poniedziałek, 17 Grudzień 2018
Home / GRYFICE / Roman Czejarek zabrał słuchaczy radiowej Jedynki w podróż po Gryficach

Roman Czejarek zabrał słuchaczy radiowej Jedynki w podróż po Gryficach

O sekretach miasta, zabytkowych parowozach, łososiach ekologicznych, bogactwie krajobrazowym Ziemi Gryfickiej i okolic, a także o nowoczesnym centrum oparzeń – opowiadali goście Romana Czejarka, który kilka dni temu zawitał z radiową Jedynką do Gryfic. Pomorze Zachodnie nie ma przed nim tajemnic. Tym razem znany dziennikarz i miłośnik historii nadawał z gryfickiej Wystawy Kolei Wąskotorowych.

 W świecie parowozów

Sobotnia audycja radiowej Jedynki z cyklu „Jedyne takie miejsce”, rozgościła się w niecodziennej przestrzeni. Sceneria zabytkowych parowozów, starych wagonów kolei wąskotorowej, pośród których rozstawiło się przenośne studio radiowe stanowiła wyjątkową oprawę. Gospodarz programu Roman Czejarek, dziennikarz, honorowy ambasador Szczecina i autor książek o regionie zaprosił do terenowego studia m.in. Jerzego Baranowskiego, kierownika wystawy kolei wąskotorowej w Gryficach, który opowiedział o losach słynnej na całe Pomorze wąskotorówki, a także eksponatach, które można zobaczyć na wystawie (ekspozycja należy do Muzeum Narodowego w Szczecinie).

W programie gościł również nestor pomorskich przewodników Ryszarda Kotla, który uchylił rąbka historii i zabrał słuchaczy w podróż do przeszłości. Opowieści dopełniła Teresa Renata Korek, dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, która wspominała legendę o „Misce kaszy”, która uratowała zlokalizowany po sąsiedzku Trzebiatów przed najazdem Gryficzan. O walorach krajoznawczych lasów Pomorza Zachodniego opowiedzieli przedstawiciele Nadleśnictwa Gryfice: Renata Szymczak – Pietrzak, lider edukacji oraz Antoni Poluszyński – leśniczy Leśnictwa Mrzeżyno.

Coś dla ciała

Bez wątpienia wyjątkowym momentem audycji była opowieść o Centrum Leczenia Oparzeń i Rekonstrukcji, które działa w strukturze szpitala MEDICAM w Gryficach. Ta znana na całą Polskę jednostka, wsławiła się m.in. leczeniem irakijskich dziewczynek poszkodowanych w działaniach wojennych. To tu także ratowano gen. Edwarda Pietrzyka, dowódcę wojsk lądowych a także ambasadora nadzwyczajnego w Iraku, który został ranny w trakcie jednej z operacji wojskowych. Tu wreszcie dokonano pierwszego w Polsce przeszczepu sztucznej skóry tzw. Integry u dorosłego pacjenta.

Gościem Romana Czejarka był także Jacek Sawinda. Szef kuchni w Wilii Hoff opowiedział o daniach z łososia jurajskiego, który dorasta w ekologicznej hodowli w Dreżewie. Jedyna taka inwestycja w Polsce, powstała dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Co ciekawe, zakład bazuje na wodzie geotermalnej z epoki jurajskiej. O sposobach łowienia naszych pradziadów opowiedział Michał Ostrowski, członek historycznej grupy „MOHORT”, która zajmuje się m.in. odtwórstwem historycznym. Listę gości zamykał włodarz Gryfic – Andrzej Szczygieł.

Sprawdź także

Konwój pomocników świętego Mikołaja w gminie Rewal

Tradycyjnie na początku grudnia Gminę Rewal odwiedza „Konwój Pomocników świętego Mikołaja”. Tegoroczna edycja wypadła 8 …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.