Home / KULTURA / Odsłonięcie płaskorzeźby Zbigniewa Herberta – patrona trzebiatowskiej szkoły

Odsłonięcie płaskorzeźby Zbigniewa Herberta – patrona trzebiatowskiej szkoły

W 94 rocznicę urodzin „Księcia poetów” – Zbigniewa Herberta, w trzebiatowskiej szkole odsłonięta została symboliczna płaskorzeźba przedstawiająca patrona.

Sejm RP ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta, jednego z najświetniejszych poetów polskich drugiej połowy XX wieku. Z tej okazji w trzebiatowskiej szkole, która nosi imię „Księcia poetów” odsłonięto płaskorzeźbę. Drzewo, jako symbol twórczości artysty, które jest zakorzenione w tradycji, oraz korona w kształcie Polski, a także liście laurowe symbolizujące Klub Herbertowskich Szkół. Pomysłodawczynią dzieła jest Anna Szafrańska, emerytowana polonistka, autorka hymnu szkoły, która w czasie ceremonii wytłumaczyła znaczenie symbolicznych elementów . Wykonawcą płaskorzeźby jest znany artysta rzeźbiarz – Ryszard Leończyk. W drugiej części wydarzenia uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przedstawili montaż słowno – muzyczny, w którym wykorzystane zostały najważniejsze i najpiękniejsze dzieła Zbigniewa Herberta.

„W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad  przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń” – napisano w uchwale Sejmu RP.

 

 

Sprawdź także

Nadmorska Kolej Wąskotorowa pojedzie z WOŚP

Już dzisiaj, 12 stycznia, Nadmorska Kolej Wąskotorowa wyruszy w trasę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.