czwartek, 22 Sierpień 2019
Home / KARNICE / Witaj wędrowcze w Wiosce Artystycznej Janowo. Teatr IMPRO Atak zaprasza co wieczór na spektakle, które tworzy sam widz

Witaj wędrowcze w Wiosce Artystycznej Janowo. Teatr IMPRO Atak zaprasza co wieczór na spektakle, które tworzy sam widz

Wyobraź sobie wioskę, w której mieszka zaledwie sześć osób. Otuloną sadami, gdzie jabłonie pamiętają obrazy sprzed dwustu lat. W sercu tego niezwykłego miejsca, gdzie jeszcze pół wieku temu tętniło życie, które oświetlały latarnie zasilane w prąd z małej elektrowni – grupa pasjonatów postanowiła stworzyć przystań dla twórczości wszelakiej. Artystyczna Wioska Janowo, w której od początku wakacji działa Teatr IMPRO Atak zaprasza co wieczór na spektakl, które reżyserem jest sam widz. To on kreuje przestrzeń i stawia przed aktorami wyzwania. Przedsięwzięciu patronuje Tygodnik ANGORA.

 Artystyczna przystań

Na początku było marzenie. Wizja artystycznej przystani, przystanku dla twórców, ulokowana w XVIII – wiecznej wiosce, gdzie wskazówki zegara leniwie toczą się swoim rytmem. – Dwadzieścia lat temu tu była potworna rudera. Przez lata wydzierałem kawałek po kawałku, ściągałem stare meble, przedmioty, ratowałem, co się da próbując nadać temu miejscu dawny, świetny kształt. Przez ten cały czas miałem marzenie, by tu w wyludnionym Janowie stworzyć coś na kształt wioski artystycznej. I dziś ta pozornie utopijna idea, która przerażała wielu, nabiera kształtów, znalazł się podobny szaleniec i wizjoner, który tak bardzo ukochał teatr jak ja. Poszedł w to bez wahania, mowa oczywiście o moim przyjacielu, który jest właścicielem ANGORY – snuje swoją opowieść Piotr Dziuba, rzeźbiarz, złotnik, renowator, szalony duch Janowa. Mieszkają tu wspólnie z Iloną Borkacką, która podobnie jak Piotr kocha artystów, całe życie wspierając rozmaite przedsięwzięcia. Ilona i Piotr są jak dwa żywioły. Ona z lekkim uśmiechem i odrobiną pobłażliwości parzy kawę, gdy Piotr opowiada o dzisiejszym spektaklu Teatru IMPRO. – To niebywałe, teatr w wiosce, która jest chyba najmniejszą w tym powiecie. Teatr w którym każdego wieczoru na scenie ulokowanej pod potężnym namiotem rozgrywa się inna opowieść. Marzy mi się także kino, koncerty jazzowe. Marzy mi się, by ktoś przyjechał tu, by pobyć, pooddychać tym światem, coś namalować, coś napisać. I wierzcie mi to się staje powoli – rozmarza się Piotr.

Widzu zrób sobie teatr

„Pokłóciłem się z żoną”, „O mały włos nie przyjechałbym do teatru, gdybym nie znalazł kota”, „Nie piorę już więcej poduszek i pluszaków” – od absurdalnego zdania każdego wieczoru może zacząć się teatralna opowieść. Widzowie tuż przed spektaklem piszą na kartkach pojedyncze słowa lub całe zdania. – To widz tak naprawdę pisze scenariusz, to on proponuje zadania sceniczne i określa miejsce akcji – tłumaczy Jacek Stefanik z Wioski Artystycznej Janowo. Każdy skrawek, odprysk naszej wyobraźni może stać się tematem poszczególnych kadrów spektaklu. Aktor zaś jest narzędziem w rękach widza. Ten może lepić go i stwarzać pod dyktando emocji, które właśnie w nim pracują. – To bardzo świeża i zabawna forma. Nie widziałem nigdy takiego teatru. Byłem przyzwyczajony do konwencji typu przedstawienie podzielone na akty, czasem jakaś przerwa. A tu wszystko stwarza się na naszych oczach. Ktoś zasugerował aktorowi, że ma być tubką pasty do zębów, a drugi miał odczytać ten przekaz. Głównym tworzywem jest ciało, mimika, gest – relacjonuje swoją pierwszą wizytę w Wiosce Artystycznej Janowo pan Łukasz  z pobliskich Karnic. Spektakl oglądał dwukrotnie. – Co ciekawe również widz decyduje o tym, czy nagrodzić aktora za jego trud. W tym teatrze nie ma tradycyjnych biletów. Obok krzesła jest przymocowana mała koperta. Widz może zostawić w niej zapłatę za widowisko lub nie. To niesamowite – dodaje nasz rozmówca.

IMPRO Atak

Współpracujący z Wioską Artystyczną Janowo Teatr Improwizacji IMPRO Atak powstał w 2014 roku. To zespół profesjonalnych aktorów oraz muzyków specjalizujących się w improwizacji teatralnej. Dba on o najwyższy w Polsce poziom prezentowanych spektakli. W repertuarze Teatru IMPRO Atak są dynamiczne i interaktywne miniatury teatralne, komedie romantyczne, kryminały. Spektakle IMPRO ATAKU obejrzało już ponad 33 000 widzów.  Aktorzy zadbali także o najmłodszych widzów – sztandarowym spektaklem dla małego widza jest Bajka improwizowana. W tym przypadku dzieci stają się prawdziwymi scenarzystami, reżyserami i nie tylko… Młody widz charakteryzuje i przebiera aktorów, ale też sam na czas przedstawienia zostanie jednym z nich i stworzy niepowtarzalną historię.

 Spektakle Teatru IMPRO Atak rozpoczynają się każdego wieczoru o godzinie 20.15. Wstęp jest bezpłatny.

Goście z wybrzeża mogą dojechać specjalnym transportem. Autobus kursuje z Rewala. Zbiórka codziennie o  godz. 19.15 pod Ośrodkiem Wypoczynkowym Mieszko przy ulicy Piastowskiej 26.

 

Sprawdź także

Jubileuszowy koncert na Gotyckim Szlaku w Trzebiatowie

Po raz dziesiąty Fundacja Akademia Muzyki Dawnej wspólnie z parterami zaprasza na cykl wycieczek, spotkań …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.