poniedziałek, 25 Marzec 2019
Home / KULTURA / Dzień Matki, Muttertag, Mother’s Day. Wymiana uczniowska w Mrzeżynie

Dzień Matki, Muttertag, Mother’s Day. Wymiana uczniowska w Mrzeżynie

Dzień Matki-to święto obchodzone jest na całym świecie, nie w każdym jednak kraju wypada tego samego dnia co w Polsce, czyli 26 maja. Co więcej, w niektórych państwach Dzień Matki jest świętem ruchomym. W Wielkiej Brytanii święto wszystkich matek obchodzone jest nieco wcześniej niż u nas. Jest ono zależne od kalendarza katolickiego i wypada zawsze w niedzielę na przełomie marca i kwietnia. W Niemczech Dzień Matki także jest świętem ruchomym – obchodzone jest w drugą niedzielę maja. Tego właśnie dowiedzieli się uczniowie podczas zajęć w ramach wymiany uczniów ze szkół z Mrzeżyna i Wandlitz, które odbyło się 25 maja w Mrzeżynie.

Spotkanie, jak co roku, rozpoczęło się od wspólnego śniadania przygotowanego dzięki zaangażowaniu rodziców uczniów biorących udział w projekcie. Podczas wspólnego posiłku uczniowie mogli odświeżyć stare znajomości i nawiązać nowe przyjaźnie. W przyjacielskiej atmosferze uczestnicy brali udział w zajęciach, podczas których w przełamaniu barier językowych i zacieśnieniu więzów pomogły gry i zabawy integracyjne, a ich punktem kulminacyjnym było wspólne odtańczenie „belgijki”. W tym roku uczniowie ze szkół z Mrzeżyna i Wandlitz uczestniczyli w animacjach językowych, układali z rozsypanek wyrazowych wiersze o dniu matki w trzech językach, a potem je recytowali. W ramach warsztatów plastycznych wykonali upominki dla swoich mam. Przygotowali papierowe kwiaty oraz kartki z życzeniami w języku polskim, niemieckim i angielskim. Uczniowie pracowali w mieszanych grupach, dzięki czemu mieli okazję porozumiewać się w języku obcym. Po smacznym obiedzie był czas na lody i zabawę na świeżym powietrzu.

Drugą część spotkania stanowiły gry i zabawy ruchowe na plaży i placu zabaw w Mrzeżynie. Miło spędzony czas szybko dobiegł końca. Niestety, musieliśmy się pożegnać. Spotkanie zakończyło się wymianą samodzielnie przygotowanych upominków. Wszyscy nie tylko dobrze się bawili, ale również utrwalili i poznali wiele nowych zwrotów obcojęzycznych. W przyszłym roku to my będziemy mieli zaszczyt gościć u naszych przyjaciół w Wandlitz. Już cieszymy się na to spotkanie.

Za pomoc w zorganizowaniu spotkania bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom.

Całe przedsięwzięcie zostało dofinansowane z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży Euroregionu Pomerania.

Uczestnicy wymiany

Sprawdź także

I ślubuję Ci miłość, wierność. Medale Prezydenta RP z okazji 50 – lecia pożycia małżeńskiego

Dziesięć par z gminy Gryfice i Brojce odebrało z rąk burmistrza Medale Prezydenta RP za …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.