sobota, 23 Marzec 2019
Home / POWIAT / Susza dziesiątkuje uprawy na terenie Powiatu Gryfickiego. Straty mogą sięgać nawet 50%. Rolnicy zrozpaczeni

Susza dziesiątkuje uprawy na terenie Powiatu Gryfickiego. Straty mogą sięgać nawet 50%. Rolnicy zrozpaczeni

Najczarniejszy scenariusz dotyczący tegorocznych zbiorów zaczyna się realizować. Rolnicy z Powiatu Gryfickiego alarmują, że straty z powodu suszy na uprawach rzepaku, buraków, ziemniaków, kukurydzy i zbóż mogą sięgać nawet 50%. Tymczasem wojewoda zachodniopomorski jakiś czas temu przedstawił dość skromną listę upraw, które ucierpiały z powodu suszy. Rolnicy przekonują, że należy rozszerzyć katalog roślin, tak by mogli ubiegać się odszkodowania z tytułu utraconych plonów.

– Tak źle już dawno nie było. To kolejny rok, gdy rolnicy będą liczyć straty. W poprzednim sezonie z powodu ulew i gnicia upraw na polach, teraz za sprawą suszy – mówi Zenon Libera, właściciel gospodarstwa rolnego w Robach (gmina Trzebiatów). Choć wojewoda ogłosił jakiś czas temu ogłosił stan klęski żywiołowej, to dotyczy on tylko szkód na wybranych uprawach. – Mowa tu zbożach z najsłabszych klas ziemi (IV, V i więcej) a także o truskawkach, owocach miękkich takich jak wiśnie czy czereśnie. Tymczasem na naszym obszarze większość upraw to: rzepak, kukurydza, buraki cukrowe, ziemniaki i o nie toczy się bój. Co gorsza, wojewoda na podstawie dostarczanych raportów stwierdza, że szkody spowodowane deficytem wody sięgają 20%. A w istocie mogę nawet kształtować się na poziomie 40-50% – uważa Zenon Libera, który podpisał się pod wnioskiem Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Powiatu Gryfickiego do wojewody  o rozszerzenie katalogu roślin objętych odszkodowaniami, a także ogłoszenie stanu klęski żywiołowej na terenie Powiatu Gryfickiego.

– Zwrócili się do nas rolnicy z prośbą o wsparcie. Sytuacja na polach wydaje się dramatyczna, dlatego komisja rolnictwa wystosowała pismo do wojewody, w którym apelujemy o rozszerzenie katalogu roślin objętych szacowaniem oraz wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na terenie Powiatu Gryfickiego związanego z wystąpieniem szkód spowodowanych przez suszę – tłumaczy przewodniczący komisji Łukasz Czyrny, radny powiatu. – Rolnicy są zrozpaczeni, może dojść do sytuacji, że zboża nie będę nadawały się do niczego i zostaną sprzedane po najniższych stawkach na biopaliwo, jeśli w ogóle. Aktualnie mamy sytuację w której mimo ogłoszenia klęki żywiołowej niewielu rolników będzie mogło skorzystać z tego narzędzia. Albo ze względu na rodzaj upraw, które nie znalazły się na liście, albo z powodu 20% progu strat ustalonego przez wojewodę – tłumaczy radny, który spotkał się ze środowiskiem rolników.

 

 

 

 

 

Sprawdź także

Spotkanie z Katarzyną Pylak autorką promującą swoją debiutancką powieść „Stary Hotel” już w najbliższy czwartek

Trzebiatowski Ośrodek Kultury zaprasza w najbliższy czwartek, 21 marca o godzinie 17.00 na spotkanie z …

5 komentarzy

  1. Wsparcie dla rolnikow

    Do boju Panie Zeniu. Trzeba zrobić tam porządek! Robią sobie kpiny na każdym polu. Wybory się zbliżają to ogłosili klęske i wsparcie upraw których w naszym regionie się nie uprawia bądź jest to tylko odsetek. Pozoranctwo ze aż mdli. Kolejny rok kiedy ciężka praca idZie na marne i władze maja to gdzies. Powodzenia!!

  2. „Straty mogą sięgać nawet 50%”. ale czy sięgną – propaganda PSL gra na I skrzypcach – tak trzymać – chleb jest za tani i stąd powszedni.

  3. Mogli sobie podlewać. Zgnije to ręce wyciągają uschnie też ręce wyciągają. Mi nikt pieniędzy na daje za darmo. Niech zainwestują w drenowane uprawy nie będą mieli problemu.

    • Ale najwięcej to tacy jak ty wyciągają ręce po chlebek,wędlinę i szyneczki na obiad.Pomyśl człowieku zanim nabazgrzesz głupot i myślisz ,że wszystkie rozumy pozjadałeś, nawet jeśli byś był wegetarianinem to i tak biedaku byłbyś uzależniony od tych „darmozjadów rolników”bo jak nie wyprodukują to nie miał byś co do swojego ciężko zapracowanego gara włożyć!!!

  4. Ciężka praca to by była gdyby podlewal ale po co jak rząd da kase za wysuszone za zgnile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.