wtorek, 22 Styczeń 2019
Home / GRYFICE / Tańczymy i protestujemy. Stop przemocy. Akcja „Nazywam się miliard” w Gryficach

Tańczymy i protestujemy. Stop przemocy. Akcja „Nazywam się miliard” w Gryficach

Kilkadziesiąt osób już po raz szósty zatańczyło w proteście przeciwko przemocy wobec kobiet włączając się w akcję „Nazywam się miliard”. W akcję, której głównym organizatorem był Gryficki Dom Kultury włączyły się instytucje wspierające rodziny na terenie powiatu.

 – Warto tak protestować, ponieważ jest wiele kobiet doznało przemocy. Jestem jedną z nich, dzięki takim właśnie akcjom kobiety zaczynają mówić, przestają się bać. Ten proces rozwija się powoli, zanim się odważą, zanim poproszą o pomoc, przestaną się wstydzić. Wiele czasu mija zanim wydostaną się wolność. Przemoc ma kilka twarzy, od tej cielesnej, poprzez poniżanie, nękanie psychiczne, zabieranie pieniędzy, mówienie, że jest się nic nie wartym. Boimy się ujawnić, co dzieje się w naszych domach w obawie przed tym, co ludzie powiedzą –  mówi reporterowi Gryfickiego.info jedna z gryficzanek (dane do wiadomości redakcji), która wspólnie z uczestnikami wydarzenia wzięła udział w proteście.

– Trzeba w końcu podjąć decyzję, by to przerwać. Mnie pomogła właśnie akcja „Nazywam się miliard”. Cztery lata temu przeczytałam o niej na plakacie. Przyszłam i nagle dowiedziałam się, że nie jestem niczemu winna, że jestem ofiarą. Dowiedziałam się co mogę zrobić, żeby uniknąć dalszej dyskryminacji, poniżenia. Porozmawiałam z policjantami, paniami, które zajmują się pomocą kobietom. Nakierowali mnie, gdzie mam to zgłosić, kto mi pomoże i od czterech lat jestem wolnym człowiekiem. Wierzcie mi warto – dodaje.

Nazywam się Miliard – One Billion Rising Poland 2018 odbył się w Polsce już po raz szósty. Ten niecodzienny protest operaty na tańcu skupia kobiety z całego świata. Tym razem akcja poruszała temat przeciwdziałania przemocy na poziomie lokalnym.

Samorządy mają niezwykle istotną rolę do odegrania w przeciwdziałaniu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet – nikt lepiej nie zna potrzeb i problemów swojej społeczności i to one mogą najskuteczniej zadziałać. Celem akcji pod hasłem „Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet” był apel do decydentów, by temat przemocy wobec kobiet i dziewcząt stał się dla nich jednym z priorytetowych działań. To także apel do kandydatek i kandydatów w wyborach samorządowych, by kwestie przemocy wobec kobiet włączyli do swoich wyborczych programów. – Przemoc wobec kobiet dzieje się tu i teraz, obok nas – u naszych sąsiadów, przyjaciół i znajomych, na naszej ulicy, podwórku, domu. A problem przemocy wobec kobiet jest naszym lokalnym problemem – mówią organizatorzy.

Organizatorem gryfickiej akcji był GDK. Partnerami: Dom Pomocy Społecznej w Gryficach, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Warsztat Terapii Zajęciowej w Gryficach, Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych. Wsparcia jak co roku udzieliła Powiatowa Komenda Policji w Gryficach.

 

Gdzie szukać pomocy i wsparcia:

– niebieskalinia.pl,

– Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – infolinia 800 120 00

– policja

– Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gryficach; ul. Dworcowa 22, tel. 91 384 66 26

– Gminny Interdyscyplinarny zespół do przeciwdziałania przemocy w rodzinie działający w ramach opieki społecznej

– sąd rodzinny

– prokuratura

Sprawdź także

Miasto turystyczne bez zabytków? Zapraszamy do dyskusji na temat przyszłości zabytkowej części Trzebiatowa

Dawny domu kultury rozpada się na naszych oczach. Próby sprzedaży obiektu spełzły na niczym. Burmistrz …

Jeden komentarz

  1. Super sprawa, niestety życie zbyt często jest brutalne, gwałciciele, damscy bokserzy powinni być napietnowani na każdym kroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.