czwartek, 19 Wrzesień 2019
Home / REGION / NIE dla wieży telekomunikacyjnej w Trzęsaczu. – Ta lokalizacja zagraża zdrowiu ludzi – mówią mieszkańcy!

NIE dla wieży telekomunikacyjnej w Trzęsaczu. – Ta lokalizacja zagraża zdrowiu ludzi – mówią mieszkańcy!

Społeczność Trzęsacza z niepokojem patrzy na działania podjęte przez firmę Emitel S.A., która na jednej z prywatnych działek, zlokalizowanej w bliskim sąsiedztwie m.in. kolejki wąskotorowej chce postawić wieżę telekomunikacyjną. Wieża w istocie będzie multipleksem, co oznacza że w przyszłości inwestor będzie mógł podnajmować miejsce sieciom komórkowym. – Obecna lokalizacja zagraża zdrowiu. Nie zgadzamy się na nią, prosimy, by władze gminy zablokowały przedsięwzięcie – mówią mieszkańcy.

Dwa podejścia

W 2016 roku firma Emitel sp. z.o.o. złożyła do rewalskiego urzędu gminy wniosek o ustalenie lokalizacji celu publicznego, do którego załączono kwalifikacje inwestycji. 30 kwietnia br. wpływa kolejny wniosek, tym razem od Emitela S.A., który w międzyczasie stał spółką akcyjną. – Nie zgadzamy się na proponowaną przez inwestora lokalizację wieży, która ma stanąć na prywatnej działce. Jak wynika z dokumentów załączonych do wniosku, podaje się w nim tylko częściowe parametry techniczne, które nie mówią wiele o inwestycji, a co za tym idzie o jej wpływie na środowisko i ludzi. Firma informuje, że zastosowana antena będzie miała 164 W, tymczasem docelowo ta wieża, która będzie tzw. multipleksem może osiągnąć moc nawet 8800 W, co daje 9 kW. Inwestor świadomie w dokumentach podaje najmniejszą z możliwych mocy, by na przykład uniknąć konieczności sporządzenia wymaganego w takich wypadkach raportu dla Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W kwalifikacji załączonej do dwóch wniosków, jakie do tej pory złożono, nie mówi się nic na temat nadajników oraz systemu okablowania. A przecież jasnym jest, że na wieży zostaną powieszone nadajniki telefonii komórkowej. To, że w nowym wniosku obniżono wysokość wieży niewiele zmienia, ponieważ jest jeszcze bardziej niebezpiecznie, a ludzie będą narażeni  na silniejsze promieniowanie – tłumaczą mieszkańcy Trzęsacza, którzy zwrócili się do włodarzy gminy Rewal a także radnych powiatu z apelem o pomoc.

Ciąży na Was odpowiedzialność

Budowa wieży planowana jest na prywatnej działce. Maszt będzie znajdował się 20 metrów od linii kolejki wąskotorowej. – Jeżeli minimalna odległość to 11 metrów ze względu na silne i szkodliwe promieniowanie, to postawienie wieży w odległości 20 metrów również nie jest bezpieczną odległością dla ludzi. Nie protestujemy przeciwko samej inwestycji, ale jej lokalizacji. Przecież kolejką podróżuje rocznie kilkadziesiąt tysięcy ludzi, rodzin z dziećmi, nieświadomych zagrożenia. Włożyliśmy w budowę kolejki miliony, a teraz zafundujemy ludziom dodatkową „śmiertelną” atrakcję na trasie wąskotorówki – przekonują mieszkańcy, którzy przygotowują protest. Całą społecznością złożyli się na pierwszą specjalistyczną analizę. – Każdy z mieszkańców dał, ile mógł. Zapłaciliśmy ponad 3 tysiące złotych. Teraz musimy przygotować kolejną. Wierzymy, że władze zrobią wszystko, by zablokować ten projekt w obecnej lokalizacji, bo jeśli sprawa zostanie zepchnięta na SKO czy WSA, a dalej NSA to niestety przepadnie – apelują ludzie. – Nie zrobimy nic wbrew woli mieszkańców. Użyjemy wszelkich możliwych sposobów, by wstrzymać tę inwestycję. Będziemy szukali biegłego, który dobrze zanalizuje dokumenty dostarczone przez firmę oraz przez społeczność Trzęsacza – tłumaczy Maciej Bejnarowicz, pełniący obowiązki wójta gminy Rewal.

Protestujących wspierają również obecni na spotkaniu z władzami Rewala – radni powiatu: Józef Gandurski, Jan Trafny i Łukasz Czyrny zadeklarowali pomoc społeczności Trzęsacza. – Będziemy wspierać społeczność Trzęsacza, czekamy na protest, który także zostanie do nas złożony. Zwołamy komisję rolnictwa i ochrony środowiska. Namawiamy również protestujących do złożenia wniosku do zarządu Powiatu Gryfickiego o udzielenie wsparcia finansowego na przygotowanie analizy wpływu na ludzi i środowisko inwestycji, którą chce realizować Emitel S.A. – przekonują radni.

Puls Miasta/Gryfickie.info

Sprawdź także

Śladami Norbertanów w Pałacu nad Młynówką

Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury zaprasza na cykl spotkań w ramach zadania – Śladami Norbertanów. 18 września:”Spotkanie …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.