Józef Domański

Od maja drożej

W maju po raz pierwszy najemcy lokali komunalnych zapłacą czynsz uwzględniający 20% podwyżkę. Stawka wzrośnie na tzw. stopie bazowej i będzie wynosić 4,40 zł. Burmistrz przekonuje, że to najmniejszy ruch jaki mógł zrobić i że przez dwa lata opłaty za mieszkania już nie wzrosną. – To w istocie w skali roku skok o 10%. Podwyżka będzie dodatkowo obowiązywać od maja, bo wiem, że ludzie w styczniu i lutym mają zwiększone opłaty za ogrzewanie. Zostawiamy więc kilka miesięcy, żeby udało się im przygotować na podwyżkę i odłożyć trochę środków – broni swojej decyzji burmistrz.

Sprawa dziwi radnych, którzy podczas ostatniej komisji gospodarczej zajmującej się działalnością Zakładu Gospodarki Komunalnej, kwestionowali zasadność podwyżek. – Uchwała mówi o „cyklicznych” podwyżkach w skali jednego roku. Można było więc podnieść wysokość kwoty bazowej o np. 6 do 10% jednorazowo. Dlaczego w ubiegłym roku, który był rokiem wyborczym nie podejmowano takich działań. Czy moralne jest dziś podnoszenie czynszu o 20%? – pyta radny Edward Krychowiak. Burmistrz przekonuje jednak, że podwyżki są nieodzowne, zwłaszcza w kontekście potrzeb, jakie wiążą się z gospodarowaniem zasobem mieszkalnym. A sprzedaż lokali nie przynosi wpływów, które byłyby satysfakcjonujące. Przywołuje także kwoty stóp bazowych w gminach ościennych: Gryfice – 6,58 zł czy Rewal 6,12 zł. Dla przykładu w 2016 roku sprzedaliśmy mieszkania za kwotę 316 tysięcy a ich wartość rynkowa została oszacowana na 2,2 mln. To czy to jest korzystne dla gminy? Musimy się nad tym zastanowić – mówi burmistrz.

Kłopotliwe mieszkania

Jednym z kluczowych elementów zapalnych, które rozpoczęły procedurę referendalną przed 3 laty było głośna próba wprowadzenia jednorazowej podwyżki na poziomie 40% przez byłego burmistrza Zdzisława Matusewicza. Ludzie protestowali, oblegali ratusz przekonując, że żadna kieszeń wśród najemców mieszkań komunalnych nie udźwignie takich skoków w czynszach. – Teraz mamy powtórkę – próbę wprowadzenia podwyżki 20%. Pan burmistrz wyjaśnia, że to jest podwyżka na dwa lata i w istocie w skali roku to tylko 10%. Problem w tym, że będziemy od razu płacić całą stawkę. Skoro pan burmistrz uważa, że to jest ukłon w naszą stronę to może w 2019 niech stopa bazowa wzrośnie o 10%, a za rok o kolejne 10 – mówią zaniepokojeni mieszkańcy.

Sprawa sprzedaży mieszkań budzi również wiele kontrowersji. Zdaniem Jacka Wolskiego, doradcy restrukturyzacyjnego rolą gminy jest przede wszystkim zabezpieczenie lokali socjalnych, tymczasowych i zamiennych. Mieszkania komunalne powinny być sukcesywnie prywatyzowane, tak jak zrobił to Skarb Państwa w całym kraju. Trzebiatów to odosobniony przypadek na mapie województwa. Kurczowe trzymanie się zasobu mieszkań komunalnych ma być uzasadnieniem dla utrzymywania przy życiu ZBK. – Jak można mówić, że gmina straciła na sprzedaży mieszkań i szacować ich wartość rynkową, skoro nigdy gmina nie miałaby szansy sprzedaży tych mieszkań po cenie rynkowej. Nie istnieje możliwość zbycia lokali na rynku wtórnym, bo przecież są najemcy, związani umową.  Jeśli wywiązują się z niej, gmina nie podstaw, by ją zerwać. Po co więc mydlić ludziom oczy i mówić o wirtualnych stratach? Przecież nigdy gmina nie uzyskałaby ze sprzedaży mieszkań zamiast 360 tysięcy ponad 2 mln! Gmina to nie biuro nieruchomości! – dodają nasi rozmówcy.

Sprawdź także

Odsłonięcie muralu wraz z próbą pobicia rekordu Guinnessa. Poznaliśmy oficjalną datę

W czasie spotkania dotyczącego trzebiatowskiego muralu, które odbyło się w Pałacu nad Młynówką, organizatorzy i …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.