Home / REGION / NIE dla wieży telekomunikacyjnej w Trzęsaczu. – Ta lokalizacja zagraża zdrowiu ludzi – mówią mieszkańcy!

NIE dla wieży telekomunikacyjnej w Trzęsaczu. – Ta lokalizacja zagraża zdrowiu ludzi – mówią mieszkańcy!

Społeczność Trzęsacza z niepokojem patrzy na działania podjęte przez firmę Emitel S.A., która na jednej z prywatnych działek, zlokalizowanej w bliskim sąsiedztwie m.in. kolejki wąskotorowej chce postawić wieżę telekomunikacyjną. Wieża w istocie będzie multipleksem, co oznacza że w przyszłości inwestor będzie mógł podnajmować miejsce sieciom komórkowym. – Obecna lokalizacja zagraża zdrowiu. Nie zgadzamy się na nią, prosimy, by władze gminy zablokowały przedsięwzięcie – mówią mieszkańcy.

Dwa podejścia

W 2016 roku firma Emitel sp. z.o.o. złożyła do rewalskiego urzędu gminy wniosek o ustalenie lokalizacji celu publicznego, do którego załączono kwalifikacje inwestycji. 30 kwietnia br. wpływa kolejny wniosek, tym razem od Emitela S.A., który w międzyczasie stał spółką akcyjną. – Nie zgadzamy się na proponowaną przez inwestora lokalizację wieży, która ma stanąć na prywatnej działce. Jak wynika z dokumentów załączonych do wniosku, podaje się w nim tylko częściowe parametry techniczne, które nie mówią wiele o inwestycji, a co za tym idzie o jej wpływie na środowisko i ludzi. Firma informuje, że zastosowana antena będzie miała 164 W, tymczasem docelowo ta wieża, która będzie tzw. multipleksem może osiągnąć moc nawet 8800 W, co daje 9 kW. Inwestor świadomie w dokumentach podaje najmniejszą z możliwych mocy, by na przykład uniknąć konieczności sporządzenia wymaganego w takich wypadkach raportu dla Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W kwalifikacji załączonej do dwóch wniosków, jakie do tej pory złożono, nie mówi się nic na temat nadajników oraz systemu okablowania. A przecież jasnym jest, że na wieży zostaną powieszone nadajniki telefonii komórkowej. To, że w nowym wniosku obniżono wysokość wieży niewiele zmienia, ponieważ jest jeszcze bardziej niebezpiecznie, a ludzie będą narażeni  na silniejsze promieniowanie – tłumaczą mieszkańcy Trzęsacza, którzy zwrócili się do włodarzy gminy Rewal a także radnych powiatu z apelem o pomoc.

Ciąży na Was odpowiedzialność

Budowa wieży planowana jest na prywatnej działce. Maszt będzie znajdował się 20 metrów od linii kolejki wąskotorowej. – Jeżeli minimalna odległość to 11 metrów ze względu na silne i szkodliwe promieniowanie, to postawienie wieży w odległości 20 metrów również nie jest bezpieczną odległością dla ludzi. Nie protestujemy przeciwko samej inwestycji, ale jej lokalizacji. Przecież kolejką podróżuje rocznie kilkadziesiąt tysięcy ludzi, rodzin z dziećmi, nieświadomych zagrożenia. Włożyliśmy w budowę kolejki miliony, a teraz zafundujemy ludziom dodatkową „śmiertelną” atrakcję na trasie wąskotorówki – przekonują mieszkańcy, którzy przygotowują protest. Całą społecznością złożyli się na pierwszą specjalistyczną analizę. – Każdy z mieszkańców dał, ile mógł. Zapłaciliśmy ponad 3 tysiące złotych. Teraz musimy przygotować kolejną. Wierzymy, że władze zrobią wszystko, by zablokować ten projekt w obecnej lokalizacji, bo jeśli sprawa zostanie zepchnięta na SKO czy WSA, a dalej NSA to niestety przepadnie – apelują ludzie. – Nie zrobimy nic wbrew woli mieszkańców. Użyjemy wszelkich możliwych sposobów, by wstrzymać tę inwestycję. Będziemy szukali biegłego, który dobrze zanalizuje dokumenty dostarczone przez firmę oraz przez społeczność Trzęsacza – tłumaczy Maciej Bejnarowicz, pełniący obowiązki wójta gminy Rewal.

Protestujących wspierają również obecni na spotkaniu z władzami Rewala – radni powiatu: Józef Gandurski, Jan Trafny i Łukasz Czyrny zadeklarowali pomoc społeczności Trzęsacza. – Będziemy wspierać społeczność Trzęsacza, czekamy na protest, który także zostanie do nas złożony. Zwołamy komisję rolnictwa i ochrony środowiska. Namawiamy również protestujących do złożenia wniosku do zarządu Powiatu Gryfickiego o udzielenie wsparcia finansowego na przygotowanie analizy wpływu na ludzi i środowisko inwestycji, którą chce realizować Emitel S.A. – przekonują radni.

Puls Miasta/Gryfickie.info

Sprawdź także

Mistrzostwa Polski Młodziczek w unihokeju rozegrane zostaną w Mrzeżynie

W najbliższy piątek w hali MCS rozpocznie się prawdziwe święto unihokeja. Przez trzy dni o …

8 komentarzy

  1. Czytam te bzdury i nie wierze komu to będzie przeszkadzać w Pobierowie w ścisłym centrum stoi przekaźnik i dwa dodatkowo w granicach Pobierowa Rewal ma podobnie a w Trzęsaczu boją się jednego masztu w polu ciekawe komu to przeszkadza skoro cały Trzęsacz liczy ledwo 120 osób .Mam nadzieje że czytają to radni z innych miejscowości i podczas ustalani budżetu docenią starania Trzęsacza by nie było dobrego odbioru telewizji w naszym regionie

  2. W Górzycy pisaliśmy odwołania i inne pisma, sprawa poszła do Warszawy a tam mają nas głeboko gdzieś i wydali zgode na budowę.

  3. W Rewalu na kościele a więc bezposrednio nad głowami wiernych znajduje się stacja przekażnikowa telefonii komórkowej. Panowie radni zajmijcie się rownież tą sprawą. Chyba że na kościele to promieniowanie to już nie jest szkodliwe .

  4. Niechorze też ma dodatkową atrakcję na latarni morskiej. Nad samymi głowami zwiedzających jest stacja bazowa telefonow komorkowych. Czy to bardziej czy mniej szkodzi niż lokalizacja w Trzęsaczu…….Czyżby kampania wyborcza zaczęła się od pilnych spraw elektoratu w Trzesaczu….?

  5. Byleby radni zdążyli to załatwić do wyborów. Potem zaangażowanie może zmaleć do zera.

  6. Zwiedzający latarnię , powinni być przed sprzedażą biletu informowani o zagrożeniu , w przeciwnym razie gmina może zapłacić wysokie kary . Kasa nade wszystko !

  7. NA KOŚCIELE? Tam powinien przebywać tylko DUCH ŚW.

  8. Ludzie dajcie spokój – przecież ta kolejka jest nowoczesna, jej wagony są ekranowane, tory po których ona przemyka poprzez knieje są z specjalnego stopu, który pod wpływem drgań i ruchu obrotowego kół wytwarzają specjalny tunel osłaniający pasażerów – w krajach zachodnich są maszty , anteny, wiatraki i inne nowoczesne zdobycze cywilizacji a u nas co krowy przestaną się doić, kury jajek nie zniosą. Och Polska zawiść – jakież to nasze Polskie prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.