poniedziałek, 25 Marzec 2019
Home / HISTORIA / Pamiętali o ofiarach z jeziora Resko Przymorskie

Pamiętali o ofiarach z jeziora Resko Przymorskie

5 marca 1945 r. na jeziorze Resko Przymorskie w Rogowie doszło do katastrofy lotniczej, w trakcie której zginęło przeszło 80 osób. Z tej okazji w 73 rocznice tych tragicznych wydarzeń odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary z Kamp.

Było to kameralne spotkanie, w którym udział wzięli: Iza Gruszka prezes Fundacji „Pamięć”  z Niemieckiego Związku Ludowego Opieki nad Grobami Wojennymi, Józef Domański, burmistrz Trzebiatowa, Jan Kaniewicz, przewodniczący Rady Miejskiej w Trzebiatowie, a także Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie.

– Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy dbają o to miejsce. Dziękuję władzom samorządowym, władzom szkoły, a nade wszystko uczniom Zespołu Szkół z Trzebiatowa – powiedziała Iza Gruszka prezes Fundacji „Pamięć” z Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. To wyjątkowe miejsce, w którym możemy się spotkać, w którym mogą spotkać się młodzi ludzie z Polski i Niemiec – dodała. – Ja również dziękuję Wam uczniowie „Herberta”, dziękuję dyrekcji oraz nauczycielom, którzy już na samym początku waszej edukacji w szkole ponadgimnazjalnej uświadamiają Wam, jaka tragedia wydarzyła się w tym miejscu przed laty – podkreślił Józef Domański, burmistrz Trzebiatowa.

5 marca 1945 r. w Kamp (dzisiejszym Rogowie) trwała ewakuacja dzieci uciekających przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Na jeziorze Resko Przymorskie zbudowany został specjalny most powietrzny. Za pomocą wodnopłatowców Dornier Do za wszelką cenę próbowano przetransportować w bezpieczne miejsce najmłodszych mieszkańców wschodnich terenów Rzeszy oraz Prus Wschodnich. Jedna maszyna zawiodła, tuż po starcie uderzyła w taflę jeziora, które do dziś jest grobem blisko 80 dzieci oraz członków załogi.

Sprawdź także

I ślubuję Ci miłość, wierność. Medale Prezydenta RP z okazji 50 – lecia pożycia małżeńskiego

Dziesięć par z gminy Gryfice i Brojce odebrało z rąk burmistrza Medale Prezydenta RP za …

4 komentarze

 1. Szanowna Pani Redaktor!

  1. Do katastrofy lotniczej doszło 5 marca 1945 r. nie na jeziorze Resko Przymorskie lecz na Kamper See.
  2. Na pokładzie łodzi latającej Dornier Do 24 znajdowało się 76 osób, w tym 4 członków załogi. Jedna pasażerka przeżyła katastrofę.
  3. Ewakuowano nie tylko dzieci, ale także osoby starsze i rannych żołnierzy.
  4. „…uroczystość upamiętniająca ofiary z Kamp” – Kamp jest to nazwa nieistniejącej już wsi rybackiej, leżącej u ujścia Alte Rega (Stara Rega) do Kamper See. Jaki to ma związek z ofiarami katastrofy?
  5. „Było to kameralne spotkanie, …” – czyżby władze gminy Trzebiatów wstydziły się przyznać do zakończenia w niesławie projektu „Dzieci z Kamp”?
  6. Kiedy wszyscy uczestnicy Projektu oraz mieszkańcy gminy Trzebiatów zostaną oficjalnie powiadomieni o jego zakończeniu, rezultatach oraz rozliczeniu ze zbiórki pieniężnej na wydobycie wraku łodzi latającej Dornier Do 24?
  7. Dlaczego władze gminy Trzebiatów nie uczestniczyły w redagowaniu tekstu w języku polskim na obelisku nad j. Resko Przymorskie – zawiera on szereg błędów.

 2. Matusewicz był bardzo zaangażowany w projekt

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.