wtorek, 22 Styczeń 2019
Home / GRYFICE / Droga Wojewódzka 109 z Płotów do Trzebiatowa zostanie przebudowana!

Droga Wojewódzka 109 z Płotów do Trzebiatowa zostanie przebudowana!

To część jednej z trzech najważniejszych zachodniopomorskich dróg nad wybrzeże. W wakacje wypełnia się wianuszkiem samochodów. Droga wojewódzka 109 zostanie przebudowana na kolejnym odcinku, Trzebiatów – Płoty. W poniedziałek 5 listopada odbyło się przekazanie placu budowy wykonawcy.

W spotkaniu, które odbyło się Urzędzie Miasta Trzebiatowa udział wzięli  m.in. wicemarszałkowie Jarosław Rzepa i Tomasz Sobieraj oraz radni wojewódzcy Artur Łącki i Zygmunt Dziewguć. Przewidziany do przebudowy odcinek ma blisko 24,8 km długości. Wymaga wymiany nawierzchni, obecnie dużo tam spękań i ubytków. Droga zostanie na całej długości doprowadzona do szerokości 7 metrów. Przebudowane zostaną również skrzyżowania, istniejące zjazdy i zatoki autobusowe. Na wlotach do kilku miejscowości zostaną wykonane elementy wymuszające ograniczenie prędkości.  Zaprojektowano również azyle na przejściach dla pieszych. Inwestycja rozpocznie się na wylocie drogi wojewódzkiej nr 109 z Trzebiatowa w kierunku Gryfic, w miejscu, w którym zakończyła się realizowana w ramach RPO WZ na lata 2007-13 budowa ronda stanowiącego element obwodnicy Trzebiatowa. Przebudowa nie będzie obejmowała 2-kilometrowego przejścia przez Gryfice, natomiast duże zmiany zostaną wprowadzone w Kłodkowie, gdzie zmieni się przebieg drogi wojewódzkiej. Wybrano tu wariant z rozdzieleniem ruchu na dwie jednokierunkowe nitki prowadzące po dwóch stronach miejscowego kościoła.

Wykonawcą wartej ponad 85 mln zł inwestycji będzie firma COLAS Polska Sp. z o.o. z Palędzia.  Zakończenie robót zaplanowano na koniec sierpnia 2020 r.

Ruch dwa razy większy

Droga nr 109 przebiega przez powiat gryficki, a dokładniej przez trzy jego gminy: Trzebiatów, Gryfice i Płoty. Łączy nadmorskie Mrzeżyno z drogą krajową nr 6 w Płotach. Latem obciążona jest dużym ruchem turystycznym. Na odcinku Trzebiatów-Gryfice występuje niemal dwa razy wyższy ruch od średniego dla zachodniopomorskich dróg wojewódzkich. Przejeżdża tędy w ciągu doby blisko 3,8 tys. pojazdów. Średnia to 2358 pojazdów na dobę.

Droga nr 109 jest sukcesywnie modernizowana przez ZZDW.  W latach 2011- 2012 przebudowany w ramach RPO WZ (dofinansowanie 7,8 mln zł) został odcinek Mrzeżyno-Trzebiatów.

źródło wzp.pl

Sprawdź także

Miasto turystyczne bez zabytków? Zapraszamy do dyskusji na temat przyszłości zabytkowej części Trzebiatowa

Dawny domu kultury rozpada się na naszych oczach. Próby sprzedaży obiektu spełzły na niczym. Burmistrz …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.