Home / POWIAT / Jak zakończyć przedłużający się pat w Rogowie?

Jak zakończyć przedłużający się pat w Rogowie?

Co dalej z Fortem Rogowo i eksponatami Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu, które w grudniu otrzymało od gminy nakaz wyprowadzki w trybie dziesięciu dni? Gmina do końca lutego ma przedstawić operat szacunkowy dotyczący wyceny hangarów w Rogowie. To tu Muzeum Oręża w Kołobrzegu trzyma swoje cenne eksponaty. To stąd także eksmisję otrzymała Fundacja Fort Rogowo, która w październiku oddała teren w posiadanie muzeum.

Fort Rogowo z eksmisją

Jesienią 2017 roku gmina wygrała sprawę dotyczącą zwrotu Fundacji Fort Rogowo gminnych nieruchomości, na której znajdują się dwa historyczne budynki w tym wpisany do rejestru zabytków hangar lotniczy i budynek magazynowy, użytkowane przez organizację od 2005 roku. Fundacja przez lata prowadziła działalność na terenie starego lotniska, zajmując się m.in. statutowo ochroną zabytków militarnych, prowadzeniem muzeum oraz dydaktyczną, zarządzała majątkiem gminy (obiekty powojskowe) na postawie umowy użyczenia, którą odnowiono w 2011 roku. Pod koniec 2014 roku, były burmistrz Zdzisław Matusewicz wypowiedział umowę użyczenia fundacji opierając się – zdaniem jej członków – na krzywdzących i nieprawdziwych przesłankach. – W 2016 roku zwróciliśmy się do nowo wybranego burmistrza Józefa Domańskiego, by anulował krzywdzącą dla nas decyzję, podjętą przez jego poprzednika wyłącznie z przesłanek związanych z kampanią wyborczą. W naszej ocenie, pozostawienie w mocy decyzji i eksmisja z Rogowa będzie ciosem w środowisko tysięcy turystów, miłośników militariów, lotnictwa i muzealników. Zostanie zniszczony wieloletni dorobek – mówi Mirosław Huryn, prezes fundacji.
Gmina nie odstąpiła jednak od swoich roszczeń, czego efektem był wyrok wydany przez sąd, który nakazał wydanie nieruchomości pod koniec 2017 roku. – Bez względu na wszelkie argumenty, organ wydając decyzję nie mógł orzec inaczej, bo każdy najemca ma prawo wypowiedzieć umowę. Bolało nas jednak to, że zrobiono to w takich sposób i w oparciu o tak słabe argumenty – tłumacz Huryn, dodając, że eksmisja fundacji to także cios wymierzony w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które oddało fundacji w opiekę swoje cenne eksponaty.

Wyprowadzka w dziesięć dni

W grudniu ub. roku gmina nieoczekiwanie dla Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, nad którym piecze trzyma Starosta Kołobrzeski, wysłała pismo, w którym domaga się wyprowadzki z hangarów w ciągu dziesięciu dni. Co ważne, gmina nie może usunąć Fundacji Fort Rogowo z hangarów, bo ta jesienią 2017 przekazała władztwo nad obiektem i zasobami w nich znajdującymi się. Fundacja została jednie opiekunem eksponatów muzealnych. Samorząd w Trzebiatowie zareagował radykalnie. Rozpętała się burza. Starosta kołobrzeski – Tomasz Tamborski nie krył zdziwienia postawą burmistrza, twierdząc, że do tej pory rozmowy były partnerskie, a cennych eksponatów takich jak samoloty SU 22, Iryda i Iskra i wiele innych obiektów muzealnych nie da się zabrać z dnia na dzień. Apelował do władz gminy, prosząc o czas przynajmniej 12 miesięcy.

Józef Domański odbijał piłeczkę tłumacząc, że gmina, która przed laty kupiła od Agencji Mienia Wojskowego nieruchomości i musi czerpać z nich korzyści. Jeśli jednak powiat przedstawi korzystną dla gminy ofertę finansową, to muzeum może zostać w obiektach w Rogowie. Jak mówi Tomasz Tamborski, operacja przeniesienia obiektów w inne miejsce to niezwykle trudne i kosztowne przedsięwzięcie. Co ważne, bez względu na jakiekolwiek rozstrzygnięcia prawne, są to eksponaty zabytkowe, chronione przez konserwatora zabytków i nie mogą podlegać egzekucji komorniczej. A o takiej mówiło się nieoficjalnie ze względu na obecność w hangarach Fundacji Fort-Rogowo, od której gmina zażądała horrendalnej kary za bezumowne zajmowanie terenu. Bowiem od momentu zerwania umowy, samorząd w Trzebiatowie zaczął naliczać opłatę w kwocie blisko 150 tysięcy za kwartał. Gmina wystąpiła na ścieżkę sądową, by wyegzekwować należność.

Parę dni temu, chwilę przed ogłoszeniem wyroku, pani sędzia prowadząca naszą sprawę stwierdziła, że postępowanie dotyczące kar za bezumowne zajmowanie obiektu zostanie wznowione. Powołany zostanie biegły rzeczoznawca, który oceni, czy gmina miała prawo naliczać kary w oparciu o stawki obowiązujące jak w przypadku normalnej dzierżawy. Warto podkreślić, że to nie była zwykła dzierżawa, bo w chwili przejęcia hangar był w bardzo złym stanie technicznym. Fundacja doprowadziła budynek do stanu użytkowania, prowadząc przez lata prace remontowe a także chroniąc nieruchomości przed rozkradzeniem mienia. Przedmiotowe prace zostały opisane i wycenione w operacie przez biegłego rzeczoznawcę sądowego. Ten dokument precyzyjnie określa, jakie ponieśliśmy od 2005 roku nakłady na wyremontowanie obiektów – tłumaczy Mirosław Huryn.

Czy gmina sprzeda hangary i nieruchomości?

W ciągu najbliższych tygodni ma być gotowy operat szacunkowy związany z wyceną obiektów, w którym znajdują się eksponaty Muzeum Oręża. Jeśli oferta będzie korzystna, starosta kołobrzeski rozważy ją, bo jak mówi może okazać się, że przeniesienie wystawy byłoby droższe, niż odkupienie od gminy hangaru. – Ogłosiliśmy zapytanie w sprawie rzeczoznawcy, który zajmie się wycenę. Operat powinien być gotowy do końca lutego. Wycenimy wszystkie obiekty, czyli zarówno hangar jak i czerwony budynek, a następnie przedstawimy ofertę staroście kołobrzeskiemu. Zależy nam, żeby zachować taką atrakcję turystyczną dla Rogowa jaką jest muzeum, jeśli nie będzie zainteresowania kupnem, wystawimy cały teren na sprzedaż. Będziemy chcieli znaleźć inwestora z Polski – tłumaczy Józef Domański.

Swoją ofertę kupna obiektów przedstawiła również Fundacja Fort-Rogowo. – Złożyliśmy ofertę również na czerwony budynek znajdujący się tuż przy wjeździe na teren. Od chwili, kiedy fundacja wydała go gminie obiekt niszczeje i jest rozkradany! Dokonano kradzieży metalowych drzwi, ram okiennych a także starej oryginalnej suwnicy. Nasza oferta to gest w kierunku gminy, chcemy się jakoś porozumieć, zwłaszcza, że dysponujemy operatem szacującym nakłady, jakie przez lata ponieśliśmy opiekując się i naprawiając budynki. Dziś to kwota opiewająca na około 2,4 mln złotych. Złożyliśmy ofertę na kupno uwzględniając poniesione nakłady i zaoferowaliśmy kwotę 1,4 mln złotych za powyższe nieruchomości. Kwota ta jest możliwa do pozyskania przez fundację przez zaangażowanie kapitału naszych darczyńców i sponsorów ( Fundraising ). Jesteśmy istniejącą od 12 lat fundacją o realnych planach i doświadczeniach. Współpracujemy z wieloma prywatnymi i państwowymi muzeami i kolekcjonerami. Posiadamy wyjątkowe zbiory militariów w skali światowej i europejskiej. Nasze imprezy masowe jak Star Truck czy zloty pojazdów historycznych przyciągają do Rogowa gości z całej Europy i są realną reklamą i niedocenianym w Ratuszu marketingiem. Organizacja lądowiska jest już faktem i stworzy obok mariny okno na świat dla turystyki tak bardzo potrzebnej dla tego regionu – tłumaczy Mirosław Huryn.

Puls Miasta/Gryfickie.info

DCIM100MEDIA
DCIM100MEDIA

Sprawdź także

Trzebiatowskie Święto Matki – Dla Ciebie Mamo

Poseł na Sejm RP Michał Jach, Burmistrz Trzebiatowa Józef Domański, Komitet Terenowy Prawa i Sprawiedliwości …

7 komentarzy

 1. Proszę niech fundacja przedstawi wiarygodne , nie wyssane z palca poniesione dotychczas koszty remontu obiektów . Najlepiej aby uczynił to biegły sądowy . Odpowiednie organa śledcze , powinny przyjrzeć się tej sprawie . Widzę ,że fundacja jest gotowa przedstawić takie koszty , po których uwzględnieniu to Gmina Trzebiatów będzie musiała dopłacić panu H. za to ,że zechciał być tak uprzejmy i dobroczynnie korzystał z tych nieruchomości . Według mnie , ktoś tu zdrowo powinien beknąć . CBA też tej sprawie powinno się przyjrzeć !

  • Czlowieku szczekać każdy umie 🙂 a sam bys nie dał rady ani tego wyremontować ani utrzymać a pan H robi to 🙂 trzeba przypomniec bylego burmistrza który udostępniał na czas festiwali teren gdzie bylo jedno wielkie cpanie 🙂 to samo bedzie z tym hangarem jesli pan H odejdzie 🙂 jesli malo wiesz to sie nie Wypowiadaj

  • ,,Wyborco PIS,, Wiedza, którą posiadasz jest wyssana z palca którym pisałeś ten tekst. Fundacja jak wszystkim wiadomo przedstawiła wykonany przez biegłego sądowego a nawet dwóch operat poniesionych nakładów. Jak również wszystkim wiadomo podmioty takie jak fundacje rozliczają się tylko z otrzymanych środków publicznych ( odsyłam do literatury- ustaw o organizacjach pozarządowych). Fort-Rogowo nigdy nie otrzymał żadnych środków publicznych. Wiem, ponieważ jestem prawie od początku w fundacji ! Co to znaczy dobroczynnie korzystał z nieruchomości ? A tak po prawdzie to zdrowo beknąć powinien jeden pan z Rogowa, który bez należytych dokumentów i zezwolenia zaczął remont świetlicy na zabytku ! CBA to chyba zajmuje się sprawami związanymi z podejrzeniami o korupcje a gdzie tam korupcja ?

 2. Gmina jak to sprzeda to tylko inwestorowi który to zrówna i postawi tam apartamentowiec, kolejny w Rogowie który będzie świecił pustkami .. Brawo dla wizjonerów gminy że taką perełkę jak fundacje i muzeum chcą wykurzyć, powinniście po rękach ich całować za to że jeszcze mury tam stoją ! 🙂

 3. Każda nieruchomość powinna mieć właściciela , nie takiego który będzie robił własny biznes , nie inwestując większych pieniędzy , lecz takiego który będzie wiedział na czym polega biznes .Gmina ma nie tylko prawo ale i obowiązek , osiągnąć z tej działki jak najwyższe korzyści .Obiekt ów jest pod pieczą konserwatora , więc przyszły właściciel nie będzie mógł go wyburzyć .Przy takiej eksploatacji tego obiektu jaka ma miejsce , obiekt sam się rozpadnie, bez ingerencji z zewnątrz. Gmina może też przy przetargu ,zrobić odpowiedni zapis , uniemożliwiający rozebranie obiektu. Czasy dzikiej prywatyzacji ,nie powinny już nigdy mieć miejsca.Piszący tu bzdury, tez pewnie mają swój interes .

 4. Dla mnie przykładem inwestora jest pan Zalewski Tworząc inwestycje, ryzykuje własnym majątkiem. Daje wymierne korzyści gminie, lokalnemu społeczeństwu,Polsce.Pan prezes Fortu Rogowo widzi biznes inaczej,nie ryzykuje własnego majątku a biznes prowadzi na mieniu gminnym ,używając przy tym mało poważnych sztuczek .Fundacja ,jako pełnoprawny podmiot , ma prawo przystąpić do przetargu a po jego wygraniu realizować swoje najśmielsze nawet wizje . Jeśli obiekt dostanie się w ręce dobrego inwestora a nie wizjonera chcącego uwłaszczyć się podstępem na gminnym mieniu ,będzie to z korzyścią dla całej gminy,tak jak to jest w przypadku pana Zalewskiego, którego inwestycja w Mrzeżynie , dzwignie Gminę Trzebiatów na wyższy poziom. Proszę , niech każdy z internautów sprawdzi , ile podmiotów gospodarczych czerpie korzyści z obecności ośrodka SANDRA w Pogorzelicy , to powinno wystarczyć .

 5. witam.
  Nauczmy się szanować ludzi. Ludzi którzy mają pasję i próbują ja realizować.
  Realizować za własne pieniądze a nie z budżetu Gminnego.
  Pustostan który został zagospodarowany ,w którym zamiast betoniarni powtazam betoniarni ( gminny pomysł na zagospodarowanie tego bjektu ) jest kilkadziesiąt eksponatów muzealnym stanowiących atrakcje turystyczna Naszego Rejonu ,a ktora urzędnicy chcą zniszczyć.
  Czy ktoś z Was z komentatorów za własne środki wyremontował jakiś eksponat którym może się pochwalić i udostępnić innym osobą?
  Kto z Was wyremontowal jakikolwiek budynek który może posłużyć jako miejsce muzealne?
  Ile wydaliscie ,własnych pieniędzy na taki cel.
  Kto z Nas pomógł temu człowiekowi ,pasjonacie i szaleńcowi swojego marzenia .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.