środa, 23 Październik 2019
Home / BROJCE / Wykorzystajmy nasze „5 minut”! Rozmowa z Zygmuntem Dziewguciem, wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Wykorzystajmy nasze „5 minut”! Rozmowa z Zygmuntem Dziewguciem, wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Rozmowa Zygmuntem Dziewguciem, wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Kandydatem do Sejmiku z list PSL nr 1

Puls Miasta: Wyborcom dość często rozmywa się trójpodział w samorządzie, mylą kompetencje samorządów gminnego czy wojewódzkiego. Gdyby zabrał Pan na wycieczkę po Gryficach czy powiecie wyborców i miał pokazać działania województwa, na co zwróciłby Pan uwagę. Co pokazał?

Zygmunt Dziewguć: To od czego wszystko się zaczyna to budżet województwa oraz wpisane weń konkretne cele – zadania, na które pieniądze zostaną lub zostały wydane. Wszystkie środki w tej potężnej przecież kasie województwa są oznaczone, co później widzimy na finał realizacji danego przedsięwzięcia. Zauważacie Państwo wokół siebie mnóstwo inwestycji, które zrealizowano ze wsparciem środków Urzędu Marszałkowskiego. Oczywiście na poziomie gmin czy powiatów to z reguły działania wspólne z tymi właśnie samorządami. Większość z nich finansowana jest z Regionalnego Programu Województwa, w który wpisuje się konkretne projekty. Oczywiście o ich realizację walczą gminy, powiaty czy różnego rodzaju organizacje. Kolejną rzeczą, na którą zwróciłbym uwagę spacerując po regionie to majątek wojewódzki, który użytkujemy na co dzień w przestrzeni publicznej, czasem nie zdając sobie sprawy, że należy właśnie do województwa. W Gryficach to choćby potężna jednostka – szpital wojewódzki, drogi wojewódzkie. Wokół samego miasta są cztery takie trasy: z Płotów, Kamienia, Trzebiatowa, Brojc czy Niechorza. Następnie środki komunikacji, wielu z nas korzysta z kolei regionalnej – Przewozy Regionalne. Zwróćmy uwagę, że to w stu procentach nowy tabor kolejowy, podobnie jak trasa kolejowa, która przeszła gruntowną modernizację. Niewykluczone, że będzie niedługo po niej mogło jeździć Pendolino do Kołobrzegu. W samym zachodniopomorskim jest ponad dwa tysiące dróg wojewódzkich, z tego potężna część zlokalizowana jest w obrębie Powiatu Gryfickiego, zarówno w pasie wybrzeża jak i lądu. Ten potężny zasób majątku to oczywiście mnóstwo nakładów finansowych na renowację, remonty, przebudowy. To są właśnie nasze działania. Choć nie tylko.

P.M. Lista jest długa, można do niej dołożyć mnóstwo projektów w obszarze ochrony środowiska, kultury oraz masę niedużych dotacji pozyskiwanych przez różnego rodzaju organizacje.

Zygmunt Dziewguć: To prawda. Budowa i modernizacja wszystkich oczyszczalni ścieków to również inwestycje realizowane przy potężnym udziale pieniędzy z samorządu wojewódzkiego. Oczywiście są one prowadzone z poziomu gmin, bo te wiedzą najlepiej, czego im potrzeba. Idźmy dalej inwestycje w obszarze kultury. W wielu miejscowościach regionu ale i powiatu gryfickiego prowadzone są prace renowacyjne ratujące lokalne skarby w postaci zabytków. W Gryficach to renowacja kościoła mariackiego, w Trzebiatowie również prace w sanktuarium ale i potężna inwestycja związana z renowacją wnętrza i dachu na świątyni Greko – Katolickiej. Kolejne projekty, które nie miałyby możliwości powodzenia bez wsparcia województwa to budowa ogromnej ilości świetlic na wsiach i nie tylko. Jeśli chodzi o ekologię, przyjęliśmy właśnie program dotyczący wsparcia przy wymianie urządzeń, które przyczyniają się do powstawania smogu. Mowa o wymianie pieców. Spójrzmy na potężną infrastrukturę sportową, która powstała w regionie ale i Powiecie Gryfickim: hale sportowe, jak choćby ostatnia dofinansowana budowa w Płotach. To również boiska sportowe, wcześniej Orliki, pływalnie. To są pieniądze, które poszły na infrastrukturę sportową, gdyby nie one, samorządom byłoby ciężko realizować takie wyzwania.

P.M.: Obwodnica w Trzebiatowie i Gryficach. Szczególnie tutaj budzą się emocję związane z rozpoczęciem prac. Powiedział Pan na jednym ze spotkań, że to „Ostatnie 5 minut” na podjęcie decyzji.

Zygmunt Dziewguć: To jest trzecia i ostatnia już szansa na obwodnicę dla Gryfic. Gdyby nie to, że przed 4 lat nie było woli, a wniosek wojewódzki został odrzucony przez pewne działania niektórych radnych gminy, poprzedniej kadencji, dziś jeździlibyśmy po tej obwodnicy. W 2010 roku wartość tej inwestycji była szacowana na 60 mln, w 2014 na 80 mln. Wówczas także był szansa na rozpoczęcie tej budowy. Wszystko było przyszykowane, czekaliśmy tylko na stosowną uchwałę rady gminy. Wówczas nie zostało to zrobione, w związku z tym pieniądze, które wtedy samorząd województwa miał zarezerwowane poszły, gdzie indziej. To nie jest tak, że te środki czekają na Gryfice, województwo jest duże, potrzeb wiele. Pieniądze muszą pracować, nie można ich było zamrażać. W tej kadencji samorząd gminy Gryfice zapalił zielone światło, jest już uchwała, wykonano dobry grunt pod to przedsięwzięcie. Niestety wciąż jeszcze mamy dyskusję mieszkańców m.in. ulic Kościuszki, że budowa obwodnicy powinna zaczynać się od ulic Starogrodzkiej. Obwodnica Gryfic miałaby być realizowana w trzech etapach. Z uwagi na budowę drogi ekspresowej S6 oraz węzła komunikacyjnego w Kiełpinie, zdecydowano, że w pierwszej kolejności rozpoczęte zostaną prace w rejonie ulic Piastów i Niechorskiej, czyli od strony południowej, tak by wyjść w rejonie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zlokalizowanej w rejonie wylotu na Trzebiatów. Obwodnica dla Gryfic to priorytet i kłótnie w tej chwili, z której strony ma się zaczynać nie tworzą dobrego klimatu. To przedsięwzięcie ma charakter prorozwojowy dla miasta, właśnie poprzez fakt rozwoju strefy ekonomicznej, która musi być dobrze skomunikowana z budującą się drogą S3. Jeśli teraz z uwagi na spory zaprzepaścimy tę szansę, miasto straci możliwości rozwoju. A warto zaznaczyć, że ta inwestycja teraz może kosztować około 100 mln złotych. Trudno sobie wyobrazić takie pieniądze w budżecie gminy czy powiatu. Rozumiem interes społeczności ulicy Kościuszki, ale musimy patrzeć na to, co będzie działo się z tym miastem za 5 czy10 lat. Nie robimy dziś tego tylko dla siebie, ale dla tych, którzy będą chcieli zakładać rodziny w Gryficach, swoje firmy. Zabiegam o to przedsięwzięcie od lat i mam nadzieję, że tak jak w Trzebiatowie, gdzie lada moment może zacząć się budowa ostatniego odcinka obwodnicy, również w Gryficach doczekamy tej chwili.

Puls Miasta/ Gryfickie.info

Materiał opłacony przez KW PSL

Sprawdź także

Jesień nie musi być ponura. Radosny festiwal o Złoty Klucz za nami

Już po raz 17., na zaproszenie, Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualna Koło …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.