wtorek, 16 Lipiec 2019
Home / PASJE / Nowoczesne boksy na rowery w Mrzeżynie. Przyjechałeś rowerem nad morze? Będziesz miał gdzie schować sprzęt

Nowoczesne boksy na rowery w Mrzeżynie. Przyjechałeś rowerem nad morze? Będziesz miał gdzie schować sprzęt

Cztery nowoczesne boksy rowerowe do bezpiecznego przechowywania rowerów stanęły na trasie Velo Baltica (EuroVelo 10) w Mrzeżynie. Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu Biking South Baltic promującego rozwój Trasy Rowerowej Morza Bałtyckiego w Danii, Niemczech, Litwie, Polsce i Szwecji. – Dziś tak naprawdę symbolicznie pokazujemy jeden z elementów infrastruktury, która powstaje w ramach budowy Trasy Baltic Velo, która przez część swoje szlaku prowadzi wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Potencjał trasy jest imponujący, jest ona jednym z elementów programu w ramach, którego powstaje ponad 1000 km ścieżek rowerowych – mówił w Mrzeżynie Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa.

Boksy, które ustawiono tuż przy mrzeżyńskim placu zabaw, niedaleko kościoła to bezpieczne przechowalnie dla rowerów, zamykane na zamek. Wewnątrz zainstalowano specjalną prowadnicę oraz konstrukcję, która pozwala na dodatkowe przypięcie roweru własnym zapięciem, są też wieszaki na osprzęt i kask. Boksy są jednym z elementów tzw. modelowego odcinka rowerowego, który ma pokazać jak rozwijać infrastrukturę dla turystyki rowerowej z maksymalną korzyścią dla potrzeb samych rowerzystów. – To tylko jeden z symbolicznych elementów trasy, której budowa możliwa jest dzięki świetnej współpracy z wieloma partnerami między innymi również z burmistrzem Trzebiatowa i starostą, którym serdecznie dziękuję za zrozumienie tematu – mówił w Mrzeżynie wicemarszałek Jarosław Rzepa, dodając, że ścieżka z Nowielic do Mrzeżyna, która właśnie powstaje jest również jednym z elementów trasy.

W ramach projektu, Biking South Baltic, do końca przyszłego roku zostaną także wykonane miejsca odpoczynku zawierające m.in.: przyłącza elektryczne, rowerowe zestawy naprawcze, ładowarki telefonów komórkowych i rowerów elektrycznych, router Wi-Fi. Przy wejściach na plaże będzie zamontowane 30 parkingów rowerowych. Powstanie także testowy, ok. 100 metrowy odcinek drogi rowerowej z elementami świecącej nawierzchni. Dzięki projektowi Biking South Balic na trasie Baltic Velo zostaną także zamontowane tablice informujące o pobliskich atrakcjach turystycznych. W ramach projektu zamontowano już 3 czujniki do zliczania rowerzystów (w Świnoujściu, Rogowie oraz Żukowie Morskim). W tych miejscach w przeciągu roku zliczono ponad 700 tys. rowerzystów.

W ubiegłym roku projekt pozwolił także na przeszkolenie nadmorskich punktów informacji turystycznej pod kątem potrzeb turystyki rowerowej. Przed blisko tygodniem, pod koniec czerwca, w Grzybowie i Mrzeżynie przeprowadzono badanie ankietowe, na próbie ok. 100 rowerzystów. Pytania dotyczyły m.in.: celu podróży rowerowej, ilości noclegów, rodzaju zakwaterowania, ilości pieniędzy wydawanych na wycieczkach rowerowych, godzin podróży, ilości przejechanych kilometrów, punkt początkowy i końcowy podróży, wielkości grupy rowerowej, wieku, wypożyczania rowerów, rowerów elektrycznych, nawyków rowerowych, zadowolenia z podróży. Informacje posłużą rozwijaniu nadbałtyckich i zachodniopomorskich tras rowerowych.

Projekt Biking South Baltic jest realizowany dzięki środkom z programu Interreg. Wartość zachodniopomorskiej części to blisko 700 tys. zł, z czego dofinansowanie wynosi 85%. Realizacja projektu Rowerem przez Południowy Bałtyk będzie prowadzona do końca 2019. Współpraca regionów na rzecz dokończenia realizacji całego szlaku, a także jego wspólna promocja ma się przełożyć na zwiększenie ruchu turystycznego oraz ograniczenie jego sezonowości. Budżet wszystkich partnerów projektu to blisko 1 mln euro.

Sprawdź także

Festyn „Bezpieczna Woda” w Mrzeżynie

Już po raz 17. rada koordynacyjna programu Bezpieczne Miasto w gminie Trzebiatów z myślą o …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.