wtorek, 22 Styczeń 2019
Home / KULTURA / Odsłonięcie płaskorzeźby Zbigniewa Herberta – patrona trzebiatowskiej szkoły

Odsłonięcie płaskorzeźby Zbigniewa Herberta – patrona trzebiatowskiej szkoły

W 94 rocznicę urodzin „Księcia poetów” – Zbigniewa Herberta, w trzebiatowskiej szkole odsłonięta została symboliczna płaskorzeźba przedstawiająca patrona.

Sejm RP ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta, jednego z najświetniejszych poetów polskich drugiej połowy XX wieku. Z tej okazji w trzebiatowskiej szkole, która nosi imię „Księcia poetów” odsłonięto płaskorzeźbę. Drzewo, jako symbol twórczości artysty, które jest zakorzenione w tradycji, oraz korona w kształcie Polski, a także liście laurowe symbolizujące Klub Herbertowskich Szkół. Pomysłodawczynią dzieła jest Anna Szafrańska, emerytowana polonistka, autorka hymnu szkoły, która w czasie ceremonii wytłumaczyła znaczenie symbolicznych elementów . Wykonawcą płaskorzeźby jest znany artysta rzeźbiarz – Ryszard Leończyk. W drugiej części wydarzenia uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych przedstawili montaż słowno – muzyczny, w którym wykorzystane zostały najważniejsze i najpiękniejsze dzieła Zbigniewa Herberta.

„W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu. W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad  przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń” – napisano w uchwale Sejmu RP.

 

 

Sprawdź także

Miasto turystyczne bez zabytków? Zapraszamy do dyskusji na temat przyszłości zabytkowej części Trzebiatowa

Dawny domu kultury rozpada się na naszych oczach. Próby sprzedaży obiektu spełzły na niczym. Burmistrz …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.