piątek, 24 Styczeń 2020
Home / POWIAT / Gmina Rewal z nowym budżetem. Główny cel: spłata pożyczki!

Gmina Rewal z nowym budżetem. Główny cel: spłata pożyczki!

W Rewalu uchwalono pierwszy budżet od chwili odwołania byłego wójta Roberta Skraburskiego. Pełniący obowiązki Maciej Bejnarowicz tłumaczy, że najważniejszym wyzwaniem na ten rok są: spłata raty pożyczki a także zabezpieczenie potrzeb mieszkańców.

To będzie gospodarski budżet. Nie ma i nie mogło w nim być miejsca na inwestycje czy ekstrawagancje. Ze spodziewanych przychodów na poziomie blisko 56 mln złotych, trzeba będzie wygospodarować kwotę blisko 12 mln złotych. Ta zostanie przeznaczona na spłatę części pożyczki, którą Rewal w minionych roku otrzymał ze Skarbu Państwa. Tegoroczne wydatki zaplanowano na poziomie blisko 44 mln złotych. To, co ważne to fakt, że rewalskiemu samorządowi udało się szybciej spłacić część zadłużenia. Dzięki temu zaoszczędzono w gminnej kasie 1,2 mln złotych. – Pieniądze te zostaną przeznaczone na poczet bieżących remontów dróg a także zejść plażowych – tłumaczy p.o. wójta Maciej Bejnarowicz, dodając, że uchwalony budżet w 100 % uwzględnia plan naprawczy, czyli jest bezpieczny z punktu widzenia mieszkańców.

– Nie jest inwestycyjny, bo być nie może. Natomiast wedle mojej oceny, ale to będzie także przedmiotem oceny Ministerstwa Finansów, ten budżet umożliwi w roku 2018  spojrzenie na gminę bardziej przychylnym okiem, jeśli chodzi o elementarne inwestycje, które są w gminie niezbędne – mówi Bejnarowicz.

Poza uchwałą budżetową, radni  przyjęli Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy Rewal na lata 2018 – 2022. Dokument przewiduje, że spłata pożyczki ze Skarbu Państwa po średnio 11 mln złotych rocznie, powinna zakończyć się w 2022 roku. Po roku 2018 dług pomniejszy się do poziomu 44 mln złotych.  – Tym samym osiągniemy równoważnik, który pozwoli nam w miarę normalnie funkcjonować w roku 2019, i to był zasadniczy cel tego budżetu – tłumaczył Maciej Bejnarowicz.

Gryfickie.info

Sprawdź także

Decyzja lokalizacyjna dla rurociągu Baltic – Pipe

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał decyzję lokalizacyjną dla polskiej części rurociągu podmorskiego Baltic Pipe. Decyzja …

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.