czwartek, 20 Luty 2020
Home / GRYFICE / Droga Wojewódzka 109 z Płotów do Trzebiatowa zostanie przebudowana!

Droga Wojewódzka 109 z Płotów do Trzebiatowa zostanie przebudowana!

To część jednej z trzech najważniejszych zachodniopomorskich dróg nad wybrzeże. W wakacje wypełnia się wianuszkiem samochodów. Droga wojewódzka 109 zostanie przebudowana na kolejnym odcinku, Trzebiatów – Płoty. W poniedziałek 5 listopada odbyło się przekazanie placu budowy wykonawcy.

W spotkaniu, które odbyło się Urzędzie Miasta Trzebiatowa udział wzięli  m.in. wicemarszałkowie Jarosław Rzepa i Tomasz Sobieraj oraz radni wojewódzcy Artur Łącki i Zygmunt Dziewguć. Przewidziany do przebudowy odcinek ma blisko 24,8 km długości. Wymaga wymiany nawierzchni, obecnie dużo tam spękań i ubytków. Droga zostanie na całej długości doprowadzona do szerokości 7 metrów. Przebudowane zostaną również skrzyżowania, istniejące zjazdy i zatoki autobusowe. Na wlotach do kilku miejscowości zostaną wykonane elementy wymuszające ograniczenie prędkości.  Zaprojektowano również azyle na przejściach dla pieszych. Inwestycja rozpocznie się na wylocie drogi wojewódzkiej nr 109 z Trzebiatowa w kierunku Gryfic, w miejscu, w którym zakończyła się realizowana w ramach RPO WZ na lata 2007-13 budowa ronda stanowiącego element obwodnicy Trzebiatowa. Przebudowa nie będzie obejmowała 2-kilometrowego przejścia przez Gryfice, natomiast duże zmiany zostaną wprowadzone w Kłodkowie, gdzie zmieni się przebieg drogi wojewódzkiej. Wybrano tu wariant z rozdzieleniem ruchu na dwie jednokierunkowe nitki prowadzące po dwóch stronach miejscowego kościoła.

Wykonawcą wartej ponad 85 mln zł inwestycji będzie firma COLAS Polska Sp. z o.o. z Palędzia.  Zakończenie robót zaplanowano na koniec sierpnia 2020 r.

Ruch dwa razy większy

Droga nr 109 przebiega przez powiat gryficki, a dokładniej przez trzy jego gminy: Trzebiatów, Gryfice i Płoty. Łączy nadmorskie Mrzeżyno z drogą krajową nr 6 w Płotach. Latem obciążona jest dużym ruchem turystycznym. Na odcinku Trzebiatów-Gryfice występuje niemal dwa razy wyższy ruch od średniego dla zachodniopomorskich dróg wojewódzkich. Przejeżdża tędy w ciągu doby blisko 3,8 tys. pojazdów. Średnia to 2358 pojazdów na dobę.

Droga nr 109 jest sukcesywnie modernizowana przez ZZDW.  W latach 2011- 2012 przebudowany w ramach RPO WZ (dofinansowanie 7,8 mln zł) został odcinek Mrzeżyno-Trzebiatów.

źródło wzp.pl

Sprawdź także

Nadmorska Kolej Wąskotorowa pojedzie z WOŚP

Już dzisiaj, 12 stycznia, Nadmorska Kolej Wąskotorowa wyruszy w trasę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.