środa, 17 Lipiec 2019
Home / GRYFICE / Ludowcy z całej Polski przyjechali do Gryfic na Krajowe „Święto Ludowe”. Zobacz galerię

Ludowcy z całej Polski przyjechali do Gryfic na Krajowe „Święto Ludowe”. Zobacz galerię

 Po raz pierwszy w powojennej historii Krajowe „Święto Ludowe” odbyło się na Pomorzu Zachodnim. Ludowcy z całej Polski przyjechali w sobotę do Gryfic, gdzie świętowano przez cały dzień. Podczas spotkania celebrowano również Dzień Matki.

 „Przywrócić Polsce braterstwo. Budować wspólnotę, która gwarantuje bezpieczeństwo” – pod takim hasłem ludowcy z całej Polski celebrowali Krajowe „Święto Ludowe”, które odbyło się w Gryficach. Po raz pierwszy w powojennej historii Pomorza Zachodniego. Po uroczystej Mszy Świętej, którą celebrował Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga, barwny korowód działaczy, którzy przyjechali z różnych zakątków kraju przemaszerował ulicami miasta. Korowód pocztów sztandarowych i reprezentacji prowadziła gryficka Młodzieżowa Orkiestra Dęta Red Swing Low. Następnie na placu Zwycięstwa rozpoczęto oficjalną część uroczystości. Pogoda nie rozpieszczała ludowców. Obfity deszcz był prawdziwym utrapieniem, choć większość rolniczej braci żartowała, że deszcz wymodlony, bo widmo suszy już dziś spędza sen z oczu. Sobotnie spotkanie było okazją, by zaprezentować bogactwa regionu, a także samych Gryfic, które były współorganizatorem imprezy.

– Jesteśmy jedyną formacją polityczną, która ma swoje święto. Ono wypada w Dniu Zesłania Ducha Świętego. To pokazuje naszą łączność z tradycją chrześcijańską, z budzącą się do życia przyrodą. Jesteśmy w tym roku w Gryficach. Po  pierwszy po II wojnie światowej Krajowe Święto Ludowe odbywa się na Zachodnim Pomorzu – mówił Władysław Kosiniak – Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. – To święto to pomysł Jarosława Rzepy i burmistrza Gryfic, z którym łączy nas bardzo życzliwa współpraca. Jest to urokliwe spotkanie, bo tutaj nie wszyscy mają blisko, więc ten wysiłek ludzi z całego kraju, górali, którzy jadą z Zakopanego, mieszkańców Podkarpacia czy Lubelszczyzny, jest naprawdę duży, ale chcieliśmy poczuć tę wspólnotę. Doceniam ogromne zaangażowanie i wielką skrupulatność Jarosława Rzepy, który tu na Pomorzu wykonuje ogromną pracę i dba, by w każdym powiecie była lista PSL. To jest ewenement na skalę kraju, trudno znaleźć takie drugie województwo, gdzie w każdym powiecie będzie lista PSL a w 1/3 będziemy mieli kandydatów na wójtów i burmistrzów – dodał prezes Kosiniak – Kamysz, który w Gryficach był po raz drugi, choć dopiero teraz miał okazję zwiedzić miasto.

– To, że jesteśmy dziś w Gryficach to wielki zaszczyt dla Pomorza Zachodniego. Dziękuję prezesowi oraz komitetowi wykonawczemu za zaufanie. Mam nadzieję, że mieszkańcy Gryfic zobaczą ten ruch ludowy z innej strony, takiej z jakiej powinien być kojarzony a niekoniecznie politycznie – przekonywał wicemarszałek Jarosław Rzepa, prezes zachodniopomorskich struktur PSL. W podobnym tonie witał gości z Polski, Andrzej Szczygieł, burmistrz Gryfic.

 – Czujemy się wyróżnieni i docenieni jak współgospodarze Krajowego Święta Ludowego. Cieszę się, że możemy gościć tak wiele osób w grodzie o wielowiekowej tradycji, którego strzegą z jednej strony monumentalne Gryfy a z drugiej Bramy – Wysoka i Kamienna. Bramy były wrotami do miasta a także miejscem poboru podatku. Niech dzisiejszym Państwa podatkiem będzie wyłącznie uśmiech i dobre samopoczucie. Witamy w Gryficach – mówił Andrzej Szczygieł.

W trakcie sobotniego Święta Ludowców zbierano podpisy pod obywatelskim projektem „Emerytura bez podatków”. – To jest projekt, który jest naszym sztandarowym przekazem do emerytów i rencistów, do seniorów. Oni nie dostali od tego rządu wsparcia, dostali 5 – złotową waloryzację. Emerytura i renta bez podatku to gwarancja podniesienia świadczeń.  PSL nie wejdzie w żadną koalicję i to ręczę swoim słowem i honorem, swoich koleżanek i kolegów, jeśli ten projekt nie zostanie zawarty w umowie koalicyjnej i nie będzie zrealizowany. To jest nasze solenne zobowiązanie wobec rodaków – mówił prezes.

Sprawdź także

Kolejne inwestycje na terenie gminy Trzebiatów

15 lipca w sali obrad Urzędu Miejskiego w Trzebiatowie odbyło się spotkanie beneficjentów z wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą, dotyczące …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.