sobota, 17 Listopad 2018
Home / GRYFICE / Przedwyborcza temperatura rośnie. Pozostał tydzień do rejestracji kandydatów na radnych

Przedwyborcza temperatura rośnie. Pozostał tydzień do rejestracji kandydatów na radnych

Niewiele ponad tydzień mają komitety wyborcze na zgłoszenie kandydatów do rad gmin, powiatu i sejmiku wojewódzkiego. 16 września w niedzielę upływa termin rejestracji. Kandydaci rozpoczęli swoją przedwyborczą pielgrzymkę. Jedni celują w strategię masową, inni pukają do drzwi wyborców prosząc podpis na liście poparcia.

Są już komitety

Zarejestrowanie komitetów wyborczych daje pierwszą wiedzę o przyszłych kandydatach, układzie sił i apetytach na mandat radnego lub fotel burmistrza i wójta. W Powiecie Gryfickim zarejestrowano dwadzieścia osiem komitetów. Są wśród nich weterani jak choćby Komitet Wyborczy Wyborców Ziemia Gryficka czy Komitet Wyborczy Powiatowego Stowarzyszenia Idziemy Razem. To z nich wystartują m.in. gryficki włodarz Andrzej Szczygieł czy starosta Kazimierz Sać, który będzie jedynką na gryfickiej liście „Idziemy Razem”. W nazwach szczególnie popularne są hasła „Twoja gmina, mój dom, wspólne dobro”. Na liście pojawiło się również kilka komitetów z nazwiskiem. Zaskoczeniem jest tu komitet Stanisława Hołubczaka, wieloletniego sekretarza powiatu, który w poprzednich wyborach samorządowych był kandydatem na burmistrz Gryfic – stowarzyszenia „Idziemy Razem”. To ostatnie prawdopodobnie wystawi jako swoją reprezentantkę Beatę Smoleńską, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy. Hołubczak zarejestrował swój komitet, kompletując listy w całym powiecie, choć jak dowiaduje się nieoficjalnie Puls Miasta, ma ambicje powalczyć o mandat radnego powiatu, niż konfrontować się z obecnie urzędującym burmistrzem Andrzejem Szczygłem. Część kandydatów będzie startowała z komitetów o zasięgu ogólnopolskim jak choćby Koalicja Obywatelska PO – Nowoczesna.

Niewiele czasu do wyborów

Kalendarz wyborczy wskazuje, że do 16 września muszą zostać zgłoszeni kandydaci do rad gmin, powiatów i sejmiku marszałkowskiego, zaś do 26 września kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Trwa zbieranie podpisów poparcia. Komitety rozpoczęły cykl spotkań organizacyjnych. Trwa dopinanie list, ostatnie rotacje na miejscach. I jak dowiaduje się Puls nie jest łatwo, bo większość list nie jest jeszcze dopięta z uwagi na brak zainteresowanych. W wielu komitetach pojawiają się nazwiska obecnych radnych, którzy mają ambicje na reelekcje. Na scenie samorządowej tłoczno i sporo niespodzianek. Jak choćby ta, że Marian Maliński odpuszcza walkę o fotel burmistrza Płotów. Będzie zabiegał o mandat radnego powiatu. W Płotach na polu boju spotkają się Szymon Klimko, Mirosław Kolanica, Radek Mackiewicz i być może Jan Przedaszek. O kolejną kadencję poza Gryficami, walczyć będę obecnie urzędujący burmistrz Trzebiatowa Józef Domański, Stanisław Gnosowski wójt Brojc i Lecz Puzdrowski, wójt gminy Karnice. Tu na horyzoncie pojawia się konkurencja. Na giełdzie kandydatów na wójta w gminie Karnice wymieniane są nazwiska Henryka Mruka i radnego powiatu Łukasza Czyrnego. W Brojcach zaś do walki o burmistrzowski fotel ze Stanisławem Gnosowskim mogą stanąć Lidia Przybysławska oraz działający w Stowarzyszeniu Historycznym Pamięć i Tożsamość Michał Zinowik.

Gryfickie.info

Sprawdź także

100 lecie odzyskania Niepodległości. Tak świętowaliśmy w Trzebiatowie

Od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego i Mszy Świętej w intencji Ojczyzny sprawowanej w Sanktuarium Maryjnym …

3 komentarze

  1. stara gwardia przestała słuchac mieszkańców. Wydaje im się że wiedzą wszystko najlepiej. więcej pokory panowie. trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść.

  2. Stare śląskie przysłowie mówi, że „Dobrzy ludzie częstują ciastem, źli obietnicami”.

  3. Maliński odpuścił bo zdaje sobie sprawę z tego że nie ma szans – ale Kaziu go ratuje – jak Beatka zostanie burmistrzem ti Marian będzie dyrektorem PUPu. Wszystko jest poukładane i zapięte na ostatni guzik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.