niedziela, 17 Listopad 2019
Home / GRYFICE / Komandoria Północna odznaki św. Floriana uroczyście powołana do życia

Komandoria Północna odznaki św. Floriana uroczyście powołana do życia

W obecności Jacka Gromka Komandora Kapituły Mazowieckiej odznaki św. Floriana „Mazowia” swoją działalność w Pałacu nad Młynówką zainaugurowała Komandoria Północna, której oficjalnie w naszym regionie przewodził będzie Janusz Ławruszko. Głównym celem Stowarzyszenia jest szerzenie kultury rycerskości i patriotycznej wśród braci strażackiej.

Zgodnie z dewizą „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” w 2015 roku zostało powołane do życia nowe stowarzyszenie ludzi dobrej woli – Konfrateria Mazowiecka odznaki św. Floriana „Mazowia”. Jednym z głównych zadań stowarzyszenia jest oddawania czci działalnością i modlitwą i czynem św. Florianowi, patronowi strażaków, kształtowanie postaw patriotycznych, służby Bogu i Ojczyźnie, krzewienie pozytywnych tradycji idei szlacheckiej, prowadzenie działalności charytatywnej, nagradzanie służby na rzecz człowieczeństwa, wspomagania schorowanych i potrzebujących członków braci strażackiej.

Kapituła Odznaki uchwałą z dnia 29 stycznia postanowiła na wniosek założycieli powołać Komandorię Północną powierzając od dnia 16 marca obowiązki kierownictwa Januszowi Ławruszko, który objął stanowisko Komandora, Józef Mnich – Wice komandora, Jan Lenart Sekretarz. Członkami założycielami zostali – Franciszek Gródecki, Andrzej Gołdyn, Wiesław Kalinkiewicz, Andrzej Frankowski, Kazimierz Kwiatkowski. Uroczyste przedstawienie kapituły odbyło się w Pałacu nad Młynówką w Trzebiatowie. – Dzisiaj obok istniejących już południowej i czeskiej na wniosek założycieli do życia powołujemy Komandorię północną Konfraterii Mazowieckiej odznaki św. Floriana „Mazowia” – powiedział Jacek Gromek Komandor Kapituły Mazowieckiej odznaki św. Floriana. W trackie spotkania miało również otwarcie wystawy „Historia Polskiego Pożarnictwa na Kresach” z kolekcji Michała Malisza oraz Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Sprawdź także

Święty Mikołaj kolejny raz odwiedzi Trzebiatów

Już po raz piąty przed ratuszem miejskim w Trzebiatowie, ku uciesze najmłodszych pojawi się św. …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.