czwartek, 27 Czerwiec 2019
Home / Bez kategorii / Wierni obrządku wschodniego rozpoczynają świętowanie

Wierni obrządku wschodniego rozpoczynają świętowanie

Dzisiaj wigilia jutro pierwszy dzień świąt. Dwa tygodnie po katolikach prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, posługujący się w liturgii kalendarzem juliańskim obchodzą święta Bożego Narodzenia.

Trzynaście dni po katolikach, Boże Narodzenie obchodzą wierni kościoła prawosławnego. Boże Narodzenie poprzedza 40-dniowy post, bardzo ściśle przestrzegany przez ostatnie pięć dni przed Wigilią. 6 stycznia nakazuje się nawet powstrzymanie od picia napojów, aż do spożycia wigilijnej kolacji. Cerkiew ma kilka nazw wigilii. Wierni mówią na nią m.in. nawieczerie lub soczelnik. Ta druga nazwa pochodzi od „socziwa”, czyli gotowanej pszenicy polewanej miodem, która była poprzednikiem współczesnej kutii, zawsze obecnej na wigilijnym stole. Posiłek wigilijny rozpoczyna się od dzielenia prosforą – odpowiednikiem opłatków w tradycji katolickiej. Prosfora (z greckiego: ofiara) to przaśny chleb używany w Kościele wschodnim do konsekracji i komunii. Ich wypiekiem zajmują się siostry zakonne i żony prawosławnych duchownych, a wierni biorą je z cerkwi.

Zwyczaj dzielenia się prosforą w czasie Wigilii pojawił się w prawosławiu niezbyt dawno, pod wpływem kultury zachodniej. We wschodniej tradycji tę rolę spełniało niegdyś socziwo, czyli kutia. Ta także pojawia się na stole wigilijnym osób prawosławnych. Zgodnie z tradycją, na wigilijnym stole powinny znaleźć się też: chleb – symbol pożywienia, czosnek – symbol zdrowia, sól – symbol obfitości oraz miód – symbol słodyczy (powodzenia) oraz postne potrawy.

Sprawdź także

Życzenia świąteczne od Starosty Powiatu Gryfickiego, Wicestarosty i Przewodniczącej Powiatu Gryfickiego

Zdrowych i Pogodnych Świąt Wielkanocnych, wiosennego nastroju oraz dużo radości płynącej z rodzinnych spotkań życzą …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.