poniedziałek, 25 Marzec 2019
Home / KARNICE / Jak Łukasz dzieci do nauki zachęcił!

Jak Łukasz dzieci do nauki zachęcił!

Co zrobić, by zmotywować ucznia? Jak sprawić, by chciał powalczyć o dobrą średnią? – Niecodzienna nagroda, po którą może sięgnąć każdy, powinna być zachętą – mówi radny Łukasz Czyrny. „Wymień piątki na nagrody” to kolejna akcja społeczna zainspirowana przez najmłodszego radnego powiatu. – Choć z ławy szkolnej wyszedłem jakiś czas temu, pamiętam jak smakowała nagroda od rodziców na koniec roku. Człowiek zrobiłby wszystko!

Same piątki, czy to możliwe?

Każdego dnia mija mury karnickiej podstawówki. I pamięta jak to różnie z tymi piątkami bywało. Każdy chciał być wzorowy i na koniec roku przynieść do domu czerwony pasek, a jak dobrze poszło to i srebrną tarczę. – Różnie bywało. Czasem załapało się jakąś dwóję, ale wiedzieliśmy, że jak będzie fajne świadectwo to rodzice będą dumni, i jakaś nagroda się trafi. Jedni marzyli o rowerze, ktoś chciał mieć skuterek, nikt w podstawówce nie marzył jeszcze o komputerze czy komórce – wspomina Łukasz Czyrny, najmłodszy radny Powiatu Gryfickiego, który wspólnie z dyrekcją szkół w Karnicach i Cerkwicy, zainicjował akcję „Wymień piątki na nagrody”, której finał zaplanowano na koniec roku. – Obserwowałem moich synów, podglądałem, co ich motywuje, co nakręca. Wprawdzie dopiero zaczynają swoją szkolną przygodę, ale każdy z nas był dzieckiem i wie, jak działa i inspiruje wizja ciekawej nagrody.

Pomyślałem, a jakby tak zainspirować uczniów jeszcze bardziej do nauki, dać szansę nie tylko tym wybitnym, ale i średniakom, którzy czasem potrzebują bodźca, żeby wykrzesać z siebie więcej. To trochę tak jak w sporcie. Wydaje nam się, że jesteśmy przeciętni, a potem spotykamy kogoś, kto potrafi w nas uruchomić niespodziewane moce – tłumaczy Łukasz Czyrny w rozmowie z Pulsem. W ramach konkursu ogłoszonego w dwóch szkołach uczniowie ze średnią minimum 4,5 a także dzieci z klas młodszych z wyróżniającą oceną opisową wezmą udział na koniec roku w losowaniu nagród. Radny ufunduje dwa laptopy dla klas IV– VIII i dwa tablety dla klas I–III.

Szkoły przygotowane

Inicjatywa Łukasza Czyrnego znalazła uznanie w dyrektorskich oczach. – To świetna motywacja dla uczniów. W czasach, gdy szkoły potrzebują takich sponsorów, ten pomysł jest niezwykle cenny. Konkurs z pewnością sprawi, że dzieci chętniej będą chciały powalczyć o lepsze oceny – uważa Halina Maślij, dyrektor Szkoły Podstawowej w Cerkwicy. Podobnego zdania jest Teresa Szydłowska, dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Karnicach, rodzinnym miasteczku radnego. – Uczniowie biorą udział w wielu konkursach. Mamy sukcesy na różnych szczeblach, jednakże ta inicjatywa jest ciekawą propozycją, jeśli chodzi i motywowanie dzieci do nauki. Wierzę, że konkurs przyniesie wiele korzyści, a uczniowie, którzy mieli do tej pory słabszą średnią, powalczą o te wymarzone 4,5 i podciągną się w nauce – tłumaczy w rozmowie z Pulsem.

Podzielić się dobrem

O  tym, że dobro wraca przekonuje się każdego dnia. I wtedy, gdy patrzył na uśmiechnięte dzieci, którym wspólnie z radą sołecką zorganizował Dzień Dziecka. I w minionym roku, gdy stanął na starcie półmaratonu w Warszawie i zebrał od ludzi dobrej woli półtora tysiąca złotych. Swoją skromną cegiełkę dołożył do ogólnopolskiej zbiórki na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Obiecał wówczas, że jeśli na jego biegowym koncie pojawi się jakiś grosz, taką samą kwotę przekaże na D o m Dziecka w Gryficach. I tak też się stało. W kilka tygodni później w obecności dyrektor placówki, wręczył czek na 1500 złotych jednemu z wychowanków domu.

– Widząc ten uśmiech na buzi chłopca, który odbierał ode mnie symboliczny czek, byłem wzruszony, że mogę swoją pasję w postaci biegania połączyć z działalnością charytatywną i społeczną – dodaje. Pieniądze przeznaczono wówczas na dofinansowanie wycieczki dla dzieciaków. – To ważne, gdy widzisz, że to, co robisz przynosi komuś radość i jest pomocne. Rodzi się wówczas potężna energia. W akcję z bieganiem udało się zaangażować dorosłych, w kolejnym przedsięwzięciu chcę nakręcić dzieci do działania. Tak by poczuły, że wszystko, co robią w życiu zależy od nich. I, że zdobycie nagrody w postaci laptopa jest w ich zasięgu. Próg średniej 4,5 jest do osiągnięcia dla wszystkich. Wierzę, że wizja nagrody podziała mobilizująco – mówi radny.

Puls Miasta/Gryfickie.info

Sprawdź także

I ślubuję Ci miłość, wierność. Medale Prezydenta RP z okazji 50 – lecia pożycia małżeńskiego

Dziesięć par z gminy Gryfice i Brojce odebrało z rąk burmistrza Medale Prezydenta RP za …

3 komentarze

  1. Brawo Panie Radny, teraz powinien Pan podnieść poprzeczkę i zastanowić się nad motywacją Radnych do podnoszenia swojej wiedzy z zakresu niezbędnego do prowadzenia działalnosci samorządowej. Dotyczy to wszystkich Radnych ma się rozumieć.

  2. Ozłocę kolegę jeśli poradzi sobie z moim 15 letnim synem…

    • Marzena Domaradzka

      To akurat przedruk z Portalu Samorządowego. To ich tekst i raczej trudno zmieniać:) Może kontekst jest inny. Pozdrawiam Marzena Domaradzka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.