sobota, 17 Sierpień 2019
DCIM100MEDIADJI_0027.JPG
Home / POWIAT / Gmina wciąż nalicza kary dla firmy Ferroplast. Co dalej z inwestycją przy ul. Słowackiego?

Gmina wciąż nalicza kary dla firmy Ferroplast. Co dalej z inwestycją przy ul. Słowackiego?

Budowa kompleksu mieszkalno – usługowego przy ul. Słowackiego przeciąga się od lat. Firma w między czasie zmieniła architekta i próbuje uzyskać potrzebną do rozpoczęcia budowy opinię konserwatora zabytków.  Tymczasem gmina od grudnia ubiegłego roku nalicza Ferroplastowi Z.E.D. Rybiccy kary za niedotrzymanie terminów. – To przedsięwzięcie spędza mi sen z oczu. Ale mam nadzieję na pozytywny finał – tłumaczy burmistrz Józef Domański.

Długa lista wypadków

W sierpniu 2018 roku mija dziewięć lat od chwili, gdy spółka ze Świdwina kupiła od gminy teren przy ul. Słowackiego w Trzebiatowie. W między czasie parokrotnie odraczano terminy rozpoczęcia budowy nowoczesnego kompleksu mieszkalno – usługowego. Inwestorowi udało się również podpisać aneks do umowy – jeszcze za czasów Zdzisława Matusewicza – który pozwalał na kolejne przesunięcie zakończenia inwestycji. Podjęto również do dziś niewyjaśnioną próbę sprzedaży działki, aż wreszcie we wrześniu 2016, w kilka miesięcy po objęciu urzędu, Józef Domański spotyka się z architektem i przedstawiciele firmy. Obydwaj przedstawiają burmistrzowi makiety z wizualizacją inwestycji, zapewniając, że prace rozpoczną się w maju 2017 roku a firma wkrótce wystąpi o pozwolenie na budowę. Dwukrotne podejścia, by uzyskać zgodę kończą się fiaskiem, z uwagi na niekompletny wniosek skierowany do gryfickiego Starostwa Powiatowego. Brakuje w nim opinii Zachodniopomorskiego Konserwatora Zabytków. Zimą ub. roku kredyt zaufania wyczerpuje się. Gmina postanawia rozpocząć naliczanie kar. Firma zrywa umowa z architektem z Trzebiatowa, prace nad projektem przejmuje nowe biuro. Przedstawiciel Ferroplastu zimą 2017 deklaruje, że do kwietnia 2018 nowy architekt przygotuje specyfikację a następnie projekt uzgodni konserwatorem zabytków. Jeśli opinia będzie pozytywna, wystąpi z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Spędza sen z oczu

– Ta sprawa jest jak niekończąca się opowieść, ale wierzę, że w następnej kadencji uda się ją doprowadzić do szczęśliwego finału – tłumaczy burmistrz Józef Domański, dodając, że w 2018 roku gmina naliczy firmie Ferroplast 140 tysięcy kary za niedotrzymanie warunków umowy. Jak dowiaduje się Puls Miasta – projektant, który prowadzi sprawę firmy złożył do konsultacji dokumentację u Zachodniopomorskiego Konserwatora Zabytków. – Było trochę uwag, więc trzeba będzie wprowadzić korekty. Między innymi dotyczyły one wyglądu fasady, które nie może być monolitem, muszą być w niej wyróżnione powierzchnie, tak by nawiązywała do kamieniczek znajdujących się w sąsiedztwie – tłumaczy burmistrz.

Jak dowiaduje się Puls, firma planowała zmodyfikować projekt kompleksu mieszkaniowo – usługowego, jaki miał powstać na działce przy kościele. Inwestor chciał zrezygnować z podziemnego parkingu, ze względu na trudny geologicznie teren, obfitujący w wody podskórne. Parking będzie wytyczony  w obrębie terenu.

Sprawdź także

Mecz pokoleń Orła Mrzeżyno

Będzie to wyjątkowe wydarzenie. W sobotę 10 sierpnia, już po raz czwarty obecni zawodnicy Orła …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.