czwartek, 20 Luty 2020
Home / KULTURA / Cztery świece zapłonęły w Pałacu nad Młynówką

Cztery świece zapłonęły w Pałacu nad Młynówką

Już po raz 23. wierni czterech wyznań chrześcijańskich zamieszkujących gminę Trzebiatów spotkali się, aby wspólnie, tuż po świętach Bożego Narodzenia, kolędować, a zarazem integrować. W trakcie spotkania pamiętano również o zmarłym Hansie Udo Voglerze, pastorze, honorowym mieszkańcu Trzebiatowa, który był bardzo związany z koncertem.

 To wyjątkowy czas dla społeczności Trzebiatowa. W tym okresie kilka dni po świętach Bożego Narodzenia już od 23 lat wierni czterech wyznań chrześcijańskich spotykają się, aby kolędować oraz modlić się.Przedstawiciele czterech wyznań chrześcijańskich, zapalili symboliczne cztery świece już po raz 23. Wyznanie rzymskokatolickie reprezentował – ks. Proboszcz prałat Andrzej Dowal, greckokatolickie – ks. Proboszcz Bohdan Feciuch, prawosławne – ks. Proboszcz Andrzej Demczuk, a ewangelicko – augsburskie Patrycja Smolczyńska. Oficjalnego otwarcia spotkania dokonali Józef Domańskim burmistrz Trzebiatowa oraz Renata Teresa Korek, dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, pomysłodawczyni koncertu. W trakcie spotkania pamiętano również o zmarłym Hansie Udo Voglerze, pastorze, honorowym mieszkańcu Trzebiatowa, który od wielu lat związany był z koncertem.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi kiedy możemy spotykać się i wspólnie kolędować, my mieszkańcy gminy Trzebiatów – wierni czterech obrządków chrześcijańskich. Przez to jesteśmy wyjątkowi w skali województwa, Polski, a może i Europy – powiedział Józef Domański, burmistrz Trzebiatowa. – Nasze miasto jest odświętnie ozdobione właśnie do tego dnia, kiedy odbywa się koncert. Chcemy przez to pokazać jak bardzo ważny jest dla nas wieczór 4 świec – dodał. 17 stycznia 1997 r. rozpoczęło się niezwykłe spotkanie. W pałacowej czytelni usiedli obok siebie wyznawcy czterech trzebiatowskich kościołów: rzymskokatolickiego, prawosławnego, greckokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego. Zapłonęły cztery świece- symbole czterech wyznań. Od tego czasu przedstawiciele tych czterech wspólnot czynią to na pamiątkę i jak sami podkreślają – mimo różnic są braćmi i siostrami w Chrystusie.

Sprawdź także

Nadmorska Kolej Wąskotorowa pojedzie z WOŚP

Już dzisiaj, 12 stycznia, Nadmorska Kolej Wąskotorowa wyruszy w trasę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.