czwartek, 22 Sierpień 2019
Home / KULTURA / Dobry czas dla Doroty! W najbliższą środę premiera kolejnej części „Niepełki”!

Dobry czas dla Doroty! W najbliższą środę premiera kolejnej części „Niepełki”!

Dwie premiery w tym roku, na październik szykuje się kolejna. Tytuł Kobiety Roku 2018 Powiatu Gryfickiego w Plebiscycie Głosu Szczecińskiego i nowa ścieżka – tym razem wyborcza. W życiu Doroty Schrammek zdarzenia nabierają tempa. Od najbliższej środy, czytelnicy śledzący losy niepełnosprawnej „Niepełki” mogą sięgnąć po kolejną książkę z tej serii, której autorka postanowiła wystąpić w zupełnie nowej roli.

Najtrudniejszy początek

– Tak jak trudno napisać pierwsze zdania nowej książki, tak trudno zacząć opowieść o sobie – mówi Dorota Schrammek, znany i lubiana pisarka z pogranicza, której życie toczy się pomiędzy dwoma domami. Tym w nadmorskim Pobierowie oraz niemieckim Uckermünde. Dorota Schrammek zadebiutowała w  marcu 2015 roku. Jej powieści „Stojąc pod tęczą” oraz „Horyzonty uczuć” oczarowały czytelników. Ale to właśnie „Horyzonty” zostały zauważone. Opowieść o sołtysce Matyldzie, która prowadzi uroczy pensjonat nad Bałtykiem roztopiła  serca czytelniczek, które pokochały lekkie i  barwne pióro autorki. W 2016 roku,  wielbiciele talentu Doroty dostali kolejno „Na brzegu życia”, „Wiatr Wspomnień” i „Dom, którego nie było”. 2017 przyniósł powieść, której akcja toczy się w miasteczku, gdzie mieszka –Dorota – „Tam, gdzie czekał Anioł” rozchodził się niczym ciepłe bułeczki. W czerwcu dziewczyna z pogranicza napisała pierwszą część powieści dla młodzieży o niepełnosprawnej nastolatce, która wspólnie z mamą sprowadza się do Trzebiatowa. „Niepełka”, bo o niej mowa doczekała się dwóch części. Premiera kolejnej w najbliższą środę. W międzyczasie autora zdobyła tytuł Kobiety Roku 2018 Powiatu Gryfickiego w plebiscycie Głosu Szczecińskiego.

Moja nowa ścieżka

Swoją energię, umiejętność współpracy z różnymi środowiskami a także wyjątkowy dar słuchania postanowiła wykorzystać w zupełnie nowej przestrzeni. Dorota ubiega się o mandat radnej Rady Powiatu Gryfickiego. – Długo zastanawiałam się na tym pomysłem. Od wielu osób płynęły słowa zachęty. Postanowiłam więc spróbować swoich sił w wyborach samorządowych. Startuję z listy Koalicji Obywatelskiej, z Okręgu nr 2 (gmina Rewal, gmina Trzebiatów, gmina Karnice, gmina Brojce) – mówi Dorota Schrammek. – Na czym się znam? – pyta zaczepnie w swoim poście na Facebooku, gdzie od kilka lat aktywnie prowadzi kilka profili. – Przede wszystkich na pisaniu książek. Zanim jednak zajęłam się tym zawodowo, przez lata pisałam opowiadania do kobiecych magazynów, zajmowałam się rodziną, dziećmi i godzinami słuchałam historii ludzi. Nierzadko mocno poturbowanych przez życie. To nauczyło mnie słuchania, które jest jednym z najważniejszych umiejętności, gdy człowiek angażuje się w życie społeczne. Od lat z powodzeniem prowadzą edukację czytelniczą i literacką w szkołach, domach dziecka, ośrodkach wychowawczych. A także zajęcia literackie w Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Czytam w hospicjach, więzieniach i szkołach specjalnych. Mam mnóstwo pomysłów w zanadrzu, dalekich jednak od obietnic bez pokrycia, którymi częstują nas politycy każdego dnia – dodaje w rozmowie z Pulsem Miasta. Jednym z projektów, które chciałaby zrealizować byłoby stworzenie Powiatowego Stowarzyszenia Kobiet. Byłaby to przestrzeń, w której mogłyby spotykać się różne idee, pomysły, materializować przedsięwzięcia stymulowane kobiecą energią i chęcią działania. – Brakuje mi takiej struktury w Powiecie Gryfickim. Potrafią się zrzeszać w Szczecinie czy Koszalinie, dlaczego nie my? – zastanawia się Dorota.

W najbliższą środę – 17 października premiera trzeciej części „Niepełka. Moc Marzeń”. Dorota Schrammek zaprasza na spotkanie z czytelnikami, które odbędzie się w Pizzerii Gromada o godzinie 17.00.

 

Sprawdź także

Ostatni tegoroczny koncert w Ogrodzie Japońskim

Ostatni tegoroczny koncert w ramach „Gryfickiego Lata Muzycznego” odbędzie się 25 sierpnia o godzinie 17:00 …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.