wtorek, 22 Styczeń 2019
Home / KULTURA / Dobry czas dla Doroty! W najbliższą środę premiera kolejnej części „Niepełki”!

Dobry czas dla Doroty! W najbliższą środę premiera kolejnej części „Niepełki”!

Dwie premiery w tym roku, na październik szykuje się kolejna. Tytuł Kobiety Roku 2018 Powiatu Gryfickiego w Plebiscycie Głosu Szczecińskiego i nowa ścieżka – tym razem wyborcza. W życiu Doroty Schrammek zdarzenia nabierają tempa. Od najbliższej środy, czytelnicy śledzący losy niepełnosprawnej „Niepełki” mogą sięgnąć po kolejną książkę z tej serii, której autorka postanowiła wystąpić w zupełnie nowej roli.

Najtrudniejszy początek

– Tak jak trudno napisać pierwsze zdania nowej książki, tak trudno zacząć opowieść o sobie – mówi Dorota Schrammek, znany i lubiana pisarka z pogranicza, której życie toczy się pomiędzy dwoma domami. Tym w nadmorskim Pobierowie oraz niemieckim Uckermünde. Dorota Schrammek zadebiutowała w  marcu 2015 roku. Jej powieści „Stojąc pod tęczą” oraz „Horyzonty uczuć” oczarowały czytelników. Ale to właśnie „Horyzonty” zostały zauważone. Opowieść o sołtysce Matyldzie, która prowadzi uroczy pensjonat nad Bałtykiem roztopiła  serca czytelniczek, które pokochały lekkie i  barwne pióro autorki. W 2016 roku,  wielbiciele talentu Doroty dostali kolejno „Na brzegu życia”, „Wiatr Wspomnień” i „Dom, którego nie było”. 2017 przyniósł powieść, której akcja toczy się w miasteczku, gdzie mieszka –Dorota – „Tam, gdzie czekał Anioł” rozchodził się niczym ciepłe bułeczki. W czerwcu dziewczyna z pogranicza napisała pierwszą część powieści dla młodzieży o niepełnosprawnej nastolatce, która wspólnie z mamą sprowadza się do Trzebiatowa. „Niepełka”, bo o niej mowa doczekała się dwóch części. Premiera kolejnej w najbliższą środę. W międzyczasie autora zdobyła tytuł Kobiety Roku 2018 Powiatu Gryfickiego w plebiscycie Głosu Szczecińskiego.

Moja nowa ścieżka

Swoją energię, umiejętność współpracy z różnymi środowiskami a także wyjątkowy dar słuchania postanowiła wykorzystać w zupełnie nowej przestrzeni. Dorota ubiega się o mandat radnej Rady Powiatu Gryfickiego. – Długo zastanawiałam się na tym pomysłem. Od wielu osób płynęły słowa zachęty. Postanowiłam więc spróbować swoich sił w wyborach samorządowych. Startuję z listy Koalicji Obywatelskiej, z Okręgu nr 2 (gmina Rewal, gmina Trzebiatów, gmina Karnice, gmina Brojce) – mówi Dorota Schrammek. – Na czym się znam? – pyta zaczepnie w swoim poście na Facebooku, gdzie od kilka lat aktywnie prowadzi kilka profili. – Przede wszystkich na pisaniu książek. Zanim jednak zajęłam się tym zawodowo, przez lata pisałam opowiadania do kobiecych magazynów, zajmowałam się rodziną, dziećmi i godzinami słuchałam historii ludzi. Nierzadko mocno poturbowanych przez życie. To nauczyło mnie słuchania, które jest jednym z najważniejszych umiejętności, gdy człowiek angażuje się w życie społeczne. Od lat z powodzeniem prowadzą edukację czytelniczą i literacką w szkołach, domach dziecka, ośrodkach wychowawczych. A także zajęcia literackie w Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Czytam w hospicjach, więzieniach i szkołach specjalnych. Mam mnóstwo pomysłów w zanadrzu, dalekich jednak od obietnic bez pokrycia, którymi częstują nas politycy każdego dnia – dodaje w rozmowie z Pulsem Miasta. Jednym z projektów, które chciałaby zrealizować byłoby stworzenie Powiatowego Stowarzyszenia Kobiet. Byłaby to przestrzeń, w której mogłyby spotykać się różne idee, pomysły, materializować przedsięwzięcia stymulowane kobiecą energią i chęcią działania. – Brakuje mi takiej struktury w Powiecie Gryfickim. Potrafią się zrzeszać w Szczecinie czy Koszalinie, dlaczego nie my? – zastanawia się Dorota.

W najbliższą środę – 17 października premiera trzeciej części „Niepełka. Moc Marzeń”. Dorota Schrammek zaprasza na spotkanie z czytelnikami, które odbędzie się w Pizzerii Gromada o godzinie 17.00.

 

Sprawdź także

Miasto turystyczne bez zabytków? Zapraszamy do dyskusji na temat przyszłości zabytkowej części Trzebiatowa

Dawny domu kultury rozpada się na naszych oczach. Próby sprzedaży obiektu spełzły na niczym. Burmistrz …

Jeden komentarz

  1. Ewelina Kwiatkowska - Tabaczyńska

    Z całego serca życzę Dorotce powodzenia na każdej płaszczyźnie życia zawodowego i prywatnego. Pomimo, że osobiście spotkałyśmy się jeden raz to prawda jest, że Dorotka cudownie umie słuchać, ma pozytywny wpływ na rozmówcę, jest bardzo ciepłą i kobietą. To co robi jeżdżąc na warsztaty, do bibliotek, do młodzieży z problemami jest bardzo wartościowe i potrzebne. Trzymam kciuki za powodzenie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.