sobota, 23 Marzec 2019
Home / GRYFICE / Budżet to gra zespołowa. Absolutorium dla burmistrza Gryfic

Budżet to gra zespołowa. Absolutorium dla burmistrza Gryfic

Andrzej Szczygieł otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu roku 2017. – To jest zasługa całej załogi, urzędników, którzy ciężko pracowali, ale także dobrej współpracy z radnymi – podkreślał podczas środowej sesji włodarz Gryfic. Tym razem radni byli jednomyślni podczas głosowania. Zarówno wydatki jak i przychody gminne zostały zrealizowane na blisko 100% poziomie. W 2017 roku gmina po raz pierwszy realizowała tak ambitną uchwałę budżetową.

Sukces możliwy tylko w zespole

Praca nad budżetem to niełatwy kawałek chleba. Wie to każdy samorządowiec. Jeśli mierzy wysoko i planuje ambitnie musi mieć mocny zespół. – Podziękowania za to absolutorium należą się wszystkim pracownikom a także wszystkim radnym, bo to oni ustalają przecież warunki współpracy – mówił podczas środowej sesji burmistrz Andrzej Szczygieł, któremu rada jednomyślnie przyznała absolutorium z wykonania budżetu za rok 2017. – Realizacja budżetu pokazuje, że potrafimy znaleźć wspólny język z radnymi i radą. Podkreślam to jest praca zbiorowa. To tylko symbol, że ocenia się pracę burmistrza, bo tak naprawdę ocenia się pracę wielu ludzi. To przecież jest i ilość pozyskanych pieniędzy, trafnych decyzji administracyjnych i kadrowych. Pracujemy po to, by zaspokajać wszystkie potrzeby mieszkańców, ale także powiększać majątek gminny – przekonywał burmistrz.

Ambitny rok

W minionym roku poprzeczka budżetowa  została po raz pierwszy tak wysoko ustawiona. Planowane dochody ustalone na poziomie 108 324 616 zł wykonano na poziomie 98,9% w tym dochody własne w kwocie 50 675 145 złotych na poziomie 98,5%. Planowane wydatki w kwocie 108 666 053 zł wykonano na poziomie 96,6% planu, zaś prognozowane wydatki inwestycyjne w kwocie ponad 8,6 mln złotych udało się zrealizować na poziomie 99,0%. Zaś dochody z tytułu różnych podatków wzrosły o ponad 3,1 mln złotych.  W roku 2017 wpływy do kasy gminnej z tego tytułu wyniosły 31 817 415 złotych. – Chcę podkreślić, że mimo wzrostu gmina prowadzi przyjazną politykę podatkową wobec podatników. W 2017 nie podnosiliśmy stawek podatkowych, podobnie jak w roku bieżącym. Z powodu obniżenia górnych stawek podatkowych budżet nie pozyskał 2  649 000 zł – tłumaczy Andrzej Szczygieł. Z pieniędzy zaplanowanych w ubiegłorocznym budżecie zrealizowano aż 97 zadań na łączną kwotę ponad 8,6 mln złotych. Kilka z nich jak np. budowa przedszkola czy budynku wielorodzinnego nabiera tempa dopiero teraz, ale po raz pierwszy została wpisana w uchwałę budżetową 2017.

Z budżetu gminy udzielono dotacji na m.in.: budowę chodnika w ciągu drogi wojewódzkiej nr 105 Zaleszczyce – Gryfice (200 tysięcy zł), budowę kładki dla pieszych nad rzeką Regą (500 tys. złotychutrzymanie świetlic wiejskich 233,745 złotych, remont dachu budynku GDK (ponad 88 tys. złotych).

Gryfickie.info/Puls Miasta

Sprawdź także

Spotkanie z Katarzyną Pylak autorką promującą swoją debiutancką powieść „Stary Hotel” już w najbliższy czwartek

Trzebiatowski Ośrodek Kultury zaprasza w najbliższy czwartek, 21 marca o godzinie 17.00 na spotkanie z …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.