sobota, 17 Sierpień 2019
Home / KULTURA / Debiut pisarski Katarzyny z „Fabryki Marzeń”

Debiut pisarski Katarzyny z „Fabryki Marzeń”

Konstancja po śmierci taty odkrywa tajemnicę rodzinną, która zmusza dziewczynę do podróży w przeszłość i poszukanie swojej tożsamości. Kogo napotka po drodze, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem? Tego dowiemy się z debiutanckiej powieści trzebiatowianki – Katarzyny Pylak zatytułowanej „Stary Hotel”. Opowieść jest pierwszą częścią sagi, a także rodzinnym projektem autorki i jej dzieci. Syn zaprojektował okładkę, córka pozowała do zdjęć a także wspólnie z mamą szyła kostiumy do sesji okładkowej.

Kim jest Konstancja?

Koniec XIX wieku, rok 1895. Wymowna data, chwilę przez tym, gdy świat wkroczy w epokę potężnych zmian i kataklizmów dziejowych. W tym roku Azją wstrząśnie wojna chińsko – japońska, bracia August i Louis Lumiere składają wniosek patentowy na swój wynalazek pod postacią kinematografu. Również akcja powieści „Starego Hotelu” osadzona jest w ostatnich latach epoki. Tytułowa bohaterka Konstancja w chwili śmierci ojca dowiaduje się o rodzinnej tajemnicy, która dotyczy jej przeszłości. Świat dziewczyny rozpada się w jednej chwili. Gdy po pogrzebie pakuje do kufra osobiste rzeczy taty, natrafia na kawałek niedopalonego dokumentu z datą jej urodzin i nazwą obco brzmiącej dla niej miejscowości. Konstancja kierując się intuicją wyrusza w drogę do tajemniczych Wierzchowisk. Tu odkryje kim naprawdę jest, komu zależy, by rozwikłała rodzinną zagadkę a także kto jest przyjacielem a kogo należy unikać. Dodatkowego dreszczyku emocji doda z pewnością postać siejącego postrach tajemniczego Peleryniarza.

To tylko zarys świata, w który chce zaprosić czytelnika trzebiatowianka Katarzyna Pylak. Jak sama mówi ma słabość do epoki, w której osadziła akcję książki. Na często zadawane autorom pytanie o inspirację dla opowieści odpowiada: – Zobaczyłam tę historię w wyobraźni bardzo szczegółowo. Była młoda dziewczyna z walizką, która idzie przez park, pojawił się także staruszek, który spod kamienia wyciąga stary klucz do drzwi, za którymi kryje się tajemnica. Czy to był sen, wspomnienie a może wizja nie wiem? Tak narodziła się potrzeba napisania „Starego Hotelu”, który jest pierwszą częścią sagi  – opowiada pani Katarzyna

Fabryka Marzeń

Debiut to wspólny projekt rodzinny. Okładkę książki zaprojektował syn Piotr vel Jasiek. W postać bohaterki – tajemniczej dziewczyny z walizką wcieliła się córka Michalina. Suknia, w którą jest ubrana została zaprojektowana i uszyta wspólnie w pracowni krawieckiej „Fabryka Marzeń”, którą prowadzi pani Katarzyna. To tu powstają rozmaite cudeńka począwszy od sukien przetykanych koronkami i perłą po całą pluszową drużynę zwierzaków – pocieszaków. Są psiaki, kociaki i Pani Mysz, która otoczy troskliwą opieką każde dziecko. I to małe i to całkiem już dorosłe. „Fabryka Marzeń” to niezwykła pracownia krawiecka. Tu rodzą się rzeczy z serca i z duszy, każda inna i jedyna w swoim rodzaju. Są wśród nich przedmioty codziennego użytku, stroje, a także misternie dziergane na szydełku ozdoby i zabawki. – Ktoś tak ładnie powiedział: „Kiedy kupujesz od artysty, rękodzielnika czy twórcy kupujesz coś więcej, niż przedmiot. Kupujesz tysiące godzin porażek i eksperymentów, kupujesz dni, tygodnie, miesiące frustracji oraz momenty czystej radości. Nie kupujesz tylko rzeczy! Kupujesz kawałek serca, część duszy i moment życia” – mówi pani Katarzyna Pylak.

Pracownia to miejsce, gdzie spełniają się marzenia. Teraz również to pisarskie. Miłość do świata którego już nie ma, zapamiętanego z sepiowanych fotografii, do przedmiotów, ubrań, bibelotów będących scenografią dawnego czasu – stała się m.in. inspiracją do powstania „Starego Hotelu. Pracownia jest miejscem, gdzie można kupić książkę i spotkać samą autorkę, która jest jednocześnie wydawcą własnej powieści. – Na razie nie wiązałam się z żadnym wydawnictwem, chcieliśmy wydać „Stary Hotel” sami i tak też się stało. To moje pierwsze, ukochane dziecko. Czekam z niecierpliwością na opinie czytelników i siadam do dalszego pisania – mówi autorka.

 

Sprawdź także

Piknik Zielny w Gąbinie

Park Edukacji i Rekreacji „Mandragora” w Gąbinie zaprasza na drugą edycję Pikniku Zielnego, który odbędzie …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.