środa, 23 Styczeń 2019
Home / POWIAT / Uczniowie „Herberta” wezmą udział w pilotażowym programie MON

Uczniowie „Herberta” wezmą udział w pilotażowym programie MON

Uczniowie klasy o profilu wojskowym trzebiatowskiego „Herberta” od przyszłego roku szkolnego rozpoczną udział w pilotażowym programie – wspierania przez MON szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Dwuletni program będzie realizowany przez obecną klasę Ia, a jego szkolnymi koordynatorami będą: nauczyciel przysposobienia wojskowego, mjr rezerwy Ryszard Wroński oraz wychowawca klasy Zbigniew Kupczyk.

Program ma charakter ogólnopolski. Jego celem jest kształcenie postaw pro obronnych i patriotycznych, ale przede wszystkim przygotowanie młodzieży do służby wojskowej. – To dla naszej młodzieży wspaniała akcja, która jak wierzę przyniesie wiele korzyści w ich życiu – powiedziała Jadwiga Jaworska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta. Zgodnie z założeniami szkoły zakwalifikowane do programu stają się częścią powiatowej sieci szkół certyfikowanych przez MON. Zostaną też objęte szerokim wsparciem resortu obrony w obszarach merytorycznym, logistycznym i finansowym.  – Program daje wiele możliwości naszym uczniom, ale szczególną uwagę zwracam na jeden aspekt – odbycie skróconego, poligonowego szkolenia wojskowego dla ochotników, kończącego się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy, a także pierwszeństwo w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służy wojskowej – dodaje Jadwiga Jaworska i zaznacza, że w każdej chwili uczniowie z innych szkół mogą dołączyć do programu wstępując w szeregi „Herberta”. Dodatkowe udogodnienia programu to: przyjęcie na studnia wojskowe na preferencyjnych warunkach oraz stałe konsultacje przedstawicieli Wojskowej Komendy Uzupełnień w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazania możliwości podjęcia służby adekwatnej do potrzeb Sił Zbrojnych i uwarunkowań kandydata. – W sprawie przystąpienia naszej szkoły do programu MON namawiał nas i zabiegał Poseł na Sejm Michał Jach, który jest przewodniczącym Komisji Obrony Narodowej. Mam również bardzo dobrą wiadomość dla gimnazjalistów, którzy planują wstąpić w nasze szeregi. Od nowego roku szkolonego każdy uczeń otrzyma kompletne umundurowanie i to zupełnie za darmo. Warto nadmienić, że to koszt blisko 900 zł. Za to wszystko chciałabym podziękować naszemu organowi prowadzącemu, czyli Starostów Powiatowemu w Gryficach, a szczególnie Markowi Gołuchowskiego przewodniczącemu Rady i radnemu Grzegorzowi Szafrańskiemu.

Sprawdź także

Samochód osobowy uderzył w słup, po tym jak inny pojazd wymusił pierwszeństwo na rondzie

Kilka minut po godzinie 19.00 doszło do wypadku na rondzie przy ul. Kołobrzeskiej. W jadące …

Jeden komentarz

  1. a wojsko niech sobie kupi mundury za swoje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.