poniedziałek, 25 Marzec 2019
Home / KULTURA / Wieczór poetycki poświęcony Zbigniewowi Herbertowi

Wieczór poetycki poświęcony Zbigniewowi Herbertowi

22 marca w czwartkowe  popołudnie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzebiatowie odbył się wieczór poetycki poświęcony patronowi Zbigniewowi Herbertowi. W  nastrojowej scenerii auli można było usłyszeć historię życia poety, jego wiersze, refleksje dotyczące pisania, filozofii, podróży – tak rozlicznych w jego życiu.

Motywem przewodnim wspomnień o poecie było słowo wierność, ponieważ Herbert w każdych okolicznościach – tak w życiu jak i w swej twórczości –  dochowywał wierności swoim ambicjom narodowym, politycznym, artystycznym i filozoficznym. Fraza z wiersza „Przesłanie Pana Cogito”:  „Bądź wierny. Idź”, która widnieje w auli szkoły, była zawołaniem jego twórczości od początku do końca. Grą na skrzypcach rozpoczęła tę uroczystość Jutrzenka Cirocka, recytując następnie poetycką w formie biografię poety. Po tym wstępie, pani dyrektor Jadwiga Jaworska przywitała gości podkreślając, że wszyscy życzliwi  szkole należą „do grona wielkiej Herbertowskiej Rodziny jaką tworzą szkoły należące do Klubu Herbertowskich Szkół” , dziękując jednocześnie za przybycie.  Wspomnienia o Herbercie, wiersze poety czytane i śpiewane mogliśmy usłyszeć dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli. Byli to: Patrycja Krawczyk, Karolina Rząsa, Julianna Buczkowska, Marta Wojtowicz z kl. Ib, Dominika Tomaszczenik, Agata Arndt z kl. IIb, Nikola Jodłowska z kl. IIa. Nad oprawą wizualną czuwał Jakub Szafrański z kl. Ib,  profesorowie: Aneta Cirocka, Joanna Żoła, Agnieszka Kozakowska, Anna Kupczyk, Joanna Cebulak, Zbigniew Kupczyk, Marcin Konopnicki. Nad oprawą dźwiękową pieczę sprawował prof. Adam Kupczyk.  Ponadto wystąpili absolwenci szkoły: Weronika Czerwińska, Katarzyna Kanczurska oraz ks. Jakub Suszyński.

 

Sprawdź także

I ślubuję Ci miłość, wierność. Medale Prezydenta RP z okazji 50 – lecia pożycia małżeńskiego

Dziesięć par z gminy Gryfice i Brojce odebrało z rąk burmistrza Medale Prezydenta RP za …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.