poniedziałek, 25 Marzec 2019
Home / GRYFICE / Gryfice powitały po raz kolejny uczniów z Rumunii, Turcji, Włoch i Hiszpanii! To ostatnia wymiana młodzieży

Gryfice powitały po raz kolejny uczniów z Rumunii, Turcji, Włoch i Hiszpanii! To ostatnia wymiana młodzieży

Barwnym korowodem, który przemaszerował spod gryfickiego „Chrobrego” do centrum Gryfic rozpoczęto ostatnią wymianę uczniów w ramach programu Erasmus Plus. Gryfice po raz ostatni odwiedzili uczniowie z czterech krajów Europy.

– Gryfice witają część Europy. Uczniowie, którzy do nas zawitali to młodzież ze szkół w Hiszpanii, Rumunii, Włoch i Turcji. Podejmuje ich nasz gryficki „Chrobry”, który jest gospodarzem projektu Erasmus Plus i muszę niestety z żalem muszę stwierdzić, że to ostatnia mobilność w ramach tego trzyletniego projektu. Pamiętam, kiedy po raz pierwszy przyjechała do nas młodzież i tu w Gryficach była inauguracja. Nie wiadomo, kiedy minęły te trzy lata i chyba dlatego dziś pada deszcz, że to nasze ostatnie spotkanie  – tłumaczy Jolanta Folwarska, dyrektor LO im. Bolesława Chrobrego w Gryficach.

Projekt, w którym uczestniczyła młodzież nosił tytuł „Ostatnia Szansa na zachowanie bioróżnorodności dla następnych pokoleń”. Uczniowie w ramach programu wyjeżdżali do krajów partnerskich i tam prowadzili badania, odwiedzali elektrownie, spalarnie śmieci, byli na wyższych uczelniach, gdzie brali udział w różnego rodzaju warsztatach i wykładach na temat ochrony środowiska. – U nas prowadzili badania naukowe dotyczące czystości gleby i powietrza, jeździli do Szczecinka, gdzie zbierali materiał, prowadzili analizy chemiczne i fizyczne. Produktem całego projektu będzie wydana książka, w której znajdą się wyniki pracy uczniów przez te cztery lata – tłumaczy Jolanta Folwarska, dyrektor LO im. Bolesława Chrobrego w Gryficach, które podejmuje po raz kolejny uczniów z Turcji, Rumunii, Włoch i Hiszpanii.

 – To trudny projekt, ponieważ dotyczy poszerzania wiedzy z biologii, chemii, fizyki, z geografii. Językiem wykładowym jest angielski, dzięki czemu uczniowie podnoszę kompetencje językowe. To co bardzo cenne to również podwyższanie kompetencji kulturowych, interpersonalnych. Bardzo cieszy widok młodzieży, która jest tak mocno zaangażowana,  otwieramy ich na Europę, ale w końcu nowoczesna Europa potrzebuje nowoczesnych ludzi – dodaje.

Młodzież w trakcie ostatniej odsłony projektu odwiedzi m.in. Gdańsk, a także Woliński Park Narodowy. 20 kwietnia odbędzie oficjalne zakończenie wymiany.

Czytaj także:

Witajcie Przyjaciele! Młodzież z Europy przyjechała do Gryfic w ramach wymiany Erasmus

 

 

Sprawdź także

I ślubuję Ci miłość, wierność. Medale Prezydenta RP z okazji 50 – lecia pożycia małżeńskiego

Dziesięć par z gminy Gryfice i Brojce odebrało z rąk burmistrza Medale Prezydenta RP za …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.