wtorek, 17 Wrzesień 2019
Home / HISTORIA / Grupa „Nałęcz” pokazała jak żyli Żołnierze Wyklęci

Grupa „Nałęcz” pokazała jak żyli Żołnierze Wyklęci

To była prawdziwa lekcja historii. Dzięki zaangażowaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” młodsi i starsi mogli zobaczyć, jak żyli i walczyli Żołnierze Wyklęci. Inscenizacja odbyła się w Dniu Pamięci o tych, którzy przez długie lata byli wymazywani z kart historii.

– Prawie przez cały dzień na Placu Lipowym i w starym spichlerzu w Trzebiatowie stacjonowaliśmy w obozie, który miał ukazać w jakich warunkach musieli żyć Żołnierze Wyklęci tuż po II Wojnie Światowej. W spichlerzu ustawiliśmy specjalne stacje gdzie każdy mógł zobaczyć pamiątki po Żołnierzach Wyklętych, a także skosztować wyśmienitej grochówki. Na zakończenie przedstawiliśmy rekonstrukcję, w tym przypadku odbicia przetrzymywanych „Wyklętych” z posterunku milicji. Warto jednak nadmienić, że zwycięskich potyczek „Niezłomni” mieli naprawdę mało – zaznaczył Jerzy Nowak z GRH „Nałęcz”. Obozowisko odwiedzali młodsi – uczniowie szkół z gminy Trzebiatów oraz starsi. Wydarzenie przygotowane zostało przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Nałęcz” przy wsparciu Grupy z Reska, uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Zbigniewa Herberta w Trzebiatowie, Urzędu Miejskiego w Trzebiatowie oraz Klubu Wojskowego 7 BOW w Trzebiatowie.

Sprawdź także

Jedno dziecko – jedno drzewo. Włodarze gmin podpisali list intencyjny

W ramach akcji mieszkańcy gmin, którym urodziło się dziecko w terminie od stycznia do sierpnia …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.