poniedziałek, 17 Grudzień 2018
Home / TRZEBIATÓW / Podaruj życie! Dołącz do nas dziś i zostać Dawcą Szpiku! 3 grudnia – czekamy na Ciebie w ratuszu!

Podaruj życie! Dołącz do nas dziś i zostać Dawcą Szpiku! 3 grudnia – czekamy na Ciebie w ratuszu!

W Polsce co godzinę, ktoś dowiaduje się o tym, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Jak możesz pomóc? Zostań dawcą – podaruj najcenniejszy dar. Spotkajmy się na Dniu Dawcy. Startujemy 3 grudnia wo godzinie 12.00. Szukaj nas w ratuszu miejskim!

Dlaczego warto zostać dawcą szpiku?

– Bo możesz podarować komuś to, co najcenniejsze. Podarować życie – mówią ci, którzy zarejestrowali się w bazie DKMS. W Polsce jest ponad milion osób zgłoszonych. To dużo, ale potrzeby są wciąż ogromne. Jak się okazuje, średnio co godzinę ktoś w kraju dowiaduje się o tym, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Ta miażdżąca diagnoza nie musi być wyrokiem. Choć bez pomocy takich ludzi jak dawcy trudno stawić jej opór. Szukanie tzw. bliźniaka genetycznego bywa żmudne. Okazuje się, że co piąty chory nie znajduje dawcy. – Dlatego każda zarejestrowana osoba jest dla nas tak cenna – mówią ludzie ze Stowarzyszenia DKMS, który od kilku lat prowadzi rejestrację potencjalnych dawców.

W województwie zachodniopomorskim zarejestrowanych jest kilkadziesiąt tysięcy osób. Wiele czeka na sygnał. Są gotowi, by podzielić się tym, co najcenniejsze. Choć jak mówią, jeśli nikt nie chce twojego szpiku to znak, że twój „bliźniak” ma się dobrze i nie zachorował. Jakiś czas temu media głośno komentowały historię Piotra Krzystka, prezydenta Szczecina, który w bazie DKMS zarejestrował się w 2012 roku. Półtora roku później dowiedział się, że ma genetycznego bliźniaka, któremu potrzebny jest szpik. Pobranie odbyło się w styczniu 2014 roku w Krakowie metodą z krwi obwodowej, która stosowana jest w około 80% przypadków. Inną metodą jest pobranie szpiku z talerza biodrowego. Przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym. Liczymy, że i Państwo dołączą do milionowego grona dawców zarejestrowanych w DKMS. Spotkajmy się na kolejnej akcji w Powiecie Gryfickim. Tym razem 3 grudnia w urzędzie miejskim w Trzebiatowie (wejście od strony postoju taksówek). Startujemy o godzinie 12.00. Dzień Dawcy wspólnie z DKMS organizuje Puls Miasta, Gryfickie. info a także Stowarzyszenie Królewski Gaj. Będą z nami również wolontariusze Szlachetnej Paczki, uczniowie ZSP im. Zbigniewa Herberta oraz harcerze ze Związku Drużyn ZHP „Rega” z Gryfic. Patronat nad akcją objął Burmistrza Miasta.

 

Sprawdź także

Pomoc dla pogorzelców

W związku z pożarem domu w Nowielicach, jaki miał miejsce 10 grudnia 2018 r., w wyniku, którego ogień …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.