Home / GRYFICE / Ryszard Chmielowicz nowym starostą. Wieloletni monopol na zarządzanie powiatem Kazimierza Sacia przerwany

Ryszard Chmielowicz nowym starostą. Wieloletni monopol na zarządzanie powiatem Kazimierza Sacia przerwany

GRYFICE. Przez najbliższe pięć lat za sterami samorządowej maszyny siedzieć będzie nowy starosta Ryszard Chmielowicz, którego wybrano podczas piątkowej, sesji inauguracyjnej. Wspierać go będzie wicestarosta Waldemar Wawrzyniak. Radni przerywają wieloletni monopol byłego już starosty Kazimierza Sacia.

Piątkowa sesja przejdzie do historii wyborów samorządowych. Po szesnastu latach zostaje przerwany monopol byłego już starosty Kazimierza Sacia, któremu nie udało się zbudować wokół siebie mocnej koalicji. W dniu wyborów na starostę, które poprzedził wybór przewodniczącego rady, było już wiadomo, że Sać może liczyć wyłącznie na przysłowiowe „cztery szable”. Do ostatniej chwili trwały próby budowania układu sił, który pozwoliłby na zachowanie status quo w radzie. Apetyt na nachodzącą kadencję miał nie tylko były starosta. Na polu boju stanęło jeszcze dwóch kandydatów: Ryszard Chmielowicz z PO oraz Grzegorz Burcza, radny z PiS. Kiedy po ponad godzinnej przepychance związanej z próbą zbojkotowania udziału w sesji radnego – elekta Stanisława Hołubczaka, wreszcie odbyło się ślubowanie i udało się wybrać przewodniczącą rady Agnieszkę Mackojć, wypadki potoczyły się szybko. Rozszerzono porządek obrad o wybór starosty oraz zarządu powiatu. W tej sytuacji, drużyna byłego starosty nie zaproponowała jego kandydatury. A w głosowaniu dziewięciu radnych poparło kandydaturę Ryszarda Chmielowicza, wieloletniego samorządowca, dyrektora jednego z wydziałów Urzędu Gminy w Gryficach a także wieloletniego członka PO. Kandydaturę Grzegorza Burczy poparło czterech radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wicestarostą został Waldemar Wawrzyniak z PSL, wiceburmistrz Gryfic.

Odświeżono również całkowicie skład zarządu, w którym przez najbliższe pięć lat pracować będą: Jan Trafny z PO, Grzegorz Szafrański z PSL oraz Łukasz Czyrny również członek PO. – Dziękuję wszystkim za ten wybór. Pracowaliśmy wspólnie nad tym projektem i nadal chcemy tworzyć nową jakość dla Powiatu Gryfickiego – mówił nowo wybrany Starosta Powiatu Gryfickiego Ryszard Chmielowicz. – Dziękujemy za lata pracy poprzedniemu staroście oraz zarządowi, za inwestycje i wiele innych inicjatyw. Przed nami dużo zmian i wprowadzenie zupełnie innego formatu zarządzania, którego główną zasadą będzie kolegialne podejmowanie decyzji ważnych dla mieszkańców tego powiatu – tłumaczył nowy starosta.

Gryfickie.info

 

Sprawdź także

Decyzja lokalizacyjna dla rurociągu Baltic – Pipe

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał decyzję lokalizacyjną dla polskiej części rurociągu podmorskiego Baltic Pipe. Decyzja …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.