DCIM100MEDIA
Home / POWIAT / Czy Powiat Kołobrzeski odkupi hangar w Rogowie? Pojawił się przełom w negocjacjach

Czy Powiat Kołobrzeski odkupi hangar w Rogowie? Pojawił się przełom w negocjacjach

Gmina Trzebiatów przedstawiła propozycję Staroście Kołobrzeskiemu na sprzedaż hangaru w Rogowie, gdzie mieści się zamiejscowa wystawa Muzeum Oręża Polskiego. Kwota 2,5 mln złotych to propozycja trzebiatowskiego samorządu. Czy radni Powiatu Kołobrzeskiego dadzą zielone światło?

Wyprowadzka pod rygorem          

Kiedy w grudniu ub. roku gmina nieoczekiwanie dla Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, nad którym piecze trzyma Starosta Kołobrzeski, wysłała pismo, w którym domaga się wyprowadzki z hangarów w Rogowie w ciągu dziesięciu dni – relacje na linii Kołobrzeg – Trzebiatów znacznie ochłodziły się. Starosta Tomasz Tamborski nie krył zdziwienia postawą burmistrza, twierdząc, że do tej pory rozmowy były partnerskie, a cennych eksponatów takich jak samoloty SU 22, Iryda i Iskra i wiele innych obiektów muzealnych nie da się zabrać z dnia na dzień. Apelował do władz gminy, prosząc o czas przynajmniej 12 miesięcy. Józef Domański odbijał piłeczkę tłumacząc, że gmina, która przed laty kupiła od Agencji Mienia Wojskowego nieruchomości i musi czerpać z nich korzyści. Jeśli jednak powiat przedstawi korzystną dla gminy ofertę finansową, to muzeum może zostać w obiektach w Rogowie. Tomasz Tamborski przekonywał, że operacja przeniesienia zabytkowych obiektów w inne miejsce to niezwykle trudne i kosztowne przedsięwzięcie. Ostatecznie po naciskach Kołobrzegu, włodarze Trzebiatowa nie domagali się już natychmiastowej przeprowadzki. Na horyzoncie pojawiła się propozycja dalszych negocjacji, po sporządzeniu wyceny całego gruntu przez rzeczoznawcę.

Jest zielone światło?

Przed tygodniem, starosta Tomasz Tamborski spotkał się z burmistrzem Trzebiatowa. – Wycena hangaru, przyległego do niego budynku oraz gruntów znajdujących się pod nim opiewa na 4,6 mln złotych. Biorąc pod uwagę, 90% bonifikatę wynikającą z faktu, że mamy do czynienia z obiektem zabytkowym zaproponowałem staroście kołobrzeskiemu odkupieniu nieruchomości za 2,5 mln złotych z możliwością rozłożenia tej kwoty na cztery transze – tłumaczy Józef Domański, burmistrza Trzebiatowa. Na początek Powiat Kołobrzeski miałby uiścić pierwszą wpłatę w kwocie miliona złotych.  Następne raty w kolejnych trzech latach. – Spotkałem się w poniedziałek po sesji z radnymi powiatu. Jest wola, by przyjąć propozycję samorządu Trzebiatowa. Zabezpieczymy w budżecie środki na ten cel. Nie ma jeszcze wprawdzie uchwały, ale mogę powiedzieć zdecydowanie, że radni dali zielone światło! Trzeba będzie jeszcze ustalić kilka szczegółów dotyczących podziałów geodezyjnych, ale wszystko jest na dobrej drodze, by eksponaty Muzeum Oręża zostały w Rogowie – tłumaczy starosta Tomasz Tamborski.

Do 2017 roku nieruchomość w Rogowie była w zarządzie Fundacji Fort Rogowo, która przez lata prowadziła tu działalność muzealniczą i dydaktyczną. W 2014 były burmistrz wypowiedział umowę Fortowi. Pod koniec ub. sąd zdecydował, że fundacja musi wydać nieruchomość, gdzie swoje eksponaty m.in. eksponowało kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego.

Puls Miasta/Gryfickie.info

Jak zakończyć przedłużający się pat w Rogowie?

Sprawdź także

Wieczór Czterech Świec w Trzebiatowie

Trzebiatowski Ośrodek Kultury oraz Proboszczowie Parafii Rzymskokatolickiej, Ewangelicko-Augsburskiej, Prawosławnej i Greckokatolickiej zapraszają na XXIV Spotkanie …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.