poniedziałek, 24 Wrzesień 2018
Home / BROJCE / Jest nadzieja dla chorej Magdy, której stan polepsza się

Jest nadzieja dla chorej Magdy, której stan polepsza się

Stan 32-letniej Magdy Lichtańskiej, która zapadła w śpiączkę po ciężkim wypadku, do jakiego doszło w lipcu tego roku – poprawia się. Wprawdzie do pełnego wybudzenia wiele brakuje, kobieta próbuje nawiązać pierwszy kontakt. – Jeszcze wiele czasu minie zanim będziemy mogli powiedzieć, że Madzia jest przytomna, ale jest światełko w tunelu. Stara się coś powiedzieć, reaguje, odbyliśmy coś na kształt bezgłośnej rozmowy – mówi brat chorej – Karol.

Jest nadzieja

Magda była pogrążona w śpiączce od 17 lipca. Jedno popołudnie zmieniło życie całej rodziny Lichtańskich. Kobieta jechała na zakupy z 9-letnią córeczką. Pech sprawił, że najechały na potężną gałąź tarasującą drogę. Próba ominięcia przeszkody zakończyła się fatalnie. Auto zawadziło o drzewo, potem o kolejne, wreszcie wbiło się w pobocze. Samochód był słabo widoczny z drogi. Zauważyło go pewne małżeństwo z Niemiec. To oni pierwsi próbowali udzielić pomocy matce i córce. Magda i Natalka przeżyły wypadek. Dziewczynka została przetransportowana do szpitala
w Koszalinie, 32-latka trafiła do jednego ze szczecińskich szpitali. Jej stan był bardzo poważny. Rozległy uraz mózgu sprawił, że Magda zapadła w śpiączkę. Już w Szczecinie 32 – latką zaopiekowała się Fundacja Światło. To dzięki jej staraniom kobietę udało się przewieźć do specjalistycznego ośrodka w Toruniu. W tym samym czasie przyjaciele i znajomi uruchamiają zbiórkę pieniędzy na rehabilitację 32 – latki.

Jest światełko w tunelu

Pierwsze tygodnie były ciężkie. Wprawdzie Magda wykazywała reakcje na bodźce zewnętrzne, jednak nie było z nią żadnego kontaktu. Co weekend odwiedzał ją ktoś z rodzeństwa, albo mama z 9-letnią córeczką. W międzyczasie na FB zaczął działać profil licytacyjny „Obudźmy Madzię”. Dzięki aukcjom prowadzonym w sieci, a także zbiórce pieniędzy do puszek udało się zebrać blisko 26 tysięcy zł. Kilka dni temu – do rodzinnego Żukowa dotarła informacja, o tym, że Magda się obudziła. – Jest światełko nadziei, ale na razie nie można mówić o pełnym wybudzeniu. To nie jest tak, że Madzia nagle otworzyła oczy, sama oddycha, rozmawia z nami czy je. To są dopiero nieśmiałe przebłyski stanu świadomości. Parę dni temu odbyliśmy coś na kształt bezgłośnej rozmowy. Magda reagowała na to, co mówię. Są momenty lepsze ale i bardzo rozpaczliwe. Magda chwilami jest bardzo załamana swoim stanem – mówi Karol Lichtański, brat Magdy.

Obecny stan Magdy lekarze i rehabilitanci określają, jako tzw. stan minimalnej świadomości. Oznacza to, że chory wykazuje oznaki kontaktu ze światem, może płakać lub śmiać się, wodzić wzrokiem za przedmiotami, reagować na proste polecenia słowne. Jednak pełna i świadoma komunikacja nie jest jeszcze możliwa. – Aby wybudzenie było możliwe przed Magdą bardzo długa rehabilitacja. Już niedługo zakończy się jej pobyt w Toruniu. Czekamy na miejsce w klinice w Bydgoszczy, która słynie na całą Polską z przypadków skutecznego wybudzenia. Do tego czasu Magda będzie musiała przebywać w domu. – Chcielibyśmy zapewnić Magdzie skuteczną rehabilitację i terapię, stąd szukamy dobrego ośrodka prywatnego, w którym będzie mogła przebywać do czasu wyjazdu do Bydgoszczy – tłumaczy brat.

Dobre serca

Właśnie zakończyła się internetowa zbiórka na leczenie Magdy. Do końca października muszą zostać rozliczone pieniądze z puszek, które rozstawiono w różnych miejscowościach powiatu. – Chciałbym podziękować w imieniu Magdy i całej rodziny za organizację zbiórek, wszystkim ludziom dobrej woli za udział w licytacjach, za serce i zaangażowanie. Na koncie Magdy jest obecnie blisko 26 tysięcy złotych. To środki, które będą przeznaczone na jej dalsze leczenie i rehabilitację. Nadal prowadzimy zbiórkę na konto przy fundacji. Każdy grosz jest dla naszej siostry na wagę życia – tłumaczy rodzeństwo chorej Magdy.

Jeśli ktoś z naszych Czytelników chciałby pomóc Madzi może przekazać 1% podatku na rzecz Fundacji Światło KRS 0000183283 lub też wpłacić datek na konto:

Fundacja Światło 34 1240 4009 1111 0000 4490 9943
Koniecznie z dopiskiem – Magda Lichtańska.

Sprawdź także

Dożynki Powiatowo – Gminne w Płotach

W sobotę 22 września rolnicy z całego powiatu gryfickiego będą świętować zakończenie tegorocznych zbiorów. Tym …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Ta strona wykorzystuje cookies, aby zaoferować najlepsze doświadczenia w Internecie. Poprzez kontynuowanie używania naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo na korzystanie z plików cookie.