środa, 23 Styczeń 2019
Home / GRYFICE / Za nimi piękny czas! – Jubileusz 50 – lecia powstania Szkoły Podstawowej nr 4 w Gryficach

Za nimi piękny czas! – Jubileusz 50 – lecia powstania Szkoły Podstawowej nr 4 w Gryficach

Tysiące gryficzan wspomina edukację w Szkole Podstawowej nr 4 w Gryficach z sentymentem i łezką w oku. Pierwszy dzwonek zabrzmiał na szkolnych korytarzach we wrześniu 1967 roku. Minęło wiele lat, szkoła dziś kształci w oddziałach oraz placówkach filialnych aż 800 dzieci, które wspólnie z nauczycielami i byłymi absolwentami świętowały Jubileusz 50 -lecia.

– Szkoła Podstawowa nr 4 im. I Samodzielnej Warszawskiej Brygady Kawalerii w Gryficach jest najmłodszą z publicznych szkół podstawowych na terenie miasta – mówi wieloletni dyrektor placówki Jerzy Kołodziejczyk. – W swojej historii może poszczycić się sporym dorobkiem, który zdobyła dzięki pracy uczniów, nauczycieli i wszystkich jej przyjaciół. 50 – lat to czas na tyle długi, by pozwolił przywołać wspomnienia o pięknych kartach historii tej szkoły. Ten piękny jubileusz stał się inspiracją do refleksji i zadumy nad efektem podjętej przed pięćdziesięcioma laty pracy dydaktyczno – wychowawczej.

Spotkanie było okazją nie tylko do wspomnień, ale także świetnym momentem, by pokazać współczesne oblicze placówki, która ma do dyspozycji funkcjonalny i dobrze zaprojektowany budynek, halę widowiskowo – sportową oraz basen oddany do użytku jesienią 2014 roku. Na uroczystości odmeldowali się przedstawiciele i dyrektorzy wszystkich gryfickich placówek oświatowych, a także samorządowcy.

– Drodzy uczniowie i absolwenci tej szkoły w Gryficach jest dla mnie zaszczytem, że mogę spotkać się z Wami w roku Waszego Jubileuszu 50 – lecia powstania placówki. Ważne i cenne jest to, że  że jest z nami pierwszy kierownik szkoły dr Antoni Cieślicki. To on właśnie wprowadził w mury tej szkoły pierwszych uczniów. Chylę czoło przed takimi ludźmi i przed taką placówką – mówił podczas uroczystości Andrzej Szczygieł, burmistrz Gryfic, który wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Krzysztofem Tokarczykiem przekazał w imieniu całej rady – nowy sprzęt audiowizualny. Szkołę w tak ważnym dla całej społeczności dniu odwiedził również wicemarszałek Jarosław Rzepa oraz członek zarządu Sejmiku Wojewódzkiego – Zygmunt Dziewguć, którzy również przywieźli upominki dla placówki m.in. pamiątkowy szkic oraz sztalugi do malowania. – Szanowni Państwo bardzo dziękuję za zaproszenie na tę dzisiejszą uroczystość. Dziś wasze wielkie święto i szczególne słowa chciałbym skierować do wszystkich tych, którzy tworzyli rzeczywistość tej szkoły w znacznie trudniejszych czasach, kiedy nie było środków, które są dzisiaj. Dziękuję pracownikom, bo bez nich nie byłoby takiej szkoły i takiej rzeczywistości jaka jest dzisiaj. Życzę, by dzisiejsze święto było początkiem kolejnego owocnego okresu – mówił wicemarszałek.

Swoje pierwsze lata w szkole wspominał również jej ówczesny kierownik dr Antoni Cieślicki. – Wierzyłem, że tej szkole uda się przetrwać, bo mieliśmy dobry początek. Zaczynaliśmy w 1967 roku, choć ten rok szkolny miał trochę dziwny start. Paradoksem jest to, że rok miał zacząć się już w 66 – tym, i wszystko było przygotowane, arkusz organizacyjny, ale budowlańcy nie dokończyli  i miejscy decydenci przełożyli otwarcie.  Czyli jeden, pierwszy rok szkolny byłem kierownikiem bez szkoły. Dopiero 1 września 67 rozpoczął się oficjalnie rok. Podczas tej uroczystości z tego ponad dwudziestoosobowego grona pedagogicznego, niestety odszukałem tylko dwóch nauczycieli – mówił Antoni Cieślicki. –  Pierwszy rok działania szkoły był rokiem wprowadzania edukacji ośmioklasowej. I dziś jest takie skojarzenie, że to 50 – lecie i oni od września znów będą wprowadzać osiem klas. Tak się to łączy, nikt nie przewidział, że szkoła ośmioklasowa będzie obniżona i znowu powróci. Jakby z jakiś przyczyn zabrakło dyrektora to ja mam już praktykę jak się wprowadza taką zmianę – żartował dr Antoni Cieślicki.

Sprawdź także

Babcia i Dziadek najbliżsi naszym sercom! Jak żyją współcześni dziadkowie? Czy mają czas dla wnuków?

Babcia i dziadek najważniejsze osoby tuż obok rodziców w życiu dzieci. Dawniej oddani głównie opiece …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.