wtorek, 16 Lipiec 2019
Home / POWIAT / Będę startował! Mam wsparcie bliskich i współpracowników

Będę startował! Mam wsparcie bliskich i współpracowników

Będę startował! Mam wsparcie bliskich i współpracowników.  Rozmowa z burmistrzem Józefem Domańskim

Puls Miasta: To już oficjalna informacja. Będzie Pan ubiegał się o reelekcję.

Józef Domański: W czwartek 30 sierpnia, w dniu moich urodzin poinformowałem o swojej decyzji. To prawda, wystartuję w zbliżających się wyborach samorządowych, będę ubiegał się ponownie o fotel burmistrza. Od mojego wyboru, po skutecznym referendum, w którym odwołano Zdzisława Matusewicza, minęły ponad 2 lata. Widać już pierwsze efekty moich działań. Mam plan a także marzenie, chcę kontynuować parę projektów, a także rozpocząć kilka nowych. Jestem stąd. Tu się wychowałem. Zależy mi, by Trzebiatów i cała gmina szybko nadrobiły zaległości z ostatnich lat. Moja rodzina a także współpracownicy wspierają mnie w tej decyzji. Widzą, ile udało się do tej pory zrobić, a to dobry prognostyk na kolejne lata. Efekty pracy ostatnich lat są widoczne, choćby współpraca z Powiatem Gryfickim i wspólna realizacja budowy drogi Mrzeżyno – Rogowo, czy promenada wykona dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego, plac przy Pomniku Zaślubin oraz zejście na plażę realizowane w partnerstwie z gminą Brwinów i z SUS Travel Paweł Woźniak.

P.M.: Co wpisuje pan na listę odhaczonych przedsięwzięć na terenie samego miasta?

J.D.: Nowa nakładka na ulicy Torowej, wprawdzie z lekkim poślizgiem, ale skończona. Remont ulicy Słonecznej, chodniki w wielu obszarach miasta, realizowane wspólnie z powiatem. I wreszcie remont na ulicy Zagórskiej, która jest drogą wojewódzką. W czasie opadów to miejsce zmieniało się w basen. Mieliśmy zrobiony przed kilku laty projekt.  Odkurzyliśmy go i wykorzystaliśmy. Akurat zarząd województwa miał zabezpieczone około 600 tysięcy zł na wykonanie odwodnienia ulicy oraz nalanie nowej nakładki. Gmina ze swojej strony dołożyła do tego 200 tysięcy zł, tak by razem realizować tę inwestycję. Aktualnie prowadzone są prace odwodnieniowe, które pozwolą prawidłowo odprowadzać wody opadowe. Pod koniec września będzie nowa nawierzchnia. Na razie jednak tylko do jednostki wojskowej, dalej woda nie blokuje się na jezdni, nie ma  na razie środków na realizację drugiego odcinka.

P.M.: Co przyniesie nowy rok? W trakcie ostatniej sesji przedstawił Pan założenia inwestycyjne do budżetu.

J.D.: Jeśli chodzi o inwestycje, które znajdą się w przyszłorocznym budżecie to przede wszystkim: rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 2 przy ulicy Długiej, gdzie powstanie oddział przedszkolny i zerówka. Rozpoczniemy tę inwestycję już we wrześniu, ogłosiliśmy przetarg, który nie został rozstrzygnięty w pierwszym podejściu. Lada dzień drugie rozdanie, wiemy już, że jest kilka firm jest zainteresowanych budową, która powinna zakończyć się do grudnia 2019 roku. W 2018 mamy zaplanowane 2,8 mln złotych na ten cel. Drugim, dużym wyzwaniem inwestycyjnym w przyszłym roku będzie obwodnica Trzebiatowa. Wprawdzie to zadanie zarządu dróg wojewódzkich, ale jako gmina bierzemy na siebie kwestię oświetlenia. Ostatni, brakujący odcinek połączy ulicę Kamieniecką z Parkową. Inwestor ma już domknięte kwestie dokumentacji geologicznej, na ukończeniu są projekty. Cała procedura uzyskiwania pozwoleń powinna zostać spięta pod koniec października, łącznie z pozwoleniem na budowę. W przyszłym roku, pierwsze łopaty mogą być wbite na budowie.

P.M.: Czego nie udało się domknąć w tej krótkiej kadencji?

J.D.: Pierwszy temat to oczyszczalnia na osiedlu w Gołańcz Pomorskiej. Ogłosiliśmy przetarg, nie zgłosił się jednak żaden wykonawca. Chcieliśmy to wykonać metodą „zaprojektuj i wybuduj” nie udało się. Teraz więc ogłaszamy przetarg na wykonanie samej dokumentacji. Mamy w budżecie na to środki, więc powinniśmy to wkrótce zakończyć. Kolejna sprawa, która spędza mi sen z oczu to kwestia inwestycji na działce przy kościele. Mowa o ulicy Słowackiego. Aktualnie nowy projektant, którego jakiś czas temu wymienił inwestor, złożył projekt do konsultacji u Zachodniopomorskiego Konserwatora Zabytków. Było trochę uwag, więc trzeba będzie w wprowadzić korekty. Między innymi dotyczyły one wyglądu fasady, które nie może być monolitem, muszą być w niej wyróżnione powierzchnie, tak by nawiązywała do kamieniczek znajdujących się w sąsiedztwie. Gmina przez cały czas nalicza karę inwestorowi i będzie tak do chwili, gdy nie rozpocznie się budowa. Kolejna kwestia to sprawa młyna. Mamy decyzję sądu, która nakazuje GS – owi wydać nam nieruchomość. Prezes odwołał się do SKO i do sądu. W październiku być może zapadnie wyrok ostateczny. Z chwilą, gdy młyn przejdzie w zarząd gminy, chcemy sięgnąć po środki unijne na jego rewitalizacje. Młyn został wpisany Plan Rewitalizacji Miasta. Planujemy urządzić tam coś w rodzaju skansenu, a także niedużej kawiarenki.

Puls Miasta/Gryfickie.info

Sprawdź także

Przygarnij pod swój dach „Kilera”. 2 – letni piesek szuka domu

Kiler to młody 2 – letni, energiczny piesek,który trafił pod opiekę wolontariuszy z Trzebiatowa, po …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.