wtorek, 22 Styczeń 2019
Home / POWIAT / – Naszym dzieciom grozi widmo nieklasyfikowania! – rodzice kontra drogowcy z drogi 102

– Naszym dzieciom grozi widmo nieklasyfikowania! – rodzice kontra drogowcy z drogi 102

– Nasze dzieci od pół roku spóźniają się  do szkoły, niektórym grożą poważne konsekwencje na półrocze  – mówią rodzice uczniów dojeżdżających z Pobierowa do Gryfic. Powód? Remont drogi wojewódzkiej nr 102. Na odcinku od Pobierowa do Rewala, autobus PKS musi pokonać cztery wahadełka. – Tak nie może być dalej, musicie nas wysłuchać – mówili w środę podczas spotkania z wykonawcą i zarządcą drogi.

Remont drogi wojewódzkiej 102 trwa od lata. Od początku mieszkańcy jak i turyści nie szczędzili gorzkich słów. Wielokilometrowe kroki w sezonie doprowadzały kierowców do szaleństwa. Niecenzuralnych słów padało wiele. Wydawać by się mogło, że z końcem wakacji sytuacja uspokoi się. – Niestety turyści odjechali, piekło przeżywamy my, a najbardziej nasze dzieci, które przez cztery miesiące spóźniają się notorycznie do szkoły – mówi w imieniu rodziców Katarzyna Studzińska, która wspólnie z grupą mieszkańców spotkała się w środę w Pobierowie z wykonawcą inwestycji oraz kierownikiem i inżynierem kontraktu z Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie.

To właśnie pani Katarzyna interweniowała u zarządcy drogi prosząc o spotkanie. – Do tej pory całą winą za spóźnienia głównie obarczano PKS. Tymczasem problem tkwi zupełnie, gdzie indziej. Sprawa jest poważna, bo mój syn z niektórych przedmiotów ma frekwencje na poziomie zaledwie 51%. Dzieci mają bardzo dużą absencję, widmo nieklasyfikowania na półrocze grozi wielu osobom – tłumaczy pani Katarzyna.

Każdego ranka z Gryfic do Pobierowa kursują dwa autobusy, które pokonują różne trasy. Pierwszy startuje o godzinie 5.15. Z Pobierowa planowano powinien wyjechać o 6.35. Autobus jedzie przez Rewal, Niechorze, Pogorzelicę, Karnice, Cerkwicę do Gryfic. Na wniosek mieszkańców od pół roku kursuje drugi PKS, który wyrusza z Gryfic o godzinie 6.10. Planowano z Pobierowa powinien wracać o 6.55. Przed remontem obydwa autobusy spotykały się w Gryficach o godzinie 7.45. – Wszyscy zdążali do szkoły i pracy. Teraz muszą pokonać aż cztery wahadła. Przy wyjeździe z Rewala mają opóźnienie od 30 do 55 minut!  – mówią rodzice.

– Czy naprawdę tej inwestycji nie można podzielić na dwie części? I zamknąć na przykład odcinek 3 kilometrów? – pytali na spotkaniu z wykonawcą i zarządcą, mieszkańcy gminy. – Niestety nie możemy zamykać ta dużych odcinków, przepisy nam na to nie pozwalają – mówiła podczas spotkania Joanna Wrzeszcz, kierownik projektu reprezentująca ZZDW w Koszalinie.

– Mamy do przebudowy 15 kilometrów, musimy kiedyś to pozamykać – tłumaczyła. Rodzice nie dawali jednak za wygraną. – Jesteśmy bardzo zdeterminowani. Nie chodzi o nas, tylko o dzieciaki! Musicie coś zrobić. Liczymy, że znajdziemy wyjście – mówiła Katarzyna Studzińska. Obecny na spotkaniu przedstawiciel firmy PKS spółka z.o.o. Gryfice wyjaśniał, że autobus czekając na kolejnych wahadłach pomiędzy Pobierowem a Rewalem traci około godziny.

Jedyne, co możemy w tej chwili zadeklarować to kierowanie ruchem na przykład pomiędzy godziną 6.30 a 7.40 kiedy autobusy znajdując się na trasie. Proponujemy zacząć po feriach. Przetestujemy to przez tydzień i zobaczymy jak ten pomysł będzie się sprawdzał – przekonywał przedstawiciel wykonawcy. – Każdy z nas jest rodzicem, rozumiemy argumenty mieszkańców i mamy nadzieję, że zaproponowane rozwiązanie sprawdzi się – mówiła na koniec spotkania inżynier projektu, Katarzyna Szymańska.

Gryfickie.info

Sprawdź także

W sobotę o godzinie 12.00 w całym Powiecie Gryfickim zawyją syreny

W najbliższą sobotę, 19 stycznia w całym Powiecie Gryfickim zawyją syreny. Treningowe uruchomienie syren ostrzegania …

Jeden komentarz

  1. To niech jadą przez Świerzno i Stuchowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.