Home / KULTURA / Miasto turystyczne bez zabytków? Zapraszamy do dyskusji na temat przyszłości zabytkowej części Trzebiatowa

Miasto turystyczne bez zabytków? Zapraszamy do dyskusji na temat przyszłości zabytkowej części Trzebiatowa

Dawny domu kultury rozpada się na naszych oczach. Próby sprzedaży obiektu spełzły na niczym. Burmistrz będzie zabiegał o wypisanie obiektu z rejestru zabytków. Rozpoczynamy społeczną dyskusję nad przyszłością tego miejsca. Nadal są do zdobycia środki ministerialne, dzięki którym można by odrestaurować budynek. Miasto nazywane przed laty „Kazimierzem Północy” umiera na naszych oczach!

 Gdy inni ratują, my będziemy burzyć?

Podczas ostatniej sesji rady miasta burmistrz ogłosił, że podejmie starania, by dawny dom kultury przy ul. Wojska Polskiego wyłączyć spod ochrony konserwatorskiej. Dodał jednocześnie, że miasto nie zamierza remontować obiektu. Choć w 2017, gmina po decyzji nadzoru budowlanego musiała podjąć doraźne prace zabezpieczające, na nic więcej się nie zapowiada. Kolejne samorządy nie miały pomysłu na imponujący, mimo zaniedbań obiekt, gdzie dawniej prosperował Hotel Pommersches Haus z wytworną salą jadalną, w której odbywały się rauty, bale i okolicznościowe spotkania. Po wojnie, w nowych realiach obiekt zaadaptowano jako miejski dom kultury, w którym wychowały się całe pokolenia trzebiatowian.

Dziś po trzech przetargach miasto zaniechało prób sprzedaży budynku, rozkładając bezradnie ręce. Jedynym ratunkiem ma być wypisanie obiektu z rejestru zabytków, bo to w ocenie urzędników stanowi największy problem dla przyszłego inwestora. Jak się jednak okazuje, wymazanie zabytku z listy konserwatorskiej nie jest takie proste, bo decyzji nie wydaje Wojewódzki Konserwator Zabytków, ale Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakładając, że burmistrzowi powiódłby się ten manewr, nadal nie daje on gwarancji na znalezienie kupca. Zwłaszcza, że do tej pory poza ogłoszeniami o kolejnych przetargach, gmina nie prowadziła żadnej kampanii informacyjnej, która zaostrzyłaby apetyt inwestorski. W ostateczności można budynek wyburzyć lub poczekać aż się sam rozpadnie. Pytanie, czy taki  kierunek dla miasta z unikatową architekturą zabytkową jest właściwy. Bo gdy Trzebiatów sposobi się do burzenia, inne samorządy ratują. Przykładem jest choćby Kołobrzeg, który stara się odtwarzać dawną tkankę miasta. Czy partnerska gmina Brwinowo, która w 2017 roku pozyskało ponad 3,5 mln złotych na ratowanie kaplicy grobowej rodziny Marylskich czy renowację pałacu  w kompleksie parkowym.

Miasto bez zabytków?

Szanse na to, by w obszarze gminy Trzebiatowa powstało potężne przedsiębiorstwo będące mechanizmem napędzających miejscowy rynek są nikłe. Jedyną gałęzią gospodarki, która  przynosi i będzie przenosić zyski jest turystyka i usługi w jej obszarze. A tej nie będzie w mieście, w którym za parę lat zabraknie zabytków. Koncepcja odbudowy domu kultury z tej perspektywy nie wydaje się szaleństwem, ani topieniem publicznych pieniędzy. Zwłaszcza, że gmina może zdobyć środki ministerialne na odbudowę domu kultury. Do końca marca br. można składać wnioski  w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2019 „Ochrona Zabytków”. Do rozdysponowania jest ponad 112 mln złotych! Istnieje możliwość uzyskania 50 lub 100% finansowania inwestycji.

Gmina zleciła wstępnie oszacowanie kosztu remontu obiektu. Nieoficjalnie mówi się o kwocie około 4 mln złotych. Nawet, gdyby nie udało się zdobyć pełnej sumy na odbudowę, warto w kolejnych budżetach zabezpieczyć brakujące środki. Zwłaszcza, że jak się okazuje, wymogi konserwatorskie przewidują, że inwestor musi obudować tylko fasadę obiektu zgodnie  z jego pierwotnym wyglądem  oraz jedno pomieszczenie, reszta może być odnowiona na korzystnych  zasadach. Obiekt mógłby działać jako centrum kulturalno-społeczne. Swoje miejsce znalazłyby tam zarówno organizacje działające w mieście jak komercyjne podmioty, animujące przestrzeń  kulturalną. Byłoby to miejsce na projekcje kinowe, wystawy, pokazy teatralne czy koncerty. Można byłoby również udostępniać sale jako przestrzeń konferencyjną.  – Nie możemy sobie pozwolić, aby takie obiekty znikały z mapy Trzebiatowa. Sprawy nie rozwiąże wyburzenie, bo co w to miejsce? Kolejna dziura w  sercu miasta? Tyle pozostawimy po sobie? – pytają mieszkańcy

Sprawdź także

Komuś przeszkadzał orli dziób

11 listopada 2018 r. w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy Trzebiatowa ufundowali nowy …

18 komentarzy

 1. Mimo, że mam 30 lat, mile wspominam Dom Kultury, występy szkolne na scenie z kotarą gdzie wszystkie krzesła na publiczności były zajęte, festiwal piosenki o bursztynową nutkę, kino, ferie zimowe i różne atrakcje w owym budynku, nawet filharmonia przyjeżdżała. Szkolne dyskoteki w labiryncie. Ehhhh co to były za czasy, do dziś pamiętam ten specyficzny zapach, który unosił się w środku, to był zapach starego drewna i wilgoci. Jak zamknę oczy to widzę wszystkie pomieszczenia, te wielkie piękne drzwi, okna, sale kinową, sale że sceną i rozsuwającą się kotarą…
  Szkoda, że mój syn nie będzie mógł poczuć magi tego miejsca.

 2. W tej gminie zabytki się sprzedaje ( np.Fort-Rogowo) a nie remontuje. I nic się tu nie zmieni, ponieważ miejscowi notable (czytaj ignoranci) nie zmieniają się od lat przy żłobie. Tylko wymiana burmistrza i większej połowy urzędników ratusza (co na dzień dzisiejszy jest niemożliwe) mogłaby w tym temacie coś zmienić. Nadal będzie więc dojony słynny cyrkowy słoń chyba, że uda mu się przekopać na drugą stronę podczas największej sezonowej imprezy mityczną piłkę !

 3. Dziura powstała w umysłach ówczesnych samorządowców , którzy wyłączyli obiekt z eksploatacji na długie lata .Im nie był potrzebny obiekt gromadzący większą liczbę mieszkańców . Tak jak kiedyś tak i dziś władza boi się tłumaczenia ze swego postępowania . Trzebiatów staje się taką większą wioską , bez miejsc pracy i przyszłości dla młodych , Po cholerę tu burmistrz , tu powinien rządzić sołtys z pensją sołtysa, prawa miejskie powinny być odebrane i zwrócone po niezbędnych zmianach , służących obywatelom naszego miasta . Budowniczowie Trzebiatowa sprzed wieków i jego dawni mieszkańcy patrząc z góry myślą , że miasto opanowali dzicy. .

 4. Tu powinien powstać MOPS , w pełni odzwierciedlał by gminną biedę . Schronisko dla piesków ewentualnie .

 5. Trzebiatów „turystyczny” – smród z kanalizacji waląca się Baltona, smród z oczyszczalni, straszący personelem stary szpital, „wykopaliska przykościelne, cóż zatem zatem dom kultury. Brak wizji czy indolencja władz? Może popatrzeć na stare zdjęcia nawet te bardzo stare – czyżby prawdziwym było by to twierdzenie, że „Polacy nie potrafią gospodarować”, a może są to działania celowe?

 6. Wiernie odtworzyć historię , to puścić tędy koryto Regi . Konserwator pewnie na to pójdzie , ku zadowoleniu burmistrza ,

 7. Zrównać i będzie kolejna dziura jak kolo kościoła tragedia ratusz tez zburzyć i przenieść sie na stadion, parodia.

 8. Szanowna Redakcjo,
  Cieszę się, że problem niszczejących zabytków został przez Państwa poruszony z zaproszeniem do dyskusji na ten temat. Jako radny złożyłem niedawno do Burmistrza pismo w tej sprawie. Pismo i odpowiedź (niestety bez nadziei na poprawę sytuacji) prześlę Pani redaktor do ewentualnego opublikowania.
  Jako radni Twojej i Mojej Gminy uważamy, że powinna się odbyć szeroka debata publiczna z zaproszeniem różnych ekspertów w tej dziedzinie a jej finałem powinien być uchwalony nowy, realny, wieloletni plan odrestaurowywania wszystkich zabytków naszego miasta i opieki nad nimi.

 9. Dziś godz 9.00 smród nie do wytrzymania. Poprzedni wpis jeszcze się nie ukazał – nie wiem czy jestem wróżką czy co. Dziś rano od Straży Pożarnej (Panie Gołuchowski czy smród przy Pana sklepie Panu nie przeszkadza?) do skrzyżowania ze światłami główna ulica pięknego miasta. Kto zarządza smrodem w mieście, kto za to bierze pieniądze i DLACZEGO?

 10. Dziś godz 9.00 smród nie do wytrzymania. Poprzedni wpis jeszcze się nie ukazał – nie wiem czy jestem wróżką czy co. Dziś rano od Straży Pożarnej (Panie Gołuchowski czy smród przy Pana sklepie Panu nie przeszkadza?) do skrzyżowania ze światłami główna ulica pięknego miasta. Kto zarządza smrodem w mieście, kto za to bierze pieniądze i DLACZEGO?
  Wykryto duplikat komentarza: wygląda na to, że już to powiedziano!

 11. To miasto na naszych oczach umiera: burzone są zabytki, ścinane drzewa, chodniki wymagające remontu, ,,baltona ” ledwo się trzyma, brak nowych nasadzeń , sklepy to tylko w większości ciucholandy ,apteki i zakłady fryzjerskie, brak realnego programu rozwoju miasta, ludzie wyjeżdżają z miasta, zupełny brak perspektywy dla młodych ludzi, zero szacunku dla mieszkańców,ciągłe podnoszenie opłat za mieszkania,wodę,śmieci. A co w zamian -NIC.Gratuluję wyboru tak nieudolnego Burmistrza i radnych. Wszyscy głośno krzyczeli przed wyborami a teraz ani ich nie widać ani nie słychać, nabrali wody w usta.

 12. My juz nic z turystyka nie mamy wspólnego.Trzeba zrobić rachunek sumienia, może polityka turystyczna jest już przestarzała,nic się nie zmienia z imprezami w ciągu roku ( wystarczy obejrzeć plan kulturalny miasta sprzed 10 lat i z ostatniego roku -zero zmian,wszystko powielone) może by tak dać szansę innym młodym ludziom, bardziej kreatywnym, nowoczesnym. Może wreszcie zmienić dyrektora Pałacu i innych pracowników, oni się juz wypalili. Ciągle jest to samo w planach. Może bardziej ukwiecić i zmienić miasto na sprzyjające mieszkańcom
  i turystom. Może zająć się parkiem-kiedyś był ozdobą miasta teraz straszy zaniedbaniem .Może zmienić dyrektorów jednostek, dać szansę innym ,bardziej kreatywnym, w dobie komputeryzacji w urzędzie miasta coraz więcej ludzi pracuje. Wszystko w mieście leży : komunikacja, oświata,kultura,promocja,budownictwo,gastronomia (restauracje z prawdziwego zdarzenia). Wszędzie tylko układy, układziki,konszachty, nepotyzm na szeroką skalę.I na to wszystko wielu dyrektorów,kierowników,którzy mają już wypracowane emerytury pracuje, inni przez to muszą szukać pracy w ościennych powiatach lub za granicą.Taki jest nasz Trzebiatów: smutny,brudny,drogi,mało inwestycji , straszący brudnymi ,lecącymi elewacjami na kamienicach.Ot przykre, ale prawdziwe.

 13. Sami narzekacze, tylko do pracy nie ma się wziąć komu. Trzeba było startować w wyborach i chociaż próbować zmieniać coś w tym mieście, a nie tylko anonimowo pyskować. Ja chciałby zobaczyć tych co tak wiecznie narzekają, maja tyle „cudownych” pomysłów jakimi byliby urzędnikami i jak gospodarzą w tym mieście i w tej gminie.

 14. Scierniso a nie San........

  To nie tak . Niektórym wydaje się , że w samorządzie tylko oni mogą coś osiągnąć , choć w życiu prywatnym niczym się nie wykazali. Czego więc możne się spodziewać po takich samorządowcach? Uszczuplą budżet gminy o swe ”nędzne,, pobory i tyle . Wszyscy przy wyborach zapowiadają konsultacje ze społeczeństwem a po dopchaniu się do naczynia , wszystkich mają w głębokiej d… Proszę pokazać plan pozyskania funduszy , plan remontów ulic , nieruchomości czy plan przyciągnięcia inwestorów do gminy , wszystko się toczy jak w ruletce, dominuje zasada przypadku .

  • Byle do pierwszego

   Szczera prawda.Tylko zastanawiam się nad jednym, ludzie piszą, przedstawiają dowody,fakty a samorządowcy po wyborach jak te konie z klapkami na oczach : byle się mnie nie czepiali, byle nic złego o mnie nie pisali,byle do pierwszego , i ta bylejakosc trwa nadal.

 15. Przecież nawet na wygląd słona , którym gmina się posługuje , nie ma najmniejszego wpływu. Słoń jest prywatny i niektórym miejscowych,, słoniom” można koło niego potupać.

 16. Proszę poczytać na stronie gminy, co proponuje inwestorom i jak ich zachęca do zainwestowania . Po takich informacjach nie nadążymy z rejestracją chętnych do zainwestowania grosza w naszej gminie . Czy prezentacja została zrobiona przez grupę przedszkolaków ? Samo określenie położenia gminy to troszkę za mało .

 17. Jednak przedwojenny Trzebiatów miał więcej do zaoferowania swoim mieszkańcom niż to jest dzisiaj . Proszę przejrzeć przedwojenne archiwa , aż łza się w oku kręci . Nie było może kanalizacji ale to co wylewano na ulicę , śmierdziało mniej niż współczesna Trzebiatowska oczyszczalnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.