wtorek, 22 Styczeń 2019
Home / KULTURA / Dla każdego coś fajnego. Ferie w Pałacu

Dla każdego coś fajnego. Ferie w Pałacu

Ponad 120 dzieci weźmie udział w tegorocznych zajęciach organizowanych w czasie ferii w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury. Program ferii jest ciekawy i zróżnicowany. Nikt na pewno nie będzie się nudził.

 W pierwszym tygodniu ferii, oprócz miejscowych dzieci odwiedzały Pałac dzieci z Chomętowa, Robów, Gąbina, Wlewa. Pierwszego dnia w trakcie warsztatów artystycznych „ARTrzebiatów” wykonaliśmy przepiękne prezenty dla Babć i Dziadków z okazji ich zbliżającego się święta: kartki, zakładki do książek, ramki do zdjęć. Taki, własnoręcznie wykonany przez wnuki prezent, zapewne ucieszy kochane Babcie i Dziadków. Chcemy pokazać dzieciom, że bez komputera i telefonu można się świetnie bawić.
W trakcie drugiego dnia „Ferii w Pałacu” na uczestników czekały, więc gry „bez prądu”, takie jak: „Dobble”, „Halli Galli”, ”Pszczółki”, „Węże i drabiny”, „Chwiejąca się wieża”, klocki z korka, Bampy i … poszukiwanie ukrytego w pałacowych zakamarkach skarbu. Poprzez zabawę dzieci uczą się kreatywnego myślenia, a rola gier i zabaw w rozwoju człowieka, jego inteligencji, kreatywności i emocjonalności jest niepodważalna.

W Muzeum Pałacowym przygotowaliśmy oryginalne i kreatywne spotkanie z historią miasta i jego mieszkańców. Trójetapowa gra ,,Szukamy skarbu Gryfa” zaskoczyła uczestników, z których wielu po raz pierwszy zajrzało do pałacowych sal, zakamarków i na pełne tajemnic poddasze. Podzieleni na kolorowe grupy poszukiwacze skarbu wyruszyli rozszyfrowywać zagadki. Odpowiedzi należało szukać w eksponatach. Ukryte były w obrazach, dawnych fotografiach, zegarze, pianinie, stole jadalnym, strojach księżnych, za pałacowym oknem, wiejskiej izbie, gabinecie sekretarki Krysi, przedwojennej kuchni i …XVI-wiecznych cegłach. Zaskoczyła naturalna ciekawość i chęć odkrywania przeszłości połączone z rywalizacją o zdobycie skarbu strzeżonego przez gryfa. Intrygujące rozgrywki kończyły się wraz z odnalezieniem szkatuły pełnej słodyczy, otrzymaniem certyfikatów i przewodników po Trzebiatowie oraz wspólnym zdjęciem.

Wraz z grupą dzieci wybraliśmy się także do Reduty Solnej w Kołobrzegu, zabytkowego fortu obronnego, gdzie znajduje się siedziba Piratów. W programie „Piracka przygoda” opartym na starych, tradycyjnych żeglarskich zabawach w formie konkursów, oprawionych muzyką folkową i szantami nie zabrakło wielu ciekawostek i wiedzy na temat życia oraz pracy piratów. Dzieci dowiedziały się gdzie znajduje się dziób, rufa, burty oraz maszt i żagle na statku, kto to jest bosman, cieśla okrętowy oraz inni marynarze czy żeglarze. Poznały różne rodzaje węzłów linowych (np.: babski, kapitański, cumowniczy, beczka, płaski, prosty ). Były zabawy przy muzyce folkowej, nauka i śpiewanie tradycyjnej szanty. Chętnie uczestniczyły w licznych konkursach np. ciesielskim ( kilka sposobów wbijania gwoździ), wyścigach na deskach, siłowania na rękę, walki na boomie, tańca z odbijaczem, ławeczka bosmańska, czy wyplątywania z więzów (wcale nie takie trudne, ale trzeba być sprytnym!). A na koniec smakowite kiełbaski pieczone nad ogniskiem, palce lizać! Była to świetna zabawa integracyjna prowadzona przez Piratów z Reduty Solnej z Kołobrzegu.   A na koniec pierwszego tygodnia ferii propozycja teatralna. Któż z nas nie zna choćby jednego wiersza Jana Brzechwy? Całe pokolenia wychowały się na takich utworach jak „Kwoka”, ”Na straganie”, „Żuraw i czapla”, czy „Samochwała”. Do dziś dzieci śpiewają piosenki o „Kaczce Dziwaczce” i tajemniczych „Wyspach Bergamutach”. Teatr Rozmaitości Gwitajcie zaprosił na pełen humoru i bogato okraszony piosenkami spektakl oparty właśnie na tych najbardziej znanych i nadal aktualnych wierszach. Podczas spektaklu aktorzy wcielają się w rozmaite postaci, przywdziewając niemal dwadzieścia różnorodnych kostiumów. Spektakl ten z pewnością nie tylko dostarczył niezapomnianych wrażeń najmłodszej widowni, ale także pozwolił dorosłym, chociaż na chwilę powrócić we wspomnieniach do czasów beztroskiego dzieciństwa. Zabawa była przednia! W drugim tygodniu ferii czekają nas: szaleństwo zumbowe, warsztaty klauniarskie, tajemnicza „Noc w Bibliotece”, wyprawa do „Dzikiego Zachodu” w Zieleniewie i na finał „DinoParty” z Klaunami Kulkami.

A.Rzepecka/TOK

Sprawdź także

Miasto turystyczne bez zabytków? Zapraszamy do dyskusji na temat przyszłości zabytkowej części Trzebiatowa

Dawny domu kultury rozpada się na naszych oczach. Próby sprzedaży obiektu spełzły na niczym. Burmistrz …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.