poniedziałek, 25 Marzec 2019
Home / POWIAT / Ludzie nie chcą polityka a gospodarza!

Ludzie nie chcą polityka a gospodarza!

Trzy pytania do Piotra Dąbrowskiego, dyrektora CKZ w Trzebiatowie i szefa powiatowych struktur „Nowoczesnej”.

Puls Miasta: To pierwsza wizyta Katarzyny Lubnauer w Trzebiatowie

Piotr Dąbrowski: Tak, to pierwsze odwiedziny mam nadzieję, że kolejne będą już spotkaniem z mieszkańcami. Katarzyna Lubnauer przewodniczyła Radzie Regionu Nowoczesnej, którą zorganizowano w podtrzebiatowskich Nowielicach w „Agroturystyce nad Stawem”. W obradach wzięli udział także działacze terenu szczecińskiego i koszalińskiego. Wcześniej przewodnicząca uczestniczyła wspólnie z posłami na Sejm RP Adamem Szłabką i Radosławem Lubczykiem w otwartym spotkaniu na Uniwersytecie Szczecińskim. Na radę regionu zaproszono również przedstawicieli struktur powiatowych: Łukasza Zwierzchowskiego, Andrzeja Przeździęka oraz Stanisława Wolskiego. Omawialiśmy m.in. strategię na zbliżające się wybory samorządowe a także program partii.

P.M.: Jak program partii można realizować w przestrzeni małych społeczności?

P.D.: Problemy z niejasnym system podatkowym, zmieniającym się nieustannie prawodawstwem, źle rozwiązanymi kwestiami polityki społecznej i wiele innych to nie tylko problemy dużych aglomeracji jak
Szczecin, Poznań czy Warszawa. Oczywiście potrzeby i oczekiwania społeczności, żyjącej w konkretnej przestrzeni są nieco zróżnicowane. Choć to, co kluczowe nie zmienia się. Ludzie wskazują na konieczność poprawy infrastruktury miejskiej, zwiększenia dostępności do zasobu mieszkalnego, dobrej lokalizacji szkoły czy ciekawej oferty spędzenia czasu dla dzieci po lekcjach. To jest to, co dotyka każdego z nas, również mnie jako rodzica. Jednakże bez rozwiązań systemowych, które proponowane i uchwalane są na poziomie województwa czy kraju, niewiele wyjdzie z działań oddolnych. Musimy mieć dobrą bazę, by działań lokalnie. Bardzo podobało mi się hasło ostatniej kampanii antyprzemocowej „Nazywam się Miliard”, które brzmiało „Myśl globalnie, działaj lokalnie”. Pora właśnie na takie myślenie, na nieco szersze ujęcie. Gdzie jesteśmy teraz i gdzie chcemy być za 5, 10 i 20 lat.

P.M.: Czy to przekona wyborców?

P.D.: W sytuacji, w której działania rządu są tak naprawdę na „tu i zaraz” myślę, że tak. Weźmy taki przykład z własnego podwórka jak zmarnowana przed laty szansa na reaktywację kolejki wąskotorowej, która mogła dojeżdżać do Trzebiatowa. Kiedy w 2003 roku gmina Rewal siadała do wielkiego projektu, na który udało się jej uzyskać wielomilionową dotację, włodarze gminy Trzebiatów nie byli zainteresowani. Rewal przejął całą infrastrukturę kolejową, razem z dworcem i torowiskiem na terenie gminy. Jednakże nie miał żadnego interesu, by włączać nas w swój projekt.

To my powinniśmy wpychać się drzwiami i oknami, a w przypadku prób odsunięcia nas od planowania, interweniować u marszałka. Myślę, że wspólna realizacja projektu dałaby jeszcze lepsze rezultaty, a partnerstwo dwóch gmin byłoby dobrze punktowane podczas przydzielania środków. Niestety rządzący gminą zajmowali się wówczas kanalizacją i pracami w „ziemi” a jeden z jej włodarzy odpowiadał na pytanie reportera o to, czy Trzebiatów wejdzie do projektu „że teraz prowadzone są inne inwestycje”. Czego zabrakło? Planowanie i wizji, gdzie powinna się znaleźć taka gmina turystyczna jak Trzebiatów za owe 5 czy 10 lat. Na czym oprzeć budowę swojej marki. Oddano w pełne władanie Rewalowi kolejkę, nie upominając się o swoje. Ludzie chcą dziś mniej polityki „na przetrwanie do wyborów”, a więcej konkretów, które sprawią, że ich życie będzie łatwiejsze i wygodniejsze.

Puls Miasta/Gryfickie.info

 

Sprawdź także

I ślubuję Ci miłość, wierność. Medale Prezydenta RP z okazji 50 – lecia pożycia małżeńskiego

Dziesięć par z gminy Gryfice i Brojce odebrało z rąk burmistrza Medale Prezydenta RP za …

14 komentarzy

 1. Bardzo dobry przykład gminy Rewal i kolejki wąskotorowej która między innymi pociągnęła gminę na dno. Życzę Panie Piotrze wielu sukcesów w polityce ale niekoniecznie takich jak w Rewalu

 2. Mój kandydat na Burmistrza,tak trzymaj Piotr

 3. Następny fantasta od kolejki wąskotorowej. Szkoda, że nie powiedział skąd miała wtedy gmina wziąć pieniądze na kupno, remont i utrzymanie tego czegoś co byłoby workiem bez dna? Sam remont mostu na Redze to kilka mln złotych, a gdzie nasypy, szyny, dworzec i cała infrastruktura? Rewal wprawdzie dostał dofinansowanie ale oprócz tego cały czas dokłada do utrzymania tej kolejki. Gdyby rządzący wtedy nie zajmowali sie wówczas kanalizacją i pracami w „ziemi” lecz mieli takie wizje jak ten pan, to dzisiaj gówno by po torach kolejki wąskotorowej zapewne płynęło. Myślałem, że ten pan ma więcej pomyślunku, realizmu i potrafi odróżniać i stopniować priorytety. Tym bardziej, że podobno zna się na zarządzaniu jako dyrektor ZDZ, a przynajmniej powinien się na tym znać. Przyznaję, że się myliłem.

 4. No i kampania wyborcza ruszyła pełną parą, czyli mamy już czterech kandydatów o których mówi się głośno.Ciekawe kto będzie czarnym koniem.Czarny koń wygrywa!

 5. Jeśli ten pan miałby zastąpić w burmistrzowaniu obecnego władcę , to życzę mu aby z tymi marzeniami pozostał do końca świata i jeden dzień dłużej ! Nie myślcie przypadkiem , ze chcę by obecny burmistrz na swym stołku dokonał żywota !

 6. Jeśli ktoś umie czytać z tych oczu , niech się nie przyznaje co wyczytał . Po co szkodzić chłopczykowi .

 7. Jeśli marzy mu się podróż kolejka , pozwólmy mu , niech się cieszy . Do przejażdżki kolejką wąskotorowa niech będzie pierwszy , do zarządzania gminą niech będzie ostatni !!!

 8. Grzegorz Olejniczak

  Pamiętam te rozmowy w sprawie kolejki wąskotorowej. Ówczesny wójt, nie życzył sobie „konkurencji” w postaci Gminy Trzebiatów.

  • A Pan to chyba powinien pracować w tym czasie, a nie pisać w internecie.Wypłatę dostaje Pan z naszych podatków. .oj nie ładnie. I czemu tu się dziwić, nawet wiceburmistrz robi co chce w godzinach pracy a co dopiero urzędnicy.

 9. Dobrym burmistrzem będzie ten ,który posprząta w ratuszu . Takie mam szczęście , jak przychodzę to albo coś żują ,lub oglądają w internecie . Mam wrażenie ,że drzemią nad rozłożonymi papierami .Coś konkretnie załatwić ,trzeba schodzić buty. Ot tak, król się zmieniał a dwór pozostał nie tknięty .

 10. Nie znam stanu umysłu tego człowieka ,dostrzegłam jednak to , że ma ładne zęby , chyba nie sztuczne ? Może pokąsać konkurencję . Niektórzy tego się obawiają i zaczynają lizać panu …………….

 11. Ten kandydat jest z tej samej drużyny co obecny,więc nie będzie żadnej zmiany.Pewnie jak wygra to na zastępcę weźmie Pana Józka, więc na pewno na nich nie zagłosuję.

  • A jakie są inne drużyny? PiS? PO? Idziemy Razem? PSL? Przecież to wszystko to towarzystwo wzajemnej adoracji. Jedyna nadzieja na komitety obywatelskie. Póki , jeszcze można.

 12. Człowieku! Trzymaj się ziemi. Może zacznij od zlikwidowania smrodu w mieście,porządku przy dworcu,wstaw chociaż jedną cegłę przy remoncie Domu Kultury,napraw chodniki—czyli zacznij od porządku wokół własnego tyłka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.